Helena Šeflová

* 1949

  • „Já byla v šoku. Já jsem nebrečela, nemluvila, nikdo ke mně nešel. Celá vesnice se seběhla a nadávali vojákům. Mě si nikdo ani nevšiml. Viděli, že tam sedím a že mi nic není. Já jsem jen koukala na to natažený tělo. Teď přišli z dalšího tanku, protože viděli, že se kamarádům něco stalo. Nemohli s tím tankem ani dopředu, ani dozadu. Kdyby dopředu, tam byl sráz a potok. Kdyby dozadu, tak zboří druhou část baráku. Ten barák byl hrozně veliký. Naštěstí pro nás, mohli jsme pak bydlet v té druhé části, kde byla původně pekárna.”

  • „Vláda volala po doplnění, když byl odsun Němců do zahraničí, protože tam byly celé prázdné vesnice plné živností. Bylo řečeno, že všichni drobní živnostníci budou moct dál prosperovat tam. Řemeslníci a takoví. Tak táta s mámou tam s tím šli. Táta toužil mít svoji pekárnu. V roce 1948 našel tenhle velký barák, na Vánoce 1948 se tam nastěhovali, já se narodila za rok v listopadu 1949 a už si jeho pečení nepamatuju. I když maminka mi vyprávěla, že mě drželi a já si přebírala zásoby mouky v pytlích, ale já si to nepamatuji. Mohl být tak rok 1951, přijela z Liberce komise. Jednoho člena táta znal, po letech jsme bydleli vedle něj v Novém Městě pod Smrkem. A bez jakéhokoliv upozornění, že přijedou nebo že už podle nějakého paragrafu nemusí péct – táta tam měl rozpečený věci, vyndaval z pece, měl tam díže s těstem. Se slovy: ‚Tak aby bylo jasný, tady končíte.‘ Všechno mu rozházeli, rozšlapali, vylili díže a končil.“

  • „V tom Liberci, když jsme se to pak dovídali. Po čase k nám někdo propašoval takovou hromadu fotek, nikde jsme to nesměli říkat. Lidé tam u radnice lezli po střechách a fotili to. Vojáci, když zjistili, že to někdo fotí, tak stříleli i po lidech. Lidé se plazili po střechách, aby se vidělo, co se tam stalo, že si to nikdo nevymyslel. To jsme ty fotky… Možná už začínal rok 1969, tak nám je někdo přinesl a řekl nám: ‚Ty si prohlídněte, nikde to nesmíte říkat.‘ A zase je odnesl.”

  • Celé nahrávky
  • 1

    Třemošná u Plzně, 07.04.2024

    (audio)
    délka: 02:08:19
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Jednadvacátého srpna nám do domu vjel tank. Byl to mžik

Helena Šeflová v tanečních (vlevo)
Helena Šeflová v tanečních (vlevo)
zdroj: Archiv pamětníka

Helena Šeflová, rozená Bílková, se narodila 11. listopadu 1949 v Horní Řasnici (Bärnsdorf an der Tafelfichte). Její otec František Bílek působil v odboji proti Němcům, později byl vězněn nacisty a pracoval na nucených pracích v německém Bitterfeldu. Po válce se vrátil do Československa, vstoupil do komunistické strany a v opuštěné pekárně po sudetských Němcích v Horní Řasnici si zřídil živnost. Tu mu komunisté zavřeli na počátku 50. let. V té době už František Bílek ve straně nebyl, vystoupil po vykonstruovaných procesech. Rodina Bílkova se během šedesátých let setkala s rodinou Elsnerových, která byla po válce z jejich domu vystěhována. 21. srpna 1968 naboural do rodinného domu tank vojsk Varšavské smlouvy. Nikomu se nic nestalo, ale dům byl nenávratně poškozen. V létě 1971 se rodina Heleny Šeflové přestěhovala do domku v Novém Městě pod Smrkem. Helena Šeflová se vdala a měla dceru. Rok 1989 prožila se svým otcem a dcerou jako matka samoživitelka v Novém Městě pod Smrkem. V roce 2024 žila v Třemošné u Plzně.