Miroslav Dvořák

* 1948

  • „Pár dní nato jsem měl jet na noční na vysílač a lidi říkali: ‚Nejezdi tam, tam jsou Rusáci a zatknou tě.‘ – ‚A co?‘ říkám. ‚Mám noční, tak tam musím.‘ Pamatuji si, jak jsem jel. Jezdil jsem přes Osík a vyjížděl jsem na hlavní silnici Litomyšl – Pohodlí a před Pohodlím jsem vyjížděl. Tam byl domek u Smutníků. Smutníkovi tam bydleli, to si pamatuju. A tak jsem přijel kolmo na hlavní a za silnicí nedaleko už byl plot vysílače, protože to byl velký objekt. A najednou přijedu a na zemi helikoptéra, velikánská helikoptéra. Ale skutečně veliká. Měla spoustu okýnek a z ní akorát vyskakovali vojáci se samopaly a běželi kolem plotu asi na hlavní bránu. Úplně jsem zkoprněl a dobu jsem koukal. Jestli tam mám jet, nemám tam jet, protože jsem teprve musel jet na Pohodlí a přes Pohodlí kus a pak byla odbočka na středisko KV [krátkých vln]. Tak jsem pomalu jel a vojáci akorát doběhli na vrátnici, takže jsme se tam tak nějak setkali. Nevím přesně, jak to tam dopadlo, ale na vrátnici sloužili tenkrát vojáci. Byli jsme objekt, který střežili vojáci. Byla tam vojenská posádka, takže na vrátnici sloužili normálně vojáci. Prostě tam měli službu. A vojáci z helikoptéry je odzbrojili.“

  • „Dělal jsem jen na vysílači. Někdo vystřídal několik zaměstnání, ale já jsem byl jenom tam. Ale ještě se vrátím k tomu, že byla doba taková, že i rodiče, i táta… v hospodě mu chlapi říkali: ‚Hele, Mirek je ve straně, viď?‘ – ‚To asi ne. Říká, že ne.‘ A on si myslel... on mi ani nevěřil. Myslel si, že kdo dělá na vysílači, musí být komunista. A já jsem mu říkal: ‚Ve straně nejsem.‘ Vím, že táta byl strašně proti tomu. A to bych mu asi neudělal, abych i kvůli funkci… A dokonce potom hlavní předseda strany, to byl starý pán, zemřel. A předsednictví KSČ po něm převzal můj spolužák, který se mnou chodil do Morašic do školy. A tak dělal předsedu. A pouze jednou přišel na středisko KV [krátkých vln], kde jsem sloužil. V polední pauze, stál jsem u okna a on přišel: ‚Mirku, ty bys nešel mezi nás?‘ A tak jsem mu říkal: ‚Jardo, v žádným případě, určitě ne. Vždyť víš, jaký táta je, a to nepřipadá v úvahu.‘“

  • „V deváté třídě byl ředitelem školy v Morašicích velký komunista. A tenkrát to nebylo tak, že když jsme končili školu, že bychom si dali přihlášku tam nebo tam. Přihláška se soustředila ve škole a ředitel určoval, jestli ji pošle, nebo nepošle, takhle to bylo. Chtěl jsem jít na školu na nějakou průmyslovku, protože jsem se dobře učil. Měl jsem vyznamenání, ale bylo mně to houby platný, protože ředitel mi to zablokoval a přihlášku nikam neposlal. V podstatě nechtěl, abych šel mimo zemědělství, a dokonce chtěl, abych šel do učení. Ani mi neumožnil, já bych býval chodil na zemědělskou školu v Litomyšli, na průmyslovku. Ale ani to mi nedovolil. Takže to dopadlo tak, že byl konec školního roku. Všichni věděli, že ten půjde tam, ten tam, ten tam a já nikam. A tak rodiče říkali: ‚Budeš doma, my tě uživíme.‘“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Litomyšl, 16.12.2024

    (audio)
    délka: 02:43:13
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Při příjezdu na vysílač jsem viděl vyskakovat z helikoptéry vojáky se samopaly

Pamětník v šusťákovém plášti z Tuzexu, Praha, 1967
Pamětník v šusťákovém plášti z Tuzexu, Praha, 1967
zdroj: Archiv pamětníka

Miroslav Dvořák se narodil 25. května 1948 v osadě U Tří Kocourů, nedaleko Litomyšle. Otec vlastnil menší hospodářství, se kterým odmítl vstoupit do jednotného zemědělského družstva (JZD), až v sedmdesátých letech dal svá pole družstvu do pronájmu. Pamětník nemohl po základní škole na střední školu, pouze na zemědělské učiliště, s tím, že se musí upsat pro JZD. To odmítl a nenastoupil nikam, čímž mu hrozilo obvinění z příživnictví. Teprve, když mu nabídli obor na škole spojové techniky v Bystřici nad Úhlavou, nastoupil v průběhu roku tam. Po prvním ročníku se dostal na průmyslovku do Prahy. Po maturitě v roce 1968 nastoupil na vysílač v Pohodlí u Litomyšle. Když jel přibližně 25. srpna 1968 na noční do práce, viděl v areálu helikoptéru okupačních vojsk. Na podzim 1968 nastoupil na vojnu do Mariánských Lázní a Karlových Varů. Po vojně se vrátil na vysílač a pracoval zde až do roku 2010, kdy odešel na odpočinek. V roce 2024 bydlel s manželkou v Litomyšli.