Hana Malevičová

* 1949

  • „Tak protože jsem měla hned problémy. Takže jsem se chodila léčit nějakou dobu. A paní doktorka... mně začala ta štítná žláza strašně pracovat, na velké obrátky. Hodně... měla jsem vysokou činnost štítný žlázy. A paní doktorka se snažila lékama a mi to jako usměrnit... to vůbec nešlo. To znamená, že tam zřejmě opravdu byl vliv tady toho záření. A po nějaké době mi řekla: ‚Musíte na operaci.‘ A já jsem přišla na tu operaci a bylo nás sedm ten den na operaci. A jenom já jsem neměla zhoubný nádor. Tam bylo šest lidí se zhoubným nádorem. A to bylo vlastně… Ten Černobyl přinesl ty špatné věci i sem k nám, samozřejmě. Neměli jsme jíst houby. To jsme se pak dozvěděli. Bylo to všude. My jsme to… Oni to tajili. Ale vlastně nás to tady napadlo i v Česku. To opravdu šlo světem.“

  • „Pak jsme chodili teda mezi lidi a denně, jestli jsme utekli z práce, neutekli, to nám všem bylo jedno. My jsme prostě odcházeli a šli jsme tam. Bylo to tak, jak to bylo. No a zážitek na Letné, to bylo opravdu neuvěřitelný, ten rok 1989. Protože jedna z těch manifestací byla, to bylo, myslím, 25. listopadu. Byly to dva dny za sebou. Neskutečný množství lidí. Tam bylo snad 250 tisíc lidí nebo kolik tam bylo. A mráz, strašný mráz. Takže my úplně zmrzlí. Já bych řekla, že jsme měli i omrzliny. Pořád jsme skákali, volali. A poslouchali jsme úplně napjatí, co tam říkali na té tribuně. Takže to byl krásný zážitek. Nezapomenutelný. Přijela moje sestřenice tamhle z Pardubic. A zažívali jsme to společně ještě s manželem. A na to v životě nezapomenu, na tyhle věci.“

  • „Změna to byla velká, protože my jsme všude potkávali, tady ty oficíři nějací byli všude, byly tady ty rodiny celý, byla zabraná kasárna. My jsme dřív měli Sovětský svaz rádi, dá se říct. I když nás nutili učit se ruštinu ve škole. Po tom roce 1968 jsem úplně zahořkla. Zahořkla jsem na Rusko, nechtěla jsem o ruštině ani slyšet. Bylo to něco strašného, museli jste se uzavřít do buňky doma, v rodině, a starat se o běžné lidské věci. Protože politika byla hrozná, nebyla to pěkná doba. Byl tam zákaz, určití zpěváci nesměli zpívat, různí lidé byli perzekvováni. Svoboda nebyla žádná.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Zeleneč, 17.04.2024

    (audio)
    délka: 02:24:54
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

I za socialismu jsem cestovala, v době výbuchu Černobylu jsem byla v Kyjevě

Pobyt ve Františkových Lázních, 1970
Pobyt ve Františkových Lázních, 1970
zdroj: Archiv pamětníka

Hana Malevičová se narodila 4. srpna 1949 v Praze, nicméně celý život prožila ve středočeské Zelenči. Vystudovala střední školu elektrotechnickou a po maturitě v roce 1968 nastoupila do Výzkumného ústavu automatizace jako projektantka. V roce 1976 začala jako projektantka pracovat ve firmě Chirana, zaměřovala se na přístroje a na magnetickou rezonanci. Díky své práci často cestovala do zahraničí, ať už do Sovětského svazu, či do Holandska, Francie, Belgie nebo Německa. Během socialismu vstoupila do komunistické strany kvůli pracovním cestám do zahraničí. V době výbuchu Černobylu byla v Kyjevě, později ji trápily zdravotní problémy se štítnou žlázou. Po sametové revoluci začala podnikat, založila firmu Zdravotech a dál se zaměřovala na projektování zdravotnických zařízení. Po revoluci začala hodně cestovat, navštívila mnoho zemí. V roce 2024 žila v Zelenči.