Helena Kratochvílová

* 1943

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Pan Kemr pak přišel, to už si nepřišel kontrolovat představení, ale přišel a hned: ‚Paní Heleno, prosím vás, není mi dobře, zavolejte k boromejkám, já bych tam chtěl jít na vyšetření.‘ Tak jsem tam volala, nikoho jsme tam neznali, ale zavolala jsem tam s vysvětlením, o co jde, a pan doktor Doseděl říkal: ‚Ano, ano.‘ Domluvil se, na jaký termín pan Kemr přijde, pak ho předal panu docentovi Chaloupkovi, no, a tak, velmi záhy, bohužel to šlo velmi rychle, tam už ležel, a teď těm boromejkám utíkal, jednak do kostela, protože ten kostel je u těch boromejek pod Petřínem, přilepený víceméně na tu nemocnici, a pak jim utíkal taky někdy, když něco potřeboval, k němu do Nerudovky domů, protože to je ob vedle ulice a on to uměl přes dvorky a dvorečky těch domů se dostat až do té Nerudovky a zase zpátky, mohl jít skoro v noční košili, protože nešel po ulici, šel takhle. Takže pak byl s panem docentem Chaloupkou domluven, že ho pan docent upozorní a řekne, kdy si bude myslet, že nastává ten čas, že to dlouho trvat nebude ten odchod ze života, takže k tomu došlo a pan docent Chaloupka sám volal a říkal: ‚Přijďte dneska, v pátek nebo v sobotu přijďte a vemte s sebou Munzarovy, pan Kemr vás chce vidět.‘ Tak jsme tam byli, nikdy jsem nezažila před smrtí, i když jsem se o to třeba u mámy i u táty snažila, tak jsem nikdy nezažila takovej smír a takový vyrovnání a tak jasno jako u toho pana Kemra. To bylo takový vlastně ani ne na slzy, bylo to rozloučení s poděkováním a s obdivem vzájemně.“

  • „Protože už emigroval můj bratr a já jsem měla, my jsme měli celá rodina k sobě – a máme – takový vztah, že když už byl brácha pryč, a on k tomu měl důvod, že odešel, protože ona mu tu v šestaosmdesátém v březnu zahynula dívka, se kterou chodil. Nahoře na Bořislavce ji smetli policajti, kteří jeli seshora z letiště a ona přecházela přes přechod – tím nechci obvinit policajty, ale bylo to tak, že zkrátka ji smetli nehoukající policajti a byla na místě mrtvá. Oba její rodiče si ještě zažili to, že byli Židé a byli oba v koncentráku a měli jedinou tuhle Věru. Takže ten můj brácha to prožíval strašně, strašně a měl důvod emigrovat, že z tohohle ze všeho odcházel. Takže mě to nenapadlo v tom osmašedesátým roce. Naopak jsme si slíbili, že já se tady o ty rodiče postarám a že zkrátka neodejdu. Já už bych odcházela se dvěma dětmi a to by asi už naši nepřežili, to ještě žila i babička, ta umřela ve čtyřiaosmdesátým roce. To nešlo.“

  • „Ale osmačtyřicátý rok, právě jsem se vrátil z Hradu soudruha Gottwalda, ano, to si pamatuji a moc se o tom mluvilo, a pak velmi nešťastný pro rodinu byl rok 1953, kdy zabírali a rušili soukromé ordinace lékařské a dědeček, i když už mu vlastně v tom padesátým třetím bylo šestašedesát roků, tak se pamatuju, jak strašně moc plakal, a jak ty Vánoce v třiapadesátým, kdy mu zavřeli a sebrali ordinaci, plakal u stromečku a říkal: ‚Děti, letos ode mne nic nedostanete, já na to nemám.‘ Bylo to strašně smutné, ale nedalo se nic dělat, život šel dál, jak měli takové rodinné heslo, že řeknu to tak familierně, Honzy Masaryka, to se tak říkalo: ‚Furt se jde,‘ tak zkrátka si vždycky řekli ‚Furt se jde‘ a vždycky se dodalo: ‚A žádné kňourání.‘ Takže babička, malířka Marie Fischerová-Kvěchová, ta vlastně už od války, po válce ještě možná do toho osmačtyřicátého nějakou pohlednici nebo knížku vydala, ale myslím, že už ne. A po osmačtyřicátém už nemohla vůbec nic, tu nazvali kritici buržoazní malířkou a už nesměla nebo nemohla nic.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 04.05.2022

    (audio)
    délka: 01:49:46
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Furt se jde

Helena Kratochvílová
Helena Kratochvílová
zdroj: archiv pamětníka

Helena Kratochvílová se narodila 23. září 1943 v Černošicích u Prahy. Maminka Marie Borková, rozená Fischerová, byla sochařka a keramička. Babička pamětnice byla malířka a ilustrátorka Marie Fischerová-Kvěchová, před válkou uznávaná česká výtvarnice. Dědeček Jan Fischer, gynekolog, porodník a dětský lékař, pocházel z rodiny velkoprůmyslníka Karla Fischera, který založil v Libčicích nad Vltavou jednu z prvních strojových cihelen a firmu na stavby továrních komínů. Prababička pamětnice Marie Kvěchová byla zakladatelkou spolku Zádruha v Praze. Spolek se věnoval podpoře a prodeji výrobků lidové kultury. Praděda Otmar Kvěch byl prvorepublikovým finančním radou. V roce 1917 zakoupili prarodiče vilu v Černošicích, kam se za nimi v roce 1933 nastěhovala jejich jediná dcera Marie Fischerová-Kvěchová s rodinou. Ta měla kromě maminky pamětnice ještě dceru Jelenu, vdanou Látalovou, významnou českou etnografku, a syna Jana, strojního inženýra. Helena Kratochvílová měla jako potomek prvorepublikové buržoazní rodiny problémy se získáním adekvátního vzdělání už na základní škole. Nakonec se jí podařilo s přímluvou strýce dostat na Vyšší ekonomickou školu v Praze. Po jejím absolvování dostala v roce 1962 umístěnku jako účetní do Národního divadla. Tady ji v roce 1965 pověřil zástupce ředitele Josef Maršálek přípravou a organizací zájezdu Činohry ND na festival Divadla národů v Londýně 1966. Na umělecké správě Činohry ND pracovala až do odchodu do důchodu v roce 2002. V divadle prožila doby dobré i těžké, dny po okupaci v srpnu 1968, pohřeb Jana Palacha v lednu 1969, normalizaci, Antichartu i sametovou revoluci. V roce 2023 žila v Černošicích.