MUDr. Jan Štěrba

* 1942

  • „Jsem normálním zaměstnancem a občanem této republiky, čili jim [Státní bezpečnosti] nezapřu nic, co by bylo proti státu. Jednou mi přinesli malé porcelánové hodiny. Divil jsem se, co to má znamenat. Odpověděli, že je to za naši spolupráci. Řekl jsem, že o žádnou spolupráci nejde! Že spolu nespolupracujeme! Já jim jen říkám, co dělám, a oni zas mně říkají, co dělají oni. Tak se zarazili a tím to skončilo. Nechtěl jsem jim říct, ať si to seberou a vypadnou, nestálo mi to za to, abych se předváděl.“

  • „Když jsem se vrátil [od bratra z Německa] tak přijeli [pracovníci Státní bezpečnosti] a chtěli, abych sepsal, co jsem viděl. Řekl jsem bratrovi, že pojedeme do koncentráku. Divil se. Věděl jsem, že za mnou přijedou a budu muset něco napsat. Nastudoval jsem firmy, které byly v Mnichově za Hitlera, prošel jsem Mnichov, vzal si telefonní seznamy a hledal jsem firmy, které samozřejmě pokračovaly [dál]. Opsal jsem si názvy a pak jsem jim to vypsal. Po návratu jsem to odevzdal a oni mi řekli, že si z nich dělám srandu. Odpověděl jsem, že to není pravda, že jsem chodil po obchodních domech a díval se na zboží. S bratrem jsem byl v hospodě, do které mě vzal, tam jsem byl svědkem sporu mezi českými emigranty a o víc jsem se nezajímal. Navštěvoval jsem muzea. Ptal se [důstojník Státní bezpečnosti], jestli jsem se tam s nikým nesetkal. Odpověděl jsem, že ano. Potkal jsem dva Rusy zřejmě z diplomatického sboru, kteří když mě viděli, tak utíkali. Řekl, že si dělám srandu, bouchnul deskami a odešel.“

  • „Potom za mnou přišli [pracovníci Státní bezpečnosti] a říkali, že služebně jedu do Vídně, jestli bych je nevzal s sebou. Řekl jsem, že jestli chtějí jet se mnou, tak si to mají vyřídit, že je s sebou vezmu a seznámím je s lidmi. Nechci ale, aby mě do něčeho zatahovali. Protože nechci s jejich profesí mít nic společného. Souhlasili, ale byl to průšvih! Pak se u mě objevil muž, představil se jako major Novák. Začal mi nadávat, ať neblbnu jeho klukům hlavu, že není možné, abych je tahal na Západ. Odpověděl jsem, že je nikam netahám, že měli zájem o něco ve Vídni, že jsem je vzal rád s sebou a seznámil je s lidmi, které znám. Řekl, že si z něj dělám jen legraci, bouchnul dveřmi a odešel. Od té doby jsem ho neviděl.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Ústí nad Labem, 25.03.2024

    (audio)
    délka: 01:28:49
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Ústecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Měl jsem tipovat cizince vhodné ke spolupráci

Jan Štěrba, lázně Teplice 2017
Jan Štěrba, lázně Teplice 2017
zdroj: archiv pamětníka

Jan Štěrba se narodil 4. června 1942 do dělnické rodiny, otec Jan Šterba pracoval jako truhlářský mistr, matka Božena Štěrbová byla v domácnosti. V roce 1945 se rodina stěhovala za prací z Lysé nad Labem do České Lípy a následně do Děčína a Teplic. V roce 1965 pamětník ukončil studia na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy a poté nastoupil na interní oddělení Železniční nemocnice v Ústí nad Labem. V roce 1969 emigroval do Německa pamětníkův mladší bratr Stanislav Štěrba. Měli dohodu, že se pamětník v tehdejším Československu bude starat o rodiče a bratr v případě potřeby rodinu finančně podpoří ze zahraničí. Rok po okupaci Československa přešel pamětník z Ústí nad Labem do Lázní Teplice. Tam jako lékař působil v Císařských a Kamenných lázních a v lázních Beethoven, tehdy Fučík. V roce 1972 dokončil atestaci oborů fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace, vstoupil do komunistické strany. V roce 1982 se stal primářem lázeňského domu Beethoven a také lékařem fotbalového klubu Sklo Union Teplice, dnešního FK Teplice. V roce 1983 ho oslovila Státní bezpečnost. Stal se jejím ideospolupracovníkem, vedeným pod krycím jménem Gold, později Solice. Jeho úkolem bylo tipovat mezi návštěvníky lázní vízové cizince vhodné k navázání spolupráce se Státní bezpečností. V devadesátých letech se stal primářem v lázeňském domě Beethoven. V roce 2024 žil v Teplicích. Příběh pamětníka jsme mohli zaznamenat díky podpoře z města Teplice a Ústeckého kraje.