Vladimír Vindiš

* 1958

  • "Bavili jsme se i o tom, jestli ti důstojníci, lampasáci, pili, popíjeli alkohol a tak dále, tak samozřejmě ano, utápěli ten svůj žal a ten svůj bídný život, kam se dostali, jinak si to člověk nedovede vysvětlit. A pili hodně, každou chvilku byli pod obraz."

  • "Ano, říkal jsem, protože mi to připadalo jako fašistický lágr. Sice jsme tam měli trošku větší volnost než ve fašistickém lágru, nicméně bylo to takové, že příhody s důstojníky, jestli se jim vůbec takhle dá říkat, jednu jsem říkal – když tam bylo to úmrtí těch lešenářů. To bylo opravdu na zastřelení těch důstojníků, to opravdu bylo šílené. Rodiče si přijeli na smuteční akt, vzdání holdu a odvoz synů – i teď je mi z toho blbě... Jako fakt – když si na to člověk vzpomene i po té dlouhé době, člověk by také střílel spíš ty lampasáky než cokoli jiného, než nějakého nepřítele na Západě, že... To bylo fakt tristní."

  • "Jenom si pamatuju, jak tam přijeli ti rodiče, pršelo, bylo tam bláto. Oni si tam vylezli z těch svých důstojnických kanceláří, byli trošku opilí, věšeli tam tu černou vlajku, ta jim dvakrát spadla do toho bláta, no fraška neskutečná. Bylo to... prostě pétépé, klasika."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 19.04.2024

    (audio)
    délka: 02:13:36
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Vojna byla ztráta života a času, ale čerpám z ní dodnes

Vladimír Vindiš na fotografii z vojenské knížky, 1979
Vladimír Vindiš na fotografii z vojenské knížky, 1979
zdroj: Archiv pamětníka

Vladimír Vindiš se narodil 17. ledna 1958 v Plzni, rodina se záhy kvůli otcovu povolání přestěhovala do Prahy. Otec Jaroslav začínal v Československé lidové armádě jako letec, později kvůli špatnému zraku přešel na administrativní pozice na Ministerstvo obrany, dostal se až do funkce plukovníka. Vladimír Vindiš vystudoval stavební průmyslovou školu, po maturitě v roce 1978 nastoupil v lednu 1979 na vojnu. Byl přiřazen k silničnímu stavebnímu praporu v Chrudimi. Na dvouletou vojnu má mnoho absurdních vzpomínek, u stavebního praporu se snoubilo, dle jeho vyprávění, to nejhorší z režimu – alkoholismus, šlendrián, zoufalství. Nejhorší vzpomínka patří mimořádné události, kdy po pádu tlampače zemřeli tři vojíni, mnoho jich bylo zraněných. Způsob, jakým se k tomu postavili jejich nadřízení, jím otřásl. U útvaru se setkal též s rotami kriminálních živlů. Dnes (2024) svou zkušenost shrnuje mj. slovy, že to byla zajímavá studie různých charakterů. Po návratu z vojny pracoval u Pozemních staveb Praha, po sametové revoluci v roce 1989 se osamostatnil. Celý život tedy pracoval ve stavebnictví, podílel se na mnoha zajímavých stavbách, z poslední doby je známá například rekonstrukce obchodního domu Máj. V roce 2024 žil v Praze.