Jan Vančura

* 1926

  • „Ale potom vlastně celé to naše neštěstí bylo v tom, že ten náš zpěvák si přinesl do zkoušky magnetofon a říkal: ‚Já jsem si přinesl ten magneťák, abych si poznačil, abych slyšel svůj zpěv, jako takovou pomůcku.‘ To bylo zrovna v době, kdy Rusové obsazovali naši republiku. A my jsme samozřejmě tam bohatě nadávali se Staňkem. To bylo strašné. A my jsme si nevšimli, že on, když jsme začali s těmi nadávkami, tak zmáčkl ten magnetofon a on prostě to nahrával. Nevěděli jsme, co se stalo, naráz jsme byli pozvaní do toho Mesitu a tam nám řekli, že neví proč, ale že máme zákaz veřejného vystupování. Nesmíme v Hradišťanu účinkovat na veřejnosti a tak. Tak jsme z toho byli celí nanic.“

  • „Tatínek měl dva bratry. Tak ten jeden bratr Josef, toho zatkli, odsoudili na čtrnáct let a byl v Brücku v kriminále. Druhý bratr z Čáslavi, ten zůstal v Čáslavi, taky právník, advokát. Toho po heydrichiádě, jak zastřelili Heydricha, zatkli, zavezli do Pardubic a tam ho zastřelili. Strýc vydržel v tom kriminále, ale měl taky v životě smůlu, protože bylo týden nebo čtyři dny před koncem války, přišel ten jeho spoluvězeň a říká mu: ‚Ty, Pepo, někoho zatkli a bude výslech a budou tě k tomu volat.‘ Strýc byl, on byl zoufalý, protože v Hradišti, když ho zatkli, tak on byl chlapisko, měl devadesát šest kilo, skoro sto kilo, a když za čtrnáct dní přišla moje maminka za ním, když povolili návštěvy, tak měl čtyřicet šest kilo. Celou dobu nejedl, bitý byl, toto všechno si uvědomil a řekl: ‚Toto já bych nevydržel.‘ Tak si vyloupal z bot cvočky, ty snědl a do rána umřel. A za čtyři dny nato bylo po válce.“

  • „To je právě to. To jsem říkal s tím Staňkovým tatínkem. Otec odešel a šel na Staré Město. Stál tam strážník, otec Jaroslava Staňka, primáše hradišťanské muziky. Ti gestapáci šli od soudu a viděli tam toho policistu a říkali: ‚Neviděl jste Vančuru? Kam šel?‘ A on říkal: ‚Na Kunovice.‘ Takže oni okamžitě nastartovali a jeli autem na Kunovice a náš otec tím získal náskok, dostal se do Starého Města a tam už šel zrovna k členovi odbojové organizace a ti ho dovezli, já nevím kdo, ho dovedl do Buchlovic. A on šel do lesa a tam býval u toho lesníka.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Brno, 04.02.2020

    (audio)
    délka: 01:41:07
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Jihomoravský kraj
  • 2

    Uherské Hradiště, 10.01.2023

    (audio)
    délka: 01:20:02
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Jihomoravský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Otec řekl: Cos čekal, jsi můj syn

Jan Vančura v roce 2023
Jan Vančura v roce 2023
zdroj: Post Bellum

Muzikant, folklorista a dlouholetý člen cimbálové muziky Hradišťan Jan Vančura se narodil jako nejstarší ze tří synů 13. srpna 1926 v Uherském Hradišti rodičům Františce a Janu Vančurovým. Otec za první světové války působil jako legionář na východní frontě. Během druhé světové války se zapojil do odbojové skupiny Obrana národa, později se mu podařilo utéct a vstoupil do československé zahraniční armády, účastnil se mimo jiné obrany Tobruku. Matka Františka byla rok vězněna v internačním táboře ve Svatobořicích. O Jana a jeho bratry se starali příbuzní, žil také v Praze. V mládí působil ve Slovácké filharmonii, kde hrál na violu, a jako pedagog v hudebních školách. Pracoval jako vedoucí pracovník v domu osvěty v Uherském Hradišti a později v národním podniku Mesit jako propagační pracovník. V 50. letech se stal členem cimbálové muziky Hradišťan, kterou vedl primus Jaroslav Staněk. Na počátku 70. let dostal zákaz veřejného vystupování s tímto souborem. Důvodem byl nesouhlas s invazí do Československa v roce 1968. Dodnes (rok 2023) působí jako člen souboru Hudci pondělníci, žije ve Starém Městě.