Zdeněk Bouček

* 1932

  • „V té Gröbeho vile byla Hitlerjugend. Vila byla obsazená – Gröbe vila – a tam byl Hitlerjugend ubytovaný. Ale když byl nálet na Prahu, tak tam padla zápalná bomba – na tu vilu. Ale oni – a vedle bouchla ta výbušná, tam byl obrovský kráter – ale oni měli štěstí, že byli v jídelně a taky byli někde na soustředění Hitlerjugend, tak jich tam zbylo málo. Oni pak – ten jeden běžel naší ulicí a sháněl, abychom jim to pomohli vyklízet. Já jsem musel taky, jenže nám padla bomba mezi domy. A tam byl obrovský kráter, pan domácí tam měl nějaký altán. A ta prkna spadla k nám do ložnice, kde, on dědeček nechodil vůbec do krytu, on furt ležel v posteli, děda, ten ležel v posteli a nechtěl. Byl zavalený hlínou a tím vším, prkny. Neměli jsme tam vůbec okno, ani v kuchyni. Protože my jsme měli kuchyň a ložnici do dvora, kam padla ta bomba. No a teďkon najednou, měli jsme jít stěhovat. A já koukám – dědeček zavalený. Tak jsem vyběhl na chodník a začal jsem plakat, že Američani mně zabili dědečka. A tam nějaký chlap, ten, co měl dozor, povídal: ‚Co blbneš?‘ Ale hned nás sebrali a stěhovali jsme s kárami Hitlerjugend. A pak jsem přišel a on ten pan soused už dědečka odhrabával, vyndával ta prkna. No a najednou dědeček promluvil a povídal: ‚Už jsou tady!‘ Jako Američani.“

  • „My jsme chodili na Mírové náměstí do školy. A to víte, kluci jsme přebíhali, tam byla křižovatka a já přeběhl tu křižovatku, asi nás bylo pět a já byl poslední. No jo, ale ono zabrzdilo prudce auto a z něho vyskočil voják německý – SS – protože museli zabrzdit. No my jsme nesměli nosit aktovky, jenom pytlíky jako na cvičky, tam nebylo moc žádných učebnic, sešitů. Maminka, že prý mi to udělá a ušije. No neušila, já měl jediný aktovku a ona mi vypadla a ten voják jak vyskočil, tak mě hned nakopl a aktovku sebral a vysypal. Protože oni prý tenkrát i žáci nosili zbraně, přenášeli je v aktovkách, proto to bylo zakázáno, to byl takový ředitel poctivý v tomhletom, že to chtěl dodržovat. Ale maminka se zpozdila a žádný pytlík na cvičky mi neušila a já náhodou zrovna měl, shodou okolností, jsem měl tu aktovku. Tak ji vysypal, sebrali mě, dali mezi sebe, byli tam dva, a vezli mě. Já nevěděl kam, to jsem taky nevěděl. A sebrali mě do nějaké budovy, pak jsem se dozvěděl, že to je Petschkův palác, o tom jste slyšela, Petschkův palác. Jenže tam byl takový křik a všeho, i na ty dva vojáky, proč mě táhnou, co se mnou, no tak oni mě znova vystrčili a já tam vypadl na chodník.“

  • „V šesti letech jsem začal chodit do školy na Vinohradech, to byla Polská ulice, a vždycky paní učitelka, když v první třídě říkala: „Chlapci!“ – protože to byla chlapecká škola, původně všechno, tenkrát to nebylo rozdělené jako dívčí, to jsme byli chlapecká škola. A naproti v ulici byla vila v parku Osvěta. A paní učitelka, dodneška pamatuju, že říkávala: „Chlapci, učte se dobře, tady bydlel jeden čas pan prezident Masaryk!“ No a jeden chlapec, z takové radosti, si nechal ušít čepici masaryčku. Já to hned mamince řekl, že ve Vršovicích byl čepičář, který to šil. Tak nám ji pěti žákům ušil a seděli jsme v první lavici vždycky a čepice masaryčky jsme měli na lavici. A když jsme odcházeli, loučili jsme se, tak jsme si je nasadili. Ovšem, to bylo, už začal protektorát v březnu, ale on ten protektorát ještě nebyl tak ostrý tenkrát. To ještě nebylo, i když jsme se začali učit švabachem psát. Švabach taky jsme měli. No, a tak nám tenkrát asi v říjnu už zakázali ty čepice nosit. A tak jsme, všichni kluci jsme plakali, že už nesmíme nosit ty čepice!“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Halouny, 09.08.2024

    (audio)
    délka: 01:58:07
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nám padla bomba mezi domy

Zdeněk Bouček, Praha, 1941
Zdeněk Bouček, Praha, 1941
zdroj: Archiv pamětníka

Zdeněk Bouček se narodil 12. července roku 1932 v Praze. Vyrůstal na Vinohradech v bytě svého dědečka Jakuba Berchtolda. O dědečkovou domácnost pečovala Zdeňkova maminka Anna Boučková (1897), zatímco otec Zdeněk Bouček (1897) vedl vlastní obchod ve Svinařích a zároveň se tam – podobně jako jeho žena v Praze o otce – staral o svou nemocnou matku. Ženu a syna jezdil navštěvovat hlavně o víkendech. Malý Zdeněk Bouček prožil během válečného dětství utužování nátlaku po počátcích okupace, navštěvoval Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, přečkal spojenecké bombardování – dům, kde s maminkou a dědečkem bydleli, byl zasažen – a pomáhal při budování barikády v roce 1945. V padesátých letech pracoval Zdeněk Bouček na stavbě mládeže v Ostravě a poté byl až do penze zaměstnancem podniku Tesla v Praze-Vršovicích. V roce 1968 se vydal hájit Československý rozhlas. Na konci šedesátých let se oženil a poté s manželkou v domě v Halounech nedaleko Svinař vychovával dvě dcery, do Tesly v Praze denně dojížděl. V penzi pracoval v lese, sázel stromy a svážel s koněm dříví. V roce 2024 bydlel Zdeněk Bouček přes celé léto v Halounech, kde se staral o rozsáhlou zahradu.