Ludvík Procházka

* 1958

  • „Ukázalo se, že tam je výborná parta. Pobyl jsem tam asi tři neděle a byla to v podstatě relaxace. Tehdy byl blázinec, pavilon číslo sedm, takový ostrůvek svobody v té nesvobodě okolo. Protože tam jednak byli nějací zdravotní bratři, kteří tam byli odložení za nějaké politické průšvihy. Kluci tam nosili různé pásky. Poslouchali jsme tam muziku. Někdo tam přinesl přímo od Egona Bondyho namluvené jeho knížky jako jsou Invalidní sourozenci, Afghánistán, Šaman. To jsme tam na pokračování poslouchali. Taky muziku. DG 307, Plastiky. Nikdo nás tam nebuzeroval. Prostě nás nechali dělat si, co chceme. Akorát, že jsme nemohli normálně ven.“

  • „Někdo šel okolo a viděl tři vlasaté mládence, jak tam sedí ožralí a teče z nich krev. Zavolal záchranku a přijeli samozřejmě také policajti. Záchranáři zjistili, že zranění nejsou taková, abychom museli do nemocnice, takže nás odvezli rovnou do blázince. S námi v tom autě seděl také jeden ten policajt. Myslím, že druhý byl ještě vpředu s řidičem a my jsme jim zpívali písničku Červený vejložky od skupiny Hever a vazelína. Ta píseň byla taková dehonestující pro příslušníky Veřejné bezpečnosti. Řvali jsme z plna hrdla. Policajt byl z nás nešťastný a divím se, že se na nás nevrhnul.“ – „Pamatujete si na ten text?“ – „Pamatuju: ‚Červený vejlóžky s jednou hvězdičkou, kožený vóbůšky s rudou mašličkou. Červenejch vejlóžek, těch se nesmíš bát. I když maj vóbůšek, musíš na ně srát. Víme, že nás zavřou, my s tím počítáme. Tak si první sloku znovu zazpíváme.‘“

  • „Když se dostanete do parády psychiatrovi, okroužkuje si vás, jako ornitolog ptáky. Nějakou tu diagnózu vám vždycky dá. Když jsme kouřili, tak jsme měli tabakismus. Nebyli jsme abstinenti, tak jsme měli alkoholismus. To byly dvě základní diagnózy. Pak tam byly různé neurózy a psychopatie. Třeba schizoidní psychopatie byla žádaná. Ta se rovnala šlechtickému erbu. Když jsme se mezi pacienty trumfovali, kdo má jakou diagnózu, byly to také docela zajímavé debaty.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 22.05.2024

    (audio)
    délka: 03:29:07
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Za modrou knížkou do blázince na ostrůvek svobody

Ludvík Procházka, Praha, polovina 70. let 20. století
Ludvík Procházka, Praha, polovina 70. let 20. století
zdroj: archiv Ludvíka Procházky

Ludvík Procházka se narodil 4. srpna 1958 v Příbrami, ale vyrůstal v Praze na Veleslavíně a Petřinách. Otec byl geodetem, matka se v domácnosti starala postupně o čtyři děti. V srpnu 1968 se stal svědkem invaze vojsk Varšavské smlouvy. Vyučil se elektrikářem v Závodech průmyslové automatizace, ale v oboru nikdy nepracoval. Dospíval v prostředí pražského undergroundu, poslouchal a rozšiřoval muziku západních kapel, podílel se na distribuci samizdatu. Odmítal povinnou vojenskou službu v Československé lidové armádě, simuloval duševní onemocnění a opakovaně předstíral pokusy o sebevraždu. Několikrát pobýval v psychiatrické léčebně v Praze Bohnicích. Nakonec byl od vojny osvobozen, v roce 1981 se oženil a vystudoval knihovnickou školu. Zajímal se o psychologii a navštěvoval tajné filozofické semináře v bytě disidenta a chartisty Daniela Kroupy. Po roce 1989 pracoval jako novinář. V době natáčení v roce 2024 žil v Praze.