Marie Petrlová

* 1938

  • „No tak vzpomínal smutně, protože pokud byl ve Zbýšově tady u Brna, tak to byly uhelné doly a bylo tam spousta lidí, kteří s nimi soucítili a třeba jim i sem tam něco podstrčili – nějaké cigarety nebo nějaké čokolády. No ale potom, když byl v Jáchymově, tak tam už to bylo horší. A v uranových dolech, když nesplnili plán, museli znovu jít na osmihodinovou směnu. A pokud se něčím, nějakým málem, provinil, tak je zavírali do korekce, kde dostávali jídlo každý třetí den. A potom ještě byl, to se jmenovalo věznice Sing Sing, tak to byl v Jáchymově a potom v Příbrami. A nakonec potom si udělali ti spoluvězni, vyučili se ve vězení a poslední roky pracovali v Ostrově nad Ohří na dostavění nemocnice.“

  • „Rozházeli celý dům, odnesli loveckou pušku, psací stroj, knihu, Clay – Eva volá Londýn, to bylo o těch bratřích Bartošových, jestli jste o tom slyšeli. No a asi dva tisíce korun. Byla tam ještě při tom tatínkova nemocná matka a manželka. A když maminka říkala, že se tak nechovalo ani gestapo, tak řekli, aby byla potichu, nebo že ji seberou taky. No a tak musela se, maminka byla velice statečná, musela se o nás starat sama. Až potom sestra se nedostala do školy, protože tatínek měl soud, tak ta sestra šla do zaměstnání, aby jí pomáhala, protože potom ještě byli dva mladší sourozenci, kteří vlastně do školy chodili.“

  • „Pamatuji si, že na nádraží měli Němci sklad munice. A když už se blížila ruská armáda, tak to odpalovali, tak to byly strašné rány. Byli jsme u nás ve sklepě a otevřely se dveře. A v oknech se roztříštilo sklo, tak nás potom přestěhovali do bezpečnějšího krytu. K paní učitelce Domanské ženy a děti, a muži šli do sklepa k nám. Tehdy Němci vypustili Vranovskou přehradu, až byla vylitá řeka Morava, to jsem se dozvěděla potom z vyprávění rodičů. A od manžela, tomu padl otec v den osvobození, tak mi vyprávěl, jak sbil rakev z desek a ještě s bratrancem a dvěma strýci ho vezli na hřbitov. A jak to bylo hrozné, jak zakopávali o mrtvé lidí a koně a o elektrické dráty. Zanechalo to v něm smutné vzpomínky po celý život.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Lanžhot, 08.12.2023

    (audio)
    délka: 52:22
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Hotel nám komunisté sebrali a otce odvezli do vězení

Marie Petrlová v roce 2023
Marie Petrlová v roce 2023
zdroj: Post Bellum

Marie Petrlová, rozená Straková, se narodila 21. května 1938 jako prostřední ze tří sourozenců rodičům, kteří vlastnili hotel u nádraží v Lanžhotě. Na válečné roky má kusé vzpomínky z ukrývání se ve sklepě, když Němci na nádraží odpalovali sklad munice, a také na ruské vojáky, kteří u nich na dvoře ustájili stádo krav a ženy volali tzv. na kartošky, tedy loupat brambory. V padesátých letech byl rodině hotel vyvlastněn a otec Marie Petrlové František Straka byl zatčen, pravděpodobně na udání konfidenta, a odsouzen. Pobýval ve věznicích ve Zbýšově u Brna, v Jáchymově a Příbrami a později stavěl nemocnici v Ostrově nad Ohří. Matka pamětnice se musela sama postarat o tři relativně malé děti. Starší sestře kvůli vězněnému otci nebylo umožněno studium, Marie Petrlová a její bratr nakonec střední školu vystudovali. Trnem v oku režimu byla také víra a pravidelná návštěva bohoslužeb, která se propsala i do kádrových posudků dcer Marie Petrlové a jí samotné ztěžovala možnost postupu v práci. Po sametové revoluci byl hotel rodině vrácen a otec za léta ve vězení dostal odškodnění ve výši 360 tisíc korun. V roce 2023 žila Marie Petrlová v Lanžhotě v domě, který její otec pomáhal stavět spolu s kamarády z vězení.