Sieglinde Vaňousová

* 1937

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Maminka dostala vyplaceny peníze ze Slovenska. Její bratr zdědil dům, nebo ten malinký stateček, co měli, a vyplatil tetu a maminku. Teta už si nakoupila výbavu, protože byla starší. Ale mamince bylo šestnáct, tak co s těma penězi? Tak je dala na knížku. No a přišel Hitler a o peníze přišla. Zase šetřila celou válku. Přišel konec války, o peníze znovu přišla. Pak šetřila zase do 53. V 53. byla měna a zase přišla o peníze. A pak řekla: ‚Konec.‘ Nešetřím, co mám, sežeru. To mně nikdo nevezme.”

  • „Tak já jsem byla jako malá holka, sedmiletá, takže jsem to nějak zvláštně… Mně se nic nedělo, že jo? Ti kolem, co byli, tak ti to měli horší. Tam třeba v Řasnici můj spolužák měl maminku, ta měla tuberkulózu a jejich táta padl. A maminka děti pozvala nahoru na půdu, aby se šly podívat na koťata, ale žádná koťata tam nebyla. Ona měla připravené tři provazy, takže chtěla pověsit jako sebe i ty děti. Jenomže kluk začal strašně křičet, tak Hausmanová odnaproti přiběhla, co se děje, no tak je zachránila.”

  • „Když jsem se narodila, mamince bylo dvaadvacet, jemu taky. A když jsem se narodila, tak on byl vlastně v české armádě. A když se za rok vrátil, tak já jsem byla roční dítě. A ještě maminka měla namočený prádlo ve vaničce jeho, aby to vyprala, ty jeho věci. A už dostal povolání. V roce 1938 přišel Hitler. Tak on okamžitě dostal povolání do německé armády. A maminka se tenkrát strašně rozzlobila. My jsme bydleli v nájmu v Dolní Řasnici u nějaký paní Vodičkový, to byla Češka. A maminka na celý dům zařvala: ‚Hitler byl obyčejný čalouník – a teď chce sežrat celý svět!‘ A ona nás šla udat. Tak jsme seděly čtyřicet osm hodin na výboru v Řasnici v takový studený místnosti, jako dneska to vidím. Mamka na židli a já jí na klíně. Pak nás propustili a dostala napsáno, že musí do dvaceti čtyř hodin opustit Sudety. No a jenom, že maminka, protože maminka vyrůstala pořád sama, tak ona uměla bojovat. Tak si to nenechala líbit a já jsem měla poručníka v Novém Městě. Tak za ním šla a on jí doporučil, aby šla na okres do Frýdlantu... Já nevím už, na které oddělení. A tam prostě řekla: ‚Tak dobře, já půjdu na Slovensko, ale musíte mi propustit mého druha, protože já svobodná s narozeným dítětem na Slovensko jít nemůžu.‘ No a kdo ví, co jim tam ještě řekla, protože on jí řekl, že má držku jako granát. A vyhodil ji. No ale zůstaly jsme tady.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Raspenava, 11.04.2024

    (audio)
    délka: 01:30:28
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Rozstříhala jsem mamince potravinové lístky

Sieglinde Vaňousová v roce 2024
Sieglinde Vaňousová v roce 2024
zdroj: Post Bellum

Sieglinde Vaňousová se narodila do slovensko-německé rodiny 29. července 1937. Její maminka pocházela ze Slovenska a otec byl německé národnosti. Padl za druhé světové války. Sieglinde Vaňousová vyrůstala v Sudetech se svou matkou a malou sestrou. Je pamětnicí událostí druhé světové války a následného odsunu Němců z pohraničí. Zažila pochody Hitlerjugend i bombardování Drážďan. Někteří její příbuzní byli nuceně odsunuti. V pohraničí prožila celý život, vyučila se zedničkou a následně pracovala v Agroprojektu v Liberci jako technická kreslička, následně ve firmě Tiba a později v raspenavské Česaně jako dílenská účetní. Pracovala i pro podnik Interiér a nakonec zakotvila v Textil kombinátu jako švadlena a později prodavačka. V padesátých letech jí režim neumožnil vdát se za muže, který měl rakouské občanství. Měla s ním dvě děti a on později emigroval do Rakouska. Na konci padesátých let se vdala a s manželem Alexandrem Vaňousem měla třetí dceru. Nikdy nevstoupila do komunistické strany. V roce 2024 žila v Raspenavě.