Milada Tahotná

* 1949

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Když jim [sovětské armádě] tam [do Polné] přišly nějaké vagony a museli je vykládat, tak tam důstojníci nahnali vojáčky. Mlátili je. Já jsem to viděla, mně bylo úplně špatně. Nic jiného na ně neřvali než ‚ty svoloč‘. Ráno je tam dovezli a nikdo se o ně nestaral. Těch vojáčků mi bylo líto, ale těm důstojníkům bych nedala ani vodu.“

  • „Byla to vesnice [Polná] částečně vylidněná. Bydleli tam lidi. Bydleli tam nějací Zemanů. Byli tam i ze Slovenska. Nevím, jak se jmenovali, ale vím, jak se jmenovali jejich kluci, protože to byli kamarádi. Jeden se jmenoval Vincek a jeden Pišta. Byli trochu starší, ale byli to takový darebáci a učili mě samé dobré věci. Pak tam bydleli ještě nějací Ježů. Bydleli tam Hálků, kteří bydleli v nějakých baráčkách a pracovali u Lesů [podnik Vojenské lesy]. Lidi tam bydleli, ale ne moc. Spíš se tam začínaly tvořit vojenské stavby. Vím, že se jmenovaly POJSTA [Podnik pro výstavbu vojenských a jiných staveb].”

  • „Asi jim nabízeli, že si můžou něco vzít, zakoupit nebo tak. Ale moje maminka řekla, že nikam nepůjde. Vlezla do nějakého baráku, viděla tam na stole nějaké věci a říkala, že to někoho je a že nikam nepůjde. Takže naši bydleli pořád na nádraží v podnájmu.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Horní Planá, 27.09.2024

    (audio)
    délka: 01:24:27
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Jihočeský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Byli jsme tu jako zakletí

Milada Tahotná, 1964
Milada Tahotná, 1964
zdroj: Archív pamětnice

Milada Tahotná se narodila 3. února 1949 jako druhé dítě vlakvedoucího Josefa Kozla a Anny Kozlové (roz. Šimčíkové). Rodina žila v Hořovicích u Berouna. V roce 1949 se Josef Kozel během výkonu služby na dráze těžce zranil a stal se z něho padesátiprocentní invalida. Z Hořovic ho poté přeložili do zapadlé sudetské obce Polná na Šumavě, kde pracoval od roku 1949 až do počátku 70. let jako průvodčí. Milada Tahotná popisuje život rodiny v obci, ve které po válce nezůstal nikdo z původních německých obyvatel a kterou postupně obydlovali rumunští Slováci, příslušníci ČSLA a lidé, kteří tam přišli z nejrůznějších koutů země za prací a ubytováním. Popisuje postupnou proměnu Polné na Šumavě ku potřebě Vojenského újezdu Boletice, jehož součástí se vesnice stala v roce 1950. V roce 1964 ji přijali na keramické učiliště při Střední průmyslové škole keramické v Bechyni, kam ale nenastoupila. Vedení ONV v Českém Krumlově se obávalo, že by se nevrátila zpět do českokrumlovského okresu a tím by pohraničí přišlo o pracovní sílu. Narychlo ji tehdy přijali na strojírenské učiliště ve Velešíně, odkud prakticky hned po vyučení odešla a nastoupila k ČSD. V roce 1967 se vdala za Jana Tahotného, vojáka ČSLA. Zažila příjezd vojsk Varšavské smlouvy do Polné v srpnu 1968. V reakci na srpnovou okupaci byl Jan Tahotný vyškrtnut z KSČ a nedlouho nato odešel i z ČSLA. Poté s mizivou vyhlídkou kariérního postupu pracoval jako civilní zaměstnanec pro podnik Vojenské stavby. Nesouhlas Jana Tahotného se srpnovými událostmi roku 1968 ovlivnil i život Milady Tahotné a jejich syna Petra. V roce 1976 se přestěhovali do Horní Plané, do obce z jedné strany ohraničené boletickým vojenským prostorem a z druhé hraničním pásmem. V roce 2024 žila Milada Tahotná v Horní Plané se svým manželem Janem.