Jiřina Chrastilová

* 1949

  • "Po pěti letech ona směla přijet s těmi dvěma kluky, ale Jarda ne. A to byl zase spíš obrácený šok, to si taky pamatuju jako dnes, když přišli k nám. U dveří stáli ti tři kluci, ti dva její a ten můj. A už jste podle toho, jak stáli, poznala, kdo má za sebou demokratickou nebo tolerantní školu a tu komunistickou. Postoj těch kluků, kteří byli stejně staří, které jsme odmalinka vychovávali vlastně deset let stejně. Podívala jste se na ně a já jsem se rozbrečela, protože mi to přišlo strašně líto. Říkám, ti kluci byli odmalinka spolu. A těch pár let té švédské školy na nich bylo tak vidět, že rozdíl jste mohla poznat podle toho, jak stáli. Oni sebevědomí. To bylo docela ošklivé."

  • "S mužem jsme tenkrát bydleli v Trojské ulici na Praze 8. Synovi byl asi rok, rok a půl. A byl hodně nemocný. Já jsem s ním samozřejmě byla doma. Muž tenkrát učil v tanečních, takže žádný večer doma nebyl. A byly nějaké volby. Já si přesně nepamatuju, které to byly, se přiznám. Prostě mě nezajímaly. A oni přišli k nám do bytu. Já jsem tam bydlela snad rok, ani ne. A že mám volit. Já jsem říkala, že nebudu. Že tam nikoho neznám, že tam bydlím krátce a že prostě volit nebudu. A oni mě, soudružko, vysvětlili, že jsem měla chodit na předvolební schůze. Já jsem se jim, soudruhům, snažila vysvětlit, že sorry, ale že s miminem fakt na schůze chodit nemůžu a že muž bývá pryč a že prostě volit nebudu, protože tam nikoho neznám. Chvíli jsme se tam dohadovali a odešli bez toho, že bych volila, což se posléze ukázalo jako docela zásadní záležitost."

  • "Ale byl tam taky koncentrační tábor Bergen-Belsen. A to byl můj první šok s touhletou situací, se situací holokaustu. Z tábora nic nezůstalo. Byly tam takový obrovský haldy. Byly tam vždycky takové cedule. Tolik a tolik tisíc z Polska, tolik a tolik tisíc z Francie. Prostě hrůza. A tam na závěr byla taková velká stěna. Nevím, jestli to tam ještě je, já tam od té doby nebyla. A tam byly verše v jazycích všech těch národů, které tam měly své mrtvé. A otec mé kamarádky chtěl, abych mu přeložila slovanské jazyky, byla tam polština, ukrajinština, z češtiny tam byly verše Hrubína. To byl jeden z důvodů, proč jsem se vracela."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 12.04.2024

    (audio)
    délka: 01:52:52
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Za špatný posudek bych asi měla poděkovat

Doktorská promoce, rok 1985
Doktorská promoce, rok 1985
zdroj: Archiv pamětníka

Jiřina Chrastilová se narodila 17. července 1949. Její otec Karel Vysypal byl státní úředník a matka sekretářka. Otec byl zapojen do Akce 77, později pracoval na ministerstvu stavebnictví. Jiřina Chrastilová vystudovala Střední všeobecně vzdělávací školu v Praze a na druhý pokus se dostala na vysokou školu. Vystudovala archivnictví. Během okupace vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vypomáhala v nemocnici, po okupaci se účastnila vysokoškolských stávek. Účastnila se pohřbu Jana Palacha a protestů na první výročí okupace 21. srpna 1969. V roce 1975 dokončila vysokou školu a později nastoupila do Pražské informační služby jako průvodkyně. V rámci profese se věnovala i hendikepovaným dětem, které provázela po Praze. Stýkala se s disentem, nicméně nepatřila mezi signatáře Charty 77. Zapojila se do průvodu 17. listopadu 1989, během revolučních dnů vypomáhala v nakladatelství Melantrich. Po revoluci začala psát odborné články a brožury o Praze, věnovala se i židovské tematice. V roce 2024 žila v Praze.