Milan Rotter

* 1967

  • „Byly předčasné volby a mě udělali místostarostou v Polici nad Metují, bylo mi dvacet tři let. Místostarostou jsem byl dvakrát. Poprvé jsem tam udělal v uvozovkách ‚čóro móro‘. Dostali se tam bývalí komunisti, když to řeknu zjednodušeně, a mě si tam vzali jako poslušného hocha. Ale z poslušného hocha se stal zlobivý, protože se tam děly všelijaké neoprávněné nákupy bez zastupitelstva, napadali se komunisti, kteří byli racionálně v radě, což mi vadilo, že se neposuzovala věc, ale politická příslušnost. V devadesátém roce jsem se zastal komunisty a už jsem byl taky v hledáčku. Vyvrcholilo to tím, že jsem na starostu poslal okresní kontrolní komisi.“

  • „Jednoho krásného dne přišel 21. srpen 1989. Asi týden předtím přijela Státní bezpečnost k nám na dvůr, odlovili si mě a musel jsem podepsat... nejprve jsem nechtěl... že se nebudu pohybovat ve městech – čtrnáct dní kolem 21. srpna na výročí okupace – že se nebudu pohybovat ve městech nad sto tisíc obyvatel.“ – „Kam vás odvezli? Jak to vypadalo?“ – „Odvezli mě do Police [nad Metují] na služebnu, tam měla Státní bezpečnost svoji místnost. Řekl jsem, že to nepodepíšu, hrál jsem si na hrdinu. Řekli mi, že si to vyřeší po svém a nechají si mě tam čtrnáct dní až tři týdny. Tak jsem si to rozmyslel, neměl jsem v plánu někam vycestovat, tak jsem nakonec podepsal, že se nebudu pohybovat ve městech, jako je Hradec [Králové] a podobně. Překonal jsem to. Pak mě doma nachytali, že se učím na zahradě anglicky, zdálo se jim to podezřelé a založili na mě spis.“

  • „Dostal jsem se do situace, kdy jsem šel na Václavské náměstí ve tři hodiny odpoledne a čekal jsem tam na svoji spolužačku ‚u koně‘. Přišel příslušník VB a chtěl, abych odešel. Urputně jsem trval na tom, že tam musím zůstat, protože jsem z vesnice, že se ztratím a že čekám na kamarádku, která za chvíli přišla. Mezitím mi zkontroloval občanku. Bral jsem to jako běžnou kontrolu a odešli jsme. Druhý den už se to v Praze strhlo, vodní děla. My jsme ale ani nevěděli, kdo je [Jan] Palach, dozvěděli jsme se to teprve tam. Nevěděli jsme ani, že je Státní bezpečnost, mysleli jsme si, že je jen kriminální a Veřejná, byla to pro mě novinka. V Praze jsem byl pět dní, proběhli jsme se, estébáci nás honili, jenže jsme byli mladí, tak jsme jim utekli a ještě jsme z toho měli legraci. Viděli jsme dramatické chvíle, kdy pustili vodní dělo do davu, kde byly i kočárky. Viděli jsme, že to bylo dost drsné. Důstojníci jen mávli rukou a řekli: ,Tady to vyčistěte!‘ Tak to čistili a už všechno padalo.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Hradec Králové, 26.11.2024

    (audio)
    délka: 01:31:05
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Královehradecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Před výročím srpnové okupace mu zakázali cesty do větších měst

Milan Rotter na motorce v roce 1982
Milan Rotter na motorce v roce 1982
zdroj: Archiv pamětníka

Milan Rotter se narodil 18. srpna 1967 v Broumově, měl sestru a bratra. Tatínek Antonín Rotter soukromě hospodařil do první poloviny šedesátých let, po nuceném vstupu do JZD pracoval v družstvu. Maminka Magdaléna Rotterová pocházela ze Slovenska a pracovala v textilní továrně. Rodina žila na statku v Hlavňově. Ve třech letech se u pamětníka projevilo onemocnění jícnu, po celou základní školu proto trávil mnoho týdnů v nemocnici. Gymnázium v Broumově zakončil maturitou v roce 1985. Po sérii operací získal invalidní důchod. Dálkově vystudoval Střední zemědělskou školu v Hořicích. V lednu 1989 se neplánovaně účastnil demonstrací na výročí sebeupálení Jana Palacha v Praze. Vyslýchala ho StB a v srpnu 1989 mu před výročím okupace zakázala pohyb ve městech nad sto tisíc obyvatel. Měl proslov během generální stávky v Polici nad Metují v listopadu 1989. V roce 1990 kandidoval za Občanské fórum do zastupitelstva a stal se místostarostou Police nad Metují. Ve druhém volebním období byl znovu místostarostou. Pracoval v zemědělském družstvu v Hlavňově na různých pozicích. V roce 2010 se mu narodil syn. V roce 2024 žil v Hlavňově.