Gisela Rieseder

* 1940

  • „Moje maminka o tom [vysídlení z Československa] vůbec nechtěla mluvit. Vyprávěla mi to jednou a bylo to. A že ji znásilnili, mi neřekla vůbec. O tom jsem se dozvěděla od své tety, maminčiny sestry. Strašně se divila, že mi to nikdy nevyprávěla. Moje matka o tom nikdy nechtěla mluvit.“

  • „Maminka mého tatínka má svůj hrob v Heřmanových Sejfech, tam, kde je taky ta hrobka. A tatínek měl kamaráda z dětství, který byl tehdy starosta v Hostinném, kterému napsal a poprosil ho o pomoc, protože tatínek neměl žádné foto své maminky. Dnes si to neumíme vůbec představit. Na náhrobním kameni je jediné vyobrazení, které existuje, a to chtěl mít za každou cenu. Říkal, že zaplatí cokoliv. A ten starosta z Hostinného, nevím, jestli to byl kamarád z dětství nebo známý, umožnil, aby poslali náhrobní kámen do Frankentalu, kde můj otec žil a kde také zemřel. A teď je tam také pochovaný a má u sebe také náhrobní kámen své maminky. Proto je tady foto té náhrobní desky.“

  • „Během útěku, tedy odsunu, neměla kromě šatů, co měla na sobě, vůbec nic. Nejprve se pokusila odjet s náklaďákem. Muselo to být někdy, jak jsem pak přemýšlela, mezi koncem války a srpnem. V tom čase to zkusila. Do plyšového medvídka zašila zlato, naložila auto. Tatínek byl ve válce, byla úplně sama, rodiče byli už v Bavorsku, odešli tam dříve. A ona zůstala, možná čekala na svého muže. A myslela si, že se teď vrátí domů z ruského zajetí. Každopádně vzala auto a zkusila to i s námi, dvěma malými dětmi. Slezská hranice není tak daleko od Krkonoš, kolik, třicet, čtyřicet kilometrů? Nevím to přesně. Každopádně jí ale všechno vzali a musela jít pěšky zpátky.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Wels, 20.11.2023

    (audio)
    délka: 01:29:13
    nahrávka pořízena v rámci projektu Odsunutá paměť
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Tatínek po vlasti stále truchlil

Gisela Rieseder jako malá, cca 1945
Gisela Rieseder jako malá, cca 1945
zdroj: Archiv pamětnice

Gisela Rieseder, za svobodna Kluge, se narodila 10. srpna 1940 v Trutnově do německé rodiny. Tatínek Alfred Kluge sloužil ve wehrmachtu. Spolu s maminkou a mladším bratrem musela Gisela Rieseder v roce 1945 utéct z Hostinného v Podkrkonoší do bavorského Neuburgu. Tatínkovi se podařilo uprchnout ze sovětského zajetí a následovat je. Tatínek celý život nesl odloučení od své vlasti velmi těžce. V pěti letech pamětnice onemocněla postupně tyfem, spálou a záškrtem. Vystudovala pečovatelskou školu ve Vídni, vdala se a narodily se jí tři děti. Gisela Rieseder se do své původní vlasti několikrát podívala. V roce 2023 žila ve Welsu v Rakousku.