František Kopecký

* 1947

  • „Z tý Hellichovky za mnou přišla delegace, že by chtěli, abych se jim přihlásil do konkurzu. No, já jsem se tomu nejdřív vysmál, protože pro mě bylo nepředstavitelný, já jsem učil rád, že někde budu dělat ředitel. No jo, ale pak byly opravdu takové okolnosti zajímavé. První věc, že až za na věčnosti zeptaj, co jsi mohl učinit a neučinil. Jo, protože když už jsme se toho dožili. Pan prezident Havel tehdy na jižní Moravě si nějaká babička stěžovala, že mají nějaký rozpadlý chlívek a on jí řekl, že si to musí ten chlívek ale vymalovat sama, že jí nikdo nevybílí a pak ještě k tomu dodal, že když někdo něco nechce dělat a ty ostatní si myslí, že by to měl dělat, tak ať to jde dělat. No, a ta třetí věc byl náš duchovní vůdce, kterého taky poslali do pohraničí, aby ho nemuseli zavřít a pak už to byl budoucí biskup litoměřický. Nebyli telefony, tak on už je na pravdě boží, tak už to můžu takhle snadno předložit. Jsme telefonovali, že potřebujeme poradu. No, dobře, tak jsme došli do budky telefonovat, tak jsme uložili děti, vzali trabanta. No, vyslech a říkal: ,Chtěl jsi to?‘ ,No, nechtěl.‘ ,Tak tam tu přihlášku dej a nech to nahoře.‘“

  • „Já jsem třeba zažil kolegyni, která na jednom z gymnázií, kde jsem učil, tak udala kluky, že chodí na americký velvyslanectví, protože se zajímali o kosmonautiku. Tak takovýhle věci, takže ta opatrnost byla na místě všude. A kde jsem byl, já jsem nejraději argumentoval fyzikou. Když jsem byl tázán přímo, tak jsem se zeptal, ale ta fyzika sama o sobě byla neskonale dobrá pro to, aby člověk mohl tichou cestou vysvětlovat nesmysl, které se šíří. Vždycky se to nechalo nějakým způsobem napojit, aby člověk nebojoval, ale usměrňoval ten marxistický světový názor. Spíš touhle praktickou cestou a s velikou opatrností. My jsme nechtěli dělat nějaký hrdiny a provokovat zbytečně, ale nechtěli jsme… ale to bylo v těch našich rodinách od vždycky, nechtěli jsme ustupovat za meze. To radši, jak jsem říkal, půjdu k tý lopatě, než se někde zaprodat. Takový ty sliby jako když jsem učil na učilišti dva roky a už prvním rokem jsem dostal nabídku, když vstoupím do strany, tak bych mohl dělat zástupce ředitele, tak jsem to samozřejmě odmítl. Tehdy byly také dočasné nebo já nevím, jak se tomu říkalo, nebyla to trvalá pracovní smlouva, a když jsem žádal o trvalou, tak mi příslušný soudruh inspektor řekl: ,Ale vy jste už pětkrát odmítl vstoupit do strany, že?‘ Jsem říkal: ,Máte to dobře spočítané, je to pravda, je to tak.“

  • „Prostě tím, jak jsme pořád pravidelně chodili do kostela, tak například na Břevnově u svaté Markéty jsme podepisovali tu známou výzvu Augustina Navrátila, o které se vlastně mlčí a přitom tam bylo během chvíle šest set tisíc podpisů, jestli si teda dobře pamatuju. Čímž nechci teda nic zlehčovat oproti těm dvanácti stům u Charty. S těma chartistama jsem se různě dostával do kontaktu, aniž bych tušil tyhle souvislosti, to by byly zas jiné věci. Když byla někde nějaká akce, aktivita, to ano, ale v tomhle jsme se nezapojovali, ale tady no. No, byly situace, kdy já jsem přišel domů a říkal jsem: ,Hele, tak Aničko, já nevím, třeba už od zítra nebudu učit, ale sílu mám, tak budu pracovat, tak budu kopat výkopy.“

  • „Potom byla trochu potíž s novým soudruhem ředitelem. Protože dneska se na to nerado vzpomíná a někteří by to asi neradi slyšeli, ale já nevím, jestli jste se ve škole učili, kdo to byli vlajkaři...? To byla jedna taková profašistická skupina. V mém rodišti se někteří po válce velice rychle překabátili a pak z nich byli zase takoví tvrdí soudruzi. Takže tak ta historie běžela. Pro mě bylo nejtěžší, že jeden z nich zpíval, protože na vesnici, kolik chlapů umělo zpívat? A dřív se třeba pašije o Velikonocích zpívaly. Takže takhle jeden z nich potom zpíval, ale kdyby zpíval postavu Jidáše, ale on zpíval postavu Krista...“

  • „Tou dobou se na Dobříši otevíralo učiliště opravář zemědělských strojů a my jsme byli nějak předurčeni jej zaplnit. Tak tam bych býval mohl jít, ale to jsem nechtěl. Chtěl jsem být zedník jako tatínek. Ten to bral pragmaticky, řekl: ‚Dobře, tak se vyučíš, když ti to půjde a budeš chtít, tak si uděláš průmyslovku, když ti to půjde a budeš chtít, budeš moct jít na vysokou školu.‘ Aby ty věci člověk znal od práce rukama až po nějakou další záležitost. No ale místní soudruzi mínili jinak. Soudruh ředitel školy, soudruh předseda JZD a soudruh předseda národního výboru řekli: ‚Ne.‘ To byla taková místní schválnost, takže tady došlo k té absurdní situaci, že někteří nesměli jít studovat. Já, když viděli, že studovat nechci, tak jsem nesměl jít na zedníka.“

  • „Přišlo na řadu zakládání jednotného zemědělského družstva. To bylo u nás poměrně pozdě, až v roce 1957. Bylo mi deset let a moc dobře si pamatuji tu práci předtím. Bylo to, až se budete dívat na ten film [Všichni dobří rodáci], přesně tak. A až podepíše Frantík, my podepíšeme taky... a když nepodepíše, tak nepodepíšeme. Vyhrožování – děti ti nikam nepustíme. Pole ti dáme za lesem. Protože my jsme měli pole v poměrně větší vzdálenosti od lesa, takže tam byla docela dobrá půda. To nebyla špatná pole, rodiče na ně po koruně nastřádali, a když splatili dluhy, tak přišlo JZD. Dáme ti pole u lesa, kde je kamení, a dáme ti velké kontingenty, to byly povinné odvody, dodávky, které se vybíraly. No a vyhrožovali, dusili, až nakonec tatínek řekl: ‚Dobře.‘ No nebylo zbytí, ta moc byla opravdu poměrně neomezená. Také jeden z těch místních soudruhů také, ačkoliv si tykali, říkal: ‚Ty víš, Frantíku, že my máme tu moc všechno tohle udělat.‘ A na tohle si dávejte pozor, protože to se může kdykoliv v té společnosti zopakovat. To prostě tak v těch lidech je a na to se musí dávat velký pozor.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Příbram, 26.11.2017

    (audio)
    délka: 52:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
  • 2

    Praha, 18.10.2024

    (audio)
    délka: 01:45:03
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 3

    Praha, 19.11.2024

    (audio)
    délka: 01:54:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Dnešní společnosti se nedostává svobody spojené s odpovědností

František Kopecký
František Kopecký
zdroj: archiv pamětníka

František Kopecký se narodil 27. října 1947 v osadě Hatě u Příbrami. Jeho otec byl významným sedlákem a během kolektivizace byl donucen ke vstupu do JZD. František se chtěl stát zedníkem, ale z kádrových důvodů nebyl přijat do učení. Jeho otec se šel bránit a paradoxně byl nakonec František přijat na střední školu a později na Matematickou-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. S manželkou měl pět dětí a zapojili se do komunity křesťanských rodin ve farnosti pátera Josefa Mixy u sv. Jana Nepomuckého na Malé Straně. Po promoci začal František učit na gymnáziích v Praze. Jako učitel vystřídal učiliště telekomunikací, Lenninovo gymnázium, Gymnázium Nad Štolou a Gymnázium Nad Alejí. V roce 1990 se stal ředitelem Gymnázia Jana Nerudy v Praze, které vedl téměř dvacet let. Během svého působení se postaral o rekonstrukci budovy v Hellichově ulici a pomáhal založit i současné Gymnázium a hudební školu Hlavního města Prahy a další.