Alma Mestlová

* 1946

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Když jsem zjistila, že otec je živý, chtěla jsem ho vidět. Do té doby jsem myslela, že se spojím s nějakou jeho rodinou. Když jsem se dozvěděla, že žije, po ničem jiném jsem netoužila, než se s ním sejít. Hned od prvního momentu přeskočila jiskra. Byla jsem úplně stoprocentně přesvědčená, že je můj táta. Řekl, že jsem podobná svojí mamince, uvěřil tomu taky. Těch deset dní, kdy jsem byla u něj a jeho rodiny na návštěvě, jsme byli pořád spolu. Jsem dojatá teď a byla jsem i tam. Řekl: ‚Pokud se už nesejdeme tady, tak se sejdeme tam nahoře u Velkého Lorda.‘ Tomu já věřím, že se ještě jednou setkáme – aspoň po smrti.“

  • „Na ostrov Thasos jsme přiletěly s kamarádkou. První večer si k našemu stolu přisedli manželé Hlisníkovští ze Staré Boleslavi. Seznamovali jsme se tak, že každý o sobě něco řekl. Jiří Hlisníkovský zmínil, že jeho velké hobby je dělat rodokmeny a že je dělá i do ciziny, do Ameriky. To mě přimělo k tomu, abych mu řekla všechno, co jsem věděla o rodině svého otce v Americe. A že by mě velice zajímalo, jestli bych tam nějaké příbuzenstvo nenašla. Ráno, když jsme přišli ke snídani k tomu samému stolu, mi řekl: ‚Nejdřív se posaďte, protože váš otec je živý. Z prvního manželství má tři děti, teď je ženatý podruhé, má dceru a žije na Floridě.‘ Nabídl mi, že mi pro něj pomůže sestavit dopis v angličtině. Po návratu z Thasosu jsem k němu přiložila fotografie a to přáníčko, co jsem měla od jeho matky, a poslala ho. Půl roku se nedělo nic, manžel říkal: ‚To nebude pravda, že máš živého otce, na to zapomeň.‘ Pak přišla obálka, otcova žena Jeny a jeho dcera Sherry psaly, jak je to hezké, že jsem se našla. Otec tam připsal: ‚Jaká to milá zpráva, že mám v Čechách dceru.‘ To bylo pro mě něco obrovského.“

  • „Když se rodiče vrátili, bylo mi deset jedenáct let. Měli jsme blízko řeznictví. Jednou jsem tam byla poslána pro maso. Než otevřeli, stála jsem s ostatními lidmi venku ve frontě. A jedna paní mi oznámila: ‚Jestlipak víš, že tenhle táta není tvůj?‘ Tímto způsobem jsem se dozvěděla, že nemám vlastního tátu. Nechala jsem frontu frontou a běžela za matkou domů. Musela všechno vysvětlit. Řekla, že otec zřejmě padl ve válce. Ten medailonek, co jí nechal, mi už dříve dala na krk, aby mě ochraňoval. Bohužel jsem ho jako dítě ztratila.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Plzeň, 30.04.2024

    (audio)
    délka: 01:27:36
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Plzeňský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Otce, amerického vojáka, našla až v sedmdesáti letech

Alma Mestlová v roce 2024
Alma Mestlová v roce 2024
zdroj: plzeňské studio

Alma Mestlová se narodila 22. února 1946 v Plzni jako dcera svobodné matky Anny Krtové, její otec Ernest Plouff byl americký voják, který osvobozoval Plzeň. Její matka psala Ernestu Plouffovi na adresu v americkém Ludingtonu, od jeho matky se ale dozvěděla, že je nezvěstný. Když se americký voják kvůli zranění vrátil domů později, matka mu neřekla, že má v Československu dceru. Anna Krtová se později provdala za Josefa Fialu, před dcerou jejího skutečného otce tajila. Ta se o něm dozvěděla náhodou zhruba v deseti letech od paní ve frontě před řeznictvím. Část svého dětství prožila u prarodičů, otčím Josef Fiala a matka museli kvůli protestu proti měnové reformě odejít z Plzně do pohraničí. V roce 1964 nastoupila jako učitelka do mateřské školy, v 19 letech se stala ředitelkou školky v Jivjanech na Domažlicku. Tady se seznámila s manželem, zootechnikem Václavem Mestlem. Vychovali spolu dvě adoptivní dcery, s oběma se ale v jejich dospělosti přestali stýkat. O tom, že americký otec žije, se dozvěděla náhodou, na dovolené v Řecku od muže, jehož koníčkem bylo sestavovat rodokmeny. Když jí bylo 70 let, potkala se s otcem poprvé a naposledy v americké Alabamě, tehdy bylo Ernestu Plouffovi téměř 94 let.