Rudolf Papík

* 1935

  • „21. srpen jsem prožil v Pardubicích a ráno jsme se probudili do dunění letadel. Přijel jsem do práce, tam byl velký rozruch, bylo to u trati. Brzy byl hlášen vojenský vlak na Prahu, tak my takzvaní trakčáci jsme se začali domlouvat, co s tím uděláme. Jedna parta odjela v montážním voze na Opočínek nebo k Opočínku, kde byla měnírna a naproti energetická rozvodna, ze které bylo stovkové napájení té měnírny. Tam zůstali stát a údajně dělali prohlídku vedení, aby bylo všechno v pořádku. Když ohlásili po drážním telefonu, že vlak už je v Pardubicích, tak hoši neváhali, aby vylepšili situaci, tak provedli něco – věděl jsem o tom, ale nezúčastňoval jsem se toho přímo – takovou jakousi sabotáž. Prasklo vedení, které je na každém kilometru napínané 750 kilovým závažím. Došlo k poruše a trolej spadla na koleje. To způsobilo zkrat, výpadek napětí, takže vlak se zastavil někde za Pardubicemi.“

  • „Narazil jsem na nějakého soudruha Dandu, který byl také tzv. politruk. To bylo nazvané ‚pro účely politické‘, ‚náčelník pro účely politické‘. A najednou říká: ‚Soudruhu, to si představuješ moc jednoduše. Ty nejsi vyučený.‘ Že jsem byl rok v učení. Někteří tam byli už po dvou letech vyučení. ‚Za jedno. A za druhé nemáš…‘ Dokonce myslím že byla šestiměsíční zkušební doba u dráhy, dnes je tříměsíční, kde mohou obě strany rozvázat [pracovní poměr] a odejít, tam to bylo šestiměsíční. Říká: ‚To uvidíme, když tak až po zkušební době.‘ A hned mne zpovídal, jak je to se mnou, jestli jsem ve straně, jestli jsem v církvi. Říkám: ‚Jsem katolík, jsme katolická rodina.‘ – ‚No to snad ne! A nemíníš se toho zříct?‘ Povídám: ‚To zatím ne. Pohřbil jsem bratra, [měl] pohřeb v kostele. Byl jsem pokřtěný v kostele. Rodiče na tom zakládají, to by asi nedovolili.‘ – ‚Tak to si ještě rozmyslíš.‘“

  • „Někdo vystřelil na kolonu odcházejících [Němců], vystřelil z věže kostela – jenom jeden výstřel, ale mířený do… Těžko říci, jestli to chytil [někdo] z těch ustupujících Němců, ale došlo k tomu, že kolona zastavila. Jestli tam bylo v tu dobu nebo jestli tam na to dělo čekali? Prý postavili dělo hned u silnice. Tam je náměstí hned od silnice mírně do kopce a na konci náměstí je kostel, vedle fara a škola. Moderní škola postavená za první republiky a fara téměř u kostela. Jen se přešlo z fary do kostela postranním vchodem. A následek toho výstřelu bylo, že postavili dělo a namířili na věž kostela a tu věž snad jedním výstřelem nebo dvěma, nevím, zbourali.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    ED Praha, 14.01.2022

    (audio)
    délka: 02:07:33
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 2

    ED Praha, 11.03.2022

    (audio)
    délka: 02:01:32
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 3

    ED Praha, 01.04.2022

    (audio)
    délka: 02:29:48
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Každá trampota má svou mez

Rudolf Papík na vojně, 1957
Rudolf Papík na vojně, 1957
zdroj: archiv Rudolfa Papíka

Rudolf Papík se narodil 19. února 1935 ve Vysokém Mýtě. Rodina se v prvním desetiletí jeho života často stěhovala, až se nakonec usadili na Chrudimsku v obci Lukavice. Za války se stal svědkem několika konfliktních situací, zejména zatýkání při heydrichiádě a také incidentu z posledních okamžiků války v Trhové Kamenici, který stál život tři chlapce a faráře. Po otci se věnoval studiu elektrotechniky zejména na Vyšší průmyslové škole elektrotechnické v Kutné Hoře. Po prodloužené vojně nastoupil v roce 1958 do ČSD v Pardubicích. Zde kariérně velice rychle postupoval především díky patentovanému vynálezu železničního měřícího přístroje. Napodruhé také úspěšně absolvoval přijímací zkoušky na ČVUT v Praze, dálkové studium dokončil v roce 1965. Zastavení sovětského vojenského vlaku u Opočínku v srpnu 1968 vedlo záhy k jeho odvolání z funkce mistra. Až do roku 1989 musel povětšinou pracovat na pozicích neodpovídajících jeho kvalifikaci. V Praze, kde žil od roku 1982, prožil sametovou revoluci i obnovení své vědecké kariéry. Byl dvakrát ženatý a vychoval syna Rudolfa. V době natáčení v roce 2022 žil v Praze.