„Co se týče petice, tak to jsme se zapojili. Měli jsme podpisové archy, podepisovali jsme a sháněli podpisy dalších lidí a pak jsme to vezli do Prahy na arcibiskupství panu kardinálovi Tomáškovi. Měli jsme balík podpisů, už nevím, kolik jich bylo, ale dost. Nevím, jestli jsme to věděli předtím, ale pan kardinál měl zdravotní problémy s průduškami, ale vím, že jsme tam vezli nějaké byliny, nějaký čaj. A ještě jsem tam jel s jednou děvčicí, přijeli jsme tam a předali. Pana kardinála jsme neviděli – možná z opatrnosti, nevěděli, kdo jsme, takže jsme předali podpisové archy přes nějakého jeho sekretáře. Ale s panem kardinálem jsme se neviděli. Ale to pro nás nebylo ani tak důležité, pro nás bylo důležité, že jsme vezli balík podpisů a měli jsme dobrý pocit z toho, že jsme pro to taky trošku něco udělali.“
„Ze začátku jsem se tam [v Tesle] staral o nějakou aparaturu – doplňoval jsem kapalný dusík a měl jsem trošičku pocit, že se mnou neví, co a jak, co od toho fyzika očekávat. Ale potom jsem měl připravovat nějaké preparáty a snažil jsem se vymýšlet fotografie na mikroskopech do prospektů a takovou nějakou aplikační činnost. Tam jsem byl 11 let. A v roce 1991, když došlo k obratu, tak se přiznám, že jsem znovu oprášil to, že jsem si říkal: ,Nemohl bych teď začít učit?‘ Protože v Tesle to začalo jít dolů. Bylo vidět, že Tesla se potápí. Začali propouštět, nedařilo se, obchody vázly. Lidé, kteří to vedli, zřejmě nebyli schopní konkurovat Západu, když se ten stát otevřel. Muselo se něco změnit, přitom tam byli velice šikovní lidi – tito lidi skončili ve třech firmách, které mají v péči elektronovou mikroskopii v Brně dodnes. V Brně se vyrábí jedna třetina elektronových mikroskopů na celém světě. A ti lidé vyrostli tady v Tesle. Takže lidi byli šikovní, ale vedení asi moc nestálo za nic, takže to tak pomalu klesalo.“
„Někdy je to tvrdé. Když člověk jde s klukem, který chodí do druhé třetí třídy a vykládáte si. Zeptáte se, odkud ty jsi?
A on řekne, že je z Mariupolu. V té době to bylo to nejostřejší, kdy Mariupol padl a byl totálně zlikvidován, a on vám řekne, že je tam odsud a vy víte, že se s mámou nemá kam vrátit. Jejich baráky už dávno nestojí. Tak pokud by člověk někdy zaváhal, jestli pomáhat nebo nepomáhat, tak stačí takových pár zážitků, kdy člověk pochopí, že musí.“
To, že chodím do kostela, mě nemůže nijak vyvést z míry
Miloš Winkler se narodil 26. září 1950 v Brně Miladě a Františkovi Winklerovým. Vyrůstal s o dva roky starším bratrem Zdeňkem. Oba sourozence rodiče odmalička vedli k víře, od svých 17 let Miloš Winkler organizoval aktivity s katolickou mládeží – jednodenní výlety postupně přerostly v prázdninové tábory, které nevyhovovaly předlistopadovému režimu. Mezi lety 1969 a 1974 vystudoval fyziku na brněnské přírodovědné fakultě, roku 1982 obhájil titul doktora přírodních věd (RNDr). Od roku 1978 pracovně působil ve vojenském výzkumném ústavu (Výzkumný ústav 070 Brno), odkud musel po dvou letech kvůli náboženským aktivitám odejít. Nastoupil do brněnské Tesly, kde zůstal následujících deset let, během kterých nadále organizoval tábory pro (nejen) katolickou mládež. Po sametové revoluci (v roce 1991) se dal na dráhu pedagoga a začal vyučovat na brněnském biskupském gymnáziu. V roce 2024 žil v Brně a nadále organizoval dětské tábory, mimo jiné i pro děti z válkou zasažené Ukrajiny.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!