prof. PhDr. Zdenka Rusínová , CSc.

* 1939

  • "Dostala jsem do rukou svoje kádrové papíry z osobního oddělení, a to jsme viděli, že ty papíry už jsou probrané a že tam není nic zajímavého, že to zlikvidovali. Já vím, že jsme dokonce, už nevím, jestli jsem tam byla se studenty nebo sama, prostě jsme věděli, že tady policajti pálí dokumenty v Ochozi v lese, tak jsme tam jeli, abychom se podívali na ty papíry, co pálí, no a už to bylo spálené."

  • "My jsme hlavně měli problém v tom, že jsme věděli, že by tam mělo být daleko víc lidí, kteří se tam nedostali. Tehdy to bylo A, B, C, D, a kdo byl to déčko, tak se tam nedostal, kdo byl nějaké to céčko, tak měl problémy, A, B, tak to jaksi šlo. Já jsem byla dost zaměstnaná každý rok u přijímacích zkoušek. Trošku se to ovlivnit dalo, ovšem my jsme dopředu tu kategorizaci u těch lidí neznali. A když jsme ji poznali, tak se dalo pomáhat, ale když jsme ji neznali, tak jak, že jo. No tak to mě docela štvalo, tyhle jaksi dopředu dané podmínky, jestli někdo bude přijat na fakultu, nebo nebude. To bylo špatné. Taky jsme potom třeba studentům říkali, když jsme je vyhazovali od zkoušky, že by tady mohl být místo něho někdo, kdo si to zaslouží nebo kdo by o to stál, a ne takový trouba, jako je on, který si toho neváží a nestuduje. Tak to byly až ty poslední konsekvence tohoto přijímání nepřijímání."

  • "My jsme bydleli v přízemí a nad námi bydlela rodina chlapce, s kterým jsem kamarádila. A jemu Němci zavřeli tatínka, že údajně věděl o tom, že se chystá nějaké nové vedení Vítkovických železáren, nevím, jestli o tom skutečně věděl nebo ne, a pak se našel nějaký revolver zabalený v mastném papíru ve smetí u našeho domu. Kdo ho tam dal, to se pak nějak zjišťovalo, ale nezjistilo. No, nebyla to dobrá doba. A o toho kamaráda jsem teda přišla, poněvadž se samozřejmě museli z toho závodního bytu vystěhovat a nastěhoval se tam nějaký gestapák Engel se svojí paní. Ona neměla děti a bavívala se se mnou, ale já jsme na ni měla pifku kvůli tomu kamrádovi. Já jsem jí musela říkat: ,Küss die Hand, gnädige Frau.' (,Ruku líbám, milostivá paní.'), to se tehdy říkalo, to nebylo nic neobvyklého, ale mně to vadilo, tak jsem jí říkala: ,A stejně je lepší být Čech, než Němec!' Maminka mi mačkala ruku, ať už jsem potichu, ale prostě jsem si to musela s ní nějak vyříkat."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Brno, 02.04.2024

    (audio)
    délka: 01:51:17
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Jako dítě jsem netušila, že i po válce budeme žít v takové schizofrenii

Zdenka Rusínová, 80. léta
Zdenka Rusínová, 80. léta
zdroj: Archiv Masarykovy univerzity (dostupné z: https://cestina.phil.muni.cz/studium/o-ucj/cesky-jazyk-a-literatura/rusinova-zdenka)

Zdenka Rusínová, rodným příjmením Zapletalová, se narodila 13. června 1939 v Ostravě. Její otec pracoval jako strojní inženýr ve Vítkovických železárnách, maminka byla učitelka. Konec války prožila kvůli častému bombardování Ostravy spolu s mladší sestrou u prarodičů v Chrudimi. Po únoru 1948 vyvíjeli na tatínka nátlak, aby vstoupil do KSČ. Úspěšně odolával, neustálý stres se ale podepsal na jeho zdraví a způsobil jeho předčasnou smrt. Pamětnice vystudovala gymnázium a v letech 1956–1961 obor čeština-ruština na filozofické fakultě v Brně. Na své alma mater pak působila celý svůj profesní život, zabývala se zejména morfologií a slovotvorbou českého jazyka a výukou češtiny pro cizince. Za normalizace se stýkala s lidmi napojenými na disent a pomáhala šířit samizdatovou literaturu. V listopadu a prosinci 1989 byla činná ve stávkovém výboru brněnské filozofické fakulty a stala se jednou z hlavních tváří sametové revoluce v Brně. Ve svém oboru postupně dosáhla habilitace i profesury a v letech 1996–1999 byla vedoucí Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2024 žila Zdenka Rusínová, emeritní profesorka českého jazyka, v Brně-Ivanovicích.