Marie Podlipná

* 1939

  • "Když se ve finanční reformě v červnu 1953 měnily peníze jedna ku padesáti, tak si umíte představit, co to bylo. Jedině kdo to měl nějak na vkladní knížce, tak jedna ku pěti, ale pokud měl peníze doma, tak jedna ku padesáti. A protože můj taťka pracoval v ČKD a v pátek odpoledne tam měli na návštěvě Antonína Zápotockého, byly tam dotazy, protože se mluvilo o měnové reformě. A on říkal, že nebude. Takže tatínek vyzvedl peníze ve spořitelně, protože jsme si nechali dělat nová okna. Vyzvedl tam tenkrát velkou částku na tu dobu – 25 tisíc. A nám v sobotu zůstaly doma, protože v sobotu ráno byla vyhlášena měnová reforma a peníze, které tatínek den předtím vyzvedl, byly vyměněny jedna ku padesáti. Maminka se z toho skoro zhroutila a pak začala pracovat. Dříve maminky byly doma, když měly děti. Ale my už jsme byly holky velké – v roce 1953 mi bylo třináct a sestře šestnáct, takže šla do práce, protože jsme doma neměli nic."

  • "Nepamatuji si to přesně, ale pamatuji si tu atmosféru. Dítě si pamatuje atmosféru – co říkají rodiče a jak se baví, jaká je nálada. Vím, jak v rozhlase říkali jména těch, kteří ze msty za smrt Heydricha… Byla čtena jména těch, kteří byli popraveni. Pamatuji si, jak maminka říkala: 'Vladislav Vančura, Vladislav Vančura.' Pamatuji si hodně atmosféru, když byly vypáleny Lidice. Pak si pamatuji, že jsem přemýšlela o tom, když byly bombardovány Drážďany spojeneckými vojsky, tak jsem si říkala: 'Drážďany – to zní jako by byly u nás.' Vím, že jsem se pak maminky ptala, kde Drážďany leží, a ona řekla: 'V Německu.' Řekla mi: 'Dresden.' Takže už jsem v tom měla jasno, nevěděla jsem, jestli byly zničeny u nás, nebo někde jinde. Ale tu atmosféru Lidic a atentátu na Heydricha vím. Rodiče se z toho radovali, ale my jsme jako děti byli dennodenně poučovány. Říkám poučovány, protože jsem byla já a sestra o tři roky starší – že o tom nesmíme vůbec nikde mluvit."

  • "Když jsme byli osvobozeni, tak si pamatuju, jak mě maminka ráno budila, oblékla mi červenou sukýnku a bílou blůzku. To byly české barvy. A dala mi do ruky snítku bezu, tak jsme vítali ty Rusy. Ti spěli na Prahu, ale pak se jejich postup zpomaloval a oni se zastavili a odpočívali. My jsme tam byli u silnice a jeden ruský voják mě vzal do náruče, tiskl mě k sobě, byl cítit potem a benzínem, a pamatuju si, že byl hodně opálený. Stékaly mu z očí slzy a já jsem mu ty oči utírala. Maminka mi později řekla – já mu nerozuměla –, co mi říkal. Maminka mi řekla, že má doma taky takovou holčičku a že už ji tři roky neviděl. Takže to byl taky silný zážitek."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Újezd nad Lesy, 04.04.2024

    (audio)
    délka: 02:20:36
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Protektorát byla doba temna

Marie Podlipná za protektorátu
Marie Podlipná za protektorátu
zdroj: Archiv pamětníka

Marie Podlipná, rozená Pultarová, se narodila 8. prosince 1939 v Hradci Králové, ale od dětství žila v Újezdě nad Lesy. V době druhé světové války její rodiče poslouchali zakázané zahraniční vysílání. Zažila bombardování. Její otec se během květnového povstání podílel na stavbě barikád. V roce 1946 nastoupila do první třídy, cvičila v Sokole. Po roce 1948 rodina kvůli měnové reformě přišla o velkou část peněz, starší sestra pamětnice navíc nemohla studovat. Marie Podlipná vystudovala Střední pedagogickou školu pro vzdělávání učitelů národních škol na Smíchově a od roku 1958 pracovala jako učitelka. Nikdy nevstoupila do komunistické strany a po roce 1968 nesouhlasila se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Dálkově vystudovala češtinu a dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Po roce 1989 pracovala jako zástupkyně ředitele. Od roku 1996 je v důchodu, ale do roku 2007 ještě učila. V roce 2024 žila v Újezdě nad Lesy a užívala si vnoučat a pravnoučat.