Miroslav Polák

* 1934

  • „Oni (vojáci Rudé armády) vystartovali na otce, že je Germán a že ho zastřelí. Tak ho tam drželi pod zbraní a šli někde něco ještě dojednávat. A otec nějak využil té příležitosti a skočil. My jsme měli na venkově, tam byl záchod mimo, to nebyl splachovací, to byly vždycky suché záchody, a u toho byla jímka. A on skočil do té jímky, tam část té jímky byla vždycky jako hustá a část byla tekutá. A ta jímka byla zakrytá deskama. A on skočil do té jímky a zakryl se těma deskama. A potom oni přišli, ti vojáci, a začali ho hledat, ale nenašli ho. A otec byl celý den v té jímce schovaný, protože jemu šlo o život, v podstatě. Asi mu šlo o život, to teď nevíme.“

  • „A tak my jsme se nastěhovali, pod barákem jsme měli malý sklep, tak jsme se nastěhovali. Dali jsme tam peřiny, protože jsme nevěděli, jak to bude dlouho trvat. Tam jsme byli čtyři nastěhovaní, že tam přečkáme tu frontu. Neviděli jsme vůbec ven, tam bylo malé okýnko, ale bylo to pod úrovní terénu, tak z něho nebylo vidět. No tak jsme čekali, čekali, čekali. Potom asi ve středu, nebo to už byl čtvrtek k ránu, najednou strašný kravál v baráku a někdo se dobýval dovnitř. No a to už byly ruský vojska. No a hned strašný křik, strašný kravál. Teďka vtrhli k nám do toho sklepa. Tam byla tma, tam nebyla elektrika, ale ona ani nešla elektrika. Takže tma, on měl takovou baterku nebo něco a svítil. A teď tam uviděl matku a vrhl se na ni. No a otec chtěl nějak něco to, tak on okamžitě samopal. No a otec to musel vzdát, ale naštěstí nahoře tam slyšel někdo křik a přišel nějaký ruský důstojník a pod pistolí toho násilníka vyvedl.“

  • „Já jsem si sedl do brázdy a čekal jsem, až oni to dokončí. To byl podzim 1944. A vtom nad námi přeletěl vysoko bombardovací svaz. To byly třeba stovky letadel, anglo-americké, které směřovaly na Norimberk, Porúří apod. k bombardování. A takhle to přelétávalo a oni létali ve výškách, já nevím, šest sedm kilometrů. My jsme na dohled měli nádraží. To bylo od nás tak pět set metrů. A na tom nádraží stál vlak s kouřící lokomotivou. A najednou se z toho svazu, který letěl teda hodně vysoko, oddělil takový nějaký zvuk, takový pisklavý zvuk. A tam byla stíhačka, která se snášela dolů. Tak teďka samozřejmě všichni zůstali koukat, co se děje teda, kam míří. Ta stíhačka přeletěla před nás, já nevím, ve výšce 30 metrů nebo tak nějak. Teď se tam otevřel ten kokpit, takový ten kryt. A to vidím, byl tam černoch, a takhle něco mával. Koukali jsme teda, co. Černocha jsme neviděli v životě. A ještě na to letadlo, takhle něco mával. Tak jsme mávali taky. Toto obletěl ještě jednou dokola a pak to zavřel. A teď začal střílet na ten vlak, co tam stál na tom nádraží. A hlavně na tu lokomotivu. Rozstřílel tu lokomotivu. Teď tam vyletěl oblak páry a on odletěl pryč. Přiřadil se zřejmě k tomu roji, co tam byl nahoře, a odletěl pryč.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Brno, 09.10.2024

    (audio)
    délka: 01:17:49
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Osvobozování Rudou armádou přineslo rodině napínavé okamžiky

Miroslav Polák ve své dílně, kde vyrábí dřevěné hračky
Miroslav Polák ve své dílně, kde vyrábí dřevěné hračky
zdroj: Pořízeno pro PNS

Miroslav Polák se narodil 27. ledna 1934 v Hrušovanech u Brna. Jeho otec se vyučil krejčím, ale pracoval na železnici, matka byla v domácnosti a příležitostně chodila vypomáhat sedlákům. První školní léta Miroslava Poláka poznamenala německá okupace. Pamětník vzpomíná na přídělové lístky, zatemňování, zmizení souseda i pokutu, kterou dostal otec, když nelegálně vynášel uhlí určené pro topení do lokomotiv. Jako dítě viděl i bombardování lokomotivy na místním nádraží či zažil nepříjemné okamžiky, kdy se s rodinou schovával ve sklepě, kam vnikl voják Rudé armády, který se pokusil znásilnit matku Miroslava Poláka. Otec se před vojáky Rudé armády pro změnu musel schovávat v jímce. Naštěstí vše dobře dopadlo a Miroslav Polák se vyučil a později i vystudoval vysokou školu. Ve svém zaměstnání strojního inženýra má na své jméno registrováno několik desítek patentů. V roce 2024 žil Miroslav Polák v Brně a věnoval se výrobě dětských dřevěných hraček.