Pavel Marek

* 1955

  • „Po té velké debatě, kdy jsem hlídal u dveří, jsme si s manželkou řekli: ,Hele, nebudeme o tom moc přemýšlet, bude to vabank asi, buď to vyjde, nebo to nevyjde, ale když to nevyjde, nikdy v životě si nebudeme vyčítat, že jsme do toho šli.‘ Jarmila řekla: ,Máš moje slovo.‘ Naše Lucinka byla malá, myslím, že tři roky jí byly. A já jsem teda se dal do služeb těch revolučních věcí. Ujal jsem se toho, že jsem chodil za tajemníky a předsedy národních výborů, okresních výborů, které jsem zval na rozhovory, ať řeknou, co si o tom myslí. A lidi že na ně mají spoustu otázek. Tak jsem šel za předsedou toho národního výboru, okresního výboru, okresního výboru strany dokonce. Že bych se bál? Já jsem si to zakázal. Říkal jsem si: ,Nemám se čeho bát. Tohle je moje povinnost a o tom nebudu vůbec přemýšlet.‘ To se podařilo, že já jsem se k těmhle lidem opravdu dostal. Oni mě teda jako přijali a řekli si svý, samozřejmě. Ten předseda strany řekl, že nás rozpráší do všech koutů Československa, že už si nikdy nezahrajeme.“

  • „Chebské divadlo je složené ze dvou budov, je tam hlavní budova a naproti je divadelní klub, Déčko, kde je zkušebna a ten divadelní klub. Tak my jsme otevřeli ten divadelní klub s tím, že Martin Urban a Zdeněk Hedvábný řeknou, o co kráčí, co se tam [na Národní třídě] stalo, protože už měli v ruce podklady, měli i fotky. Do toho Déčka se nahrnulo dost lidí. Nahrnuli se tam i kovaní komunisti, kteří tam měli za úkol to celé zlikvidovat, říct, že to je dílo podvratných živlů. Asi po dvou hodinách toho hádání nahoře – já jsem u toho nebyl, protože jsem hlídal hlavní dveře – byl před klubem veliký chumel asi sto padesáti lidí, kteří volali: ,My chceme vědět, o čem si tam povídáte.‘ Věděli, že jsou tam nějací komunisti. Kluci dali do oken dva ampliony a najednou ti lidi dostali zprostředkovaně, o čem se tam mluvilo. Začalo to tam velice vřít, lidi pochopili, že se doopravdy něco děje, že ta změna bude nutná a že ta změna prostě bude. Protože Cheb byl vždycky ,hráz socialismu‘, nikdo nepochyboval o tom, že v Chebu něco takového v žádném případě nebude. A ono bylo! Najednou v Chebu to žilo intenzivněji než v okolních městech, lidé sem přijížděli s informacemi i pro informace. Tím chumlem na náměstí po dvou hodinách odcházeli ti komunisti, kteří ještě volali, že ,jsou to reakcionáři‘. Já jsem sám, o své vlastní vůli, volal: ,Je to lež, oni lžou! Ti komunisti vám lžou!‘ A po tomto setkání se ředitel Jaroslav Vlk rozhodl, že povolí setkání ve velkém divadle. Od té doby každý den celé dva týdny byly v divadle vždy od pěti hodin diskuse. Lidi, kteří přijížděli z Prahy, tam povídali, o co kráčí a jak by to teď mělo vypadat. Z toho jsou nahrávky. Někdy se říkalo, že v Chebu se nic nedělo a že jsme se potom připojili, až bylo všechno jasný, ale tohle pravda nebyla. My jsme spíš v Chebu začali tyhle věci dělat a od nás se to chytalo dál.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Plzeň, 07.10.2024

    (audio)
    délka: 01:31:10
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Karlovarský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Že bych se bál? To jsem si zakázal

Pavel Marek roku 1972
Pavel Marek roku 1972
zdroj: archiv pamětníka

Herec Pavel Marek se narodil 21. ledna 1955 ve Svitavách. Jeho otec Ladislav Marek pracoval jako účetní ve svitavské továrně Technolen, jeho matka pracovala v témže podniku jako kroužkovačka. Ve třinácti letech, v době druhé obnovy Junáka, se stal členem skautského oddílu a o dva roky později emotivně prožíval jeho rozpuštění. Náhradou za Skauta se mu stal dramatický kroužek, který ho nasměroval na hereckou dráhu. V deváté třídě složil talentové zkoušky na brněnskou hereckou konzervatoř. Po jejím absolvování nastoupil jako herec do divadla v Českém Těšíně. Po absolvování základní vojenské služby účinkoval tři roky v souboru divadla v Šumperku. Odtamtud zamířil roku 1981 do Západočeského divadla v Chebu, kde zakotvil již natrvalo. Chebské divadlo díky své poloze mimo tradiční kulturní centra mělo poněkud volnější ruku v dramaturgii i personálním obsazení, mohli tu pracovat i lidé s disidentskou minulostí. V listopadu 1989 se Pavel Marek aktivně zapojil do organizace debat, které probíhaly v prostorách chebského divadla, a podílel se na činnosti Občanského fóra. Po roce 1989 vytvořil řadu rolí na jevišti i na filmovém plátně, zahrál si například Shylocka v chebské inscenaci Kupce benátského (2006), účinkoval ve filmu Návrat idiota.