Tomáš Vydra

* 1960

  • „Takže já jsem tehdy pracoval na Spartě. Protože Sparta nebyl jenom fotbal nebo hokej, to byla tehdy obrovská organizace, kde byla spousta sportů, a já jsem tam tehdy byl tenisový trenér. Dneska jsou všechny ty sporty zvlášť, ale tehdy to byla jedna organizace, Tělovýchovná jednota Sparta. Já jsem tam pracoval a vlastně jsme tam s dalšími kamarády tu Spartu odemkli, tak aby se Václav Havel a spoustu těch lidí okolo dostali dovnitř a mohli zevnitř jít na ten ochoz. A vlastně vevnitř jsme jim ještě vařili kafe a oni měli šanci si sednout a domluvit se, říct si, co a jak, jak to dělat, protože ve všem byl hrozný chaos, a bylo super, že si mohli někde na chvíli sednout a trošku, malinko si udělat nějakou představu. Takže u toho jsem, u těchto – to bylo 25. a 26. listopadu –, tak u toho jsem byl velmi blízko.“

  • „Moje babička z máminy strany měla hudební sluch. Ten já nemám, ale mám takový hudební cit, prostě rád poslouchám hudbu. A vlastně v té Africe jsem najednou začal poslouchat poslouchat Beatles, Rolling Stones, protože to tam ty lidi měli. Ghanská muzika, které se říká highlife, je nesmírně zajímavá, nesmírně živá, takže to se tam motalo. Zajímavý bylo, že já jsem chodil do místní školy, kde jsem byl jedinej bílej, takže když zemřel ašantský král Osei Tutu II., tak já jsem byl jedinej bílej na pohřbu ašantského krále, protože tam šla celá škola. Tam byly kapely, které vyprovázely tu duši. Ty ašantské pohřby byly barevné. Oni měli… oranžová byla barva smutku. Ta muzika, která tam hrála – ta energie se mi strašně líbí. Já rád chodím na koncerty mladých kapel. Na koncerty starých kapel moc nechodím, protože když chci vidět unaveného dědka, tak se podívám do zrcadla. Ale ta energie, co muzika předává, se mi hrozně líbí. To si myslím, že je báječná věc. Tam jsem začal s muzikou, začal jsem ty desky sbírat. Sbírat – to je v deseti jedenácti letech blbý výraz, ale prostě měl jsem jednu dvě tři desky, nějaké pásky jsem měl, nějaké kazety a to jsem si sem přivezl. Něco jsem si pořídil ještě v Holandsku. No a tady jsem zjistil, že jsou burzy. Že každou neděli je burza. A začal jsem chodit na burzy. Což bylo fajn, protože čas od času tam vlítli policajti, všechny nás zmlátili, všechno nám sebrali, ale burzy byly pořád, každou neděli. To byl úplný zázrak, že v podstatě v sedmdesátých letech se pořádaly nelegální burzy, kde si lidi vyměňovali, kupovali, prodávali prostě desky západních interpretů. Vždycky když to někde rozehnali, tak se to přestěhovalo jinam. Nebyly mobily, nebyl internet, nebylo nic, a stejně jsme všichni najednou věděli, kam máme jít.“

  • „Já nemám moc rád takový filmy, který popisují komunismus, jako že to byla sranda. Ona to žádná sranda nebyla. A StB byla všechno, jenom ne parta blbců. Oni moc dobře věděli, co dělají. Oni prostě úpěnlivě lpěli na tom, že mi ještě nebylo patnáct, že podle mezinárodní úmluvy dětí mě nemůžou vyslýchat a že já se vlastně můžu pohybovat volně. Takže já když jsem si zaklepal na dveře té cely, tak mě pustili na chodbu. Dál než na chodbu jsem nemohl, protože tam už byly další mříže, tam seděl hlídač a ten už mě nikam napustil. Ale na chodbu jsem mohl. A já jsem prostě sledoval ty svoje rodiče, jak to těžce zvládají, zejména máma, a zanechalo to ve mně takový… Já si v ten moment uvědomil, že abych tu šílenou nesvobodu zvládnul, tak se moje duše musí stát tak svobodnou, že vlastně moje existence bude v čirém rebelství. A začal jsem je provokovat. Našel jsem si… Požádal jsem o učebnici, protože já jsem tam měl učebnice, protože jsem musel dělat rozdílové zkoušky, protože jsem chodil ještě na základní školu a musel jsem dělat rozdílové zkoušky, abych tu příslušnou třídu dokončil. Tak jsem požádal o učebnici ruštiny a na té chodbě jsem se učil rusky. Mně to přišlo báječný. Já nevím, jestli se jim to líbilo, pořád se na mě tak dívali a brali si tu knížku. Já jsem nicméně v tom svém rebelství pokračoval poměrně dlouhou dobu. Zásadně jsem žádné příkazy nevykonával, neustále jsem něco bojkotoval. Ze všeho, i ze spartakiády, mě vyřadili, protože já jsem tam jenom při tom nácviku stál a vůbec jsem se nehýbal, takže mě z toho vyřadili a na spartakiádě jsem necvičil.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 31.05.2024

    (audio)
    délka: 01:17:17
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nemám rád filmy, které popisují komunismus jako srandu

Tomáš Vydra, 1985
Tomáš Vydra, 1985
zdroj: archiv pamětníka

Tomáš Vydra se narodil 23. února 1960 v Praze. Bratrem jeho babičky Ludmily Vydrové byl Václav Novák, v jehož bytě se ihned po provedení atentátu na Reinharda Heydricha ukryl zraněný Jan Kubiš. Rodina Novákova zahynula v Mauthausenu; pamětníkovu babičku před zatčením zachránil statečný četník v Nebuželech, který před gestapem utajil její příbuzenský vztah k Novákovým. Tomáš Vydra žil v letech 1969 až 1973 v Ghaně, kde jeho otec Emil Vydra přednášel na univerzitě v Kumasi. Když mu vypršel kontrakt od Polytechny, otec se rozhodl zůstat v emigraci a sehnal si práci v Holandsku. Tomáš se však za každou cenu chtěl kvůli prarodičům vrátit do Československa. Po návratu v červnu 1973 celá rodina skončila ve vyšetřovací vazbě, z níž ji propustili až těsně před Vánocemi. Tehdy třináctiletého Tomáše tento půlroční pobyt ve vazbě poznamenal natolik, že se z něho stal celoživotní rebel. Odmítal se učit, sbíral hudbu západních interpretů a chodil na nedělní ilegální burzy desek. Vedle muziky byl jeho velkou vášní tenis, kterému se nakonec začal věnovat profesionálně. Jako trenér Sparty vpustil 25. a 26. listopadu 1989 do vnitřního zázemí stadionu Václava Havla s jeho přáteli a spolupracovníky, aby se v klidu mohli připravit na manifestace na Letenské pláni. Na začátku devadesátých let začal vysílat pořad Staré poledne na Radiu 1, kde představoval posluchačům hudbu, která se za komunistů poslouchat nesměla, ale kterou už dnes nikdo nepouští. V době natáčení (2024) žil v Praze a stále se aktivně věnoval tenisu a vysílání svého hudebního pořadu.