Nikolaus Markert

* 1931

  • „Měli jsme jednoho příbuzného, který jako mistr houslař nemusel odejít a směl zůstat v Lubech. Tak moje nevlastní matka dopravila ke své tetě zimní oblečení, boty a další věci s myšlenkou: Nikel, až bude v Sasku, se dostane přes hranici a ty věci vyzvedne a budeme mít navíc další věci nad 30 kilo. A to jsem pak taky udělal. Dvakrát nebo třikrát to klaplo, ale jednou jsem šel na domluvené místo srazu, když vtom odbíjelo na hodinách na věži osm hodin. Od osmi byl zákaz vycházení. Stál jsem tam na ulici, otočil jsem se a viděl, jak přichází shora i zdola pohraniční stráž a já stál uprostřed. Takže mě chytili. Bydlel jsem tehdy už v Duryňsku a vrátil jsem se do Lubů vyzvednout oblečení. A teď přijde to nejlepší: strážník mě odváděl, myslel si, že mě dovede k tátovi do Chebské ulice číslo tři, a tak jsme procházeli ulicí Mulzgasse. Tam stáli u pouliční lampy, mezitím už se setmělo, dva chlapi, co šli z hospody. Prošel jsem kolem nich a jednoho pozdravil česky: ‚Dobrý večer, pane Petrovič!‘ Na to on: ‚Ježíšmarjá, myslel jsem, že už jsi v říši! Markerte, myslel jsem, že jsi pryč!‘ Pohraničníci v tu chvíli jako by spadli z višně. Chytli někoho, kdo už měl být dávno jinde. Strážník mi sebral všechno, co jsem nesl, bohužel i sbírku známek, a řekl mi: ‚Půjdeš tou a tou cestou a zmizíš!‘ Tak mě tehdy Petrovič zachránil před pracovním táborem.“

  • „Největší zážitek byl, jak jsem prožil orientaci ohledně povolání. Dostali jsme pokyn: každý čtrnáctiletý si musí během 14 dní najít práci. Kdo nebude mít práci, tomu ji přidělíme, pošleme ho do Sokolova do dolu na hnědé uhlí. Kdo nepřijme bod 1 ani 2, tomu jako bod 3 nebudou přiděleny potravinové lístky. Hotovo. Všichni dorazili do Skalné na úřad práce, já jsem byl zaměstnán jako pomocný dělník v truhlářské dílně mého strýce v Lubech. Šlo to rychle a ráz na ráz jsem se stal pomocným dělníkem v truhlárně. Netrvalo dlouho a uprostřed léta přišli dva pánové v kabátech: ‚No, kdepak je mistr Niedermayer?‘ ‚Támhle.‘ ‚Vypněte stroje, je tu moc velký hluk.‘ Pak vytáhl z kapsy kabátu dopis: ‚Tak, pane Niedermayer, jste vyvlastněn a ode dneška povedu podnik já, Petrovič, z pověření státu.‘ A bylo to. Dobrák Niedermayer byl vyhozen i z bytu a nakonec skončil v pracovním táboře v Chebu. Petrovič se stal naším novým mistrem. Řekl mi: ‚No jo, jsi pomocný dělník.‘ Pracoval jsem od čtvrtka do soboty u svého strýce a dostával 175 korun, tedy 17,50 marek. Petrovič mi to vyplácel dál a jednoho dne řekl: ‚Markerte, nechceš se u mě stát učněm?‘ Odpověděl jsem mu: ‚Němci přece vůbec nemohou být učni!‘ ‚Ále, Petrovič to umožní!‘ Tak jsem řekl: ‚Dobře, budu tedy učeň.‘ Výsledek: mzda klesla na 40 korun týdně, tedy 4 marky. 40 korun.“

  • „Heydrich zemřel. A co řekl strýc? ‚Obleč si uniformu, jdeme na Hrad.‘ Co se tam dělo? Na hradním nádvoří bylo vystaveno Heydrichovo tělo v rakvi se vší poctou, s vlajkami s hákovým křížem, vlajkami SS, s důstojníky, hradní stráží a se vším všudy. Co jsme chtěli udělat? Strýc, který měl vždycky klobouk, ho smekl, pozdravil napřaženou paží německým pozdravem, když jsme procházeli kolem, a tak jsme se v Praze rozloučili se zemřelým říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Ptal jsem se později: můj strýc, řekl bych zapřísáhlý katolík, hluboce věřící člověk, proč se jde loučit s Heydrichem? A jediná možná odpověď byla: patří se to udělat jako spořádaný Němec. Ne protože by byl nacista, to vůbec ne, ale protože chtěl být správný Němec, šel na Pražský hrad. Odpoledne pak jela lafeta s rakví ve smutečním průvodu městem z Hradu na hlavní nádraží. Měli jsme s Hitlerjugend službu, stáli jsme na Příkopech dole na Václavském náměstí ve špalíru, střídavě jeden chlapec z HJ a jeden člen Luftwaffe. Když projížděla kolem rakev, stáli jsme v pozoru s německým pozdravem a ulice byly přecpané lidmi. Pak jel z hlavního nádraží do Berlína, kde se s ním rozloučil Hitler při státním aktu.“

  • „To nám dokázal, když nás jednou, řekněme, potřeboval. Oslovil nás: ‚Hoši, potřebuji vás v tělocvičném úboru tam a tam, budete vystupovat na jevišti.‘ Samozřejmě jsme si mysleli, že budeme předvádět stojku, kotouly nebo skok přes bednu. Každý dostal startovní číslo a co se dělo: necvičili jsme, ale jednotlivě jsme postupně přicházeli na jeviště, zatímco ve tmě sálu seděla spousta lidí v uniformách i v civilu. Ředitel na nás vlastně předváděl, k jaké rase geneticky patříme. A přede mnou šel vedoucí třídy Schläger, bývalý Kubíček, a ještě dnes slyším, co o něm ředitel řekl: „Blond vlasy, modré oči, nordická rasa, vhodný k vedení větších jednotek. Odstoupit.‘ Pomyslel jsem si jenom: to jsi v háji, jsi další na řadě, nemáš ani modré oči ani blond vlasy. To nejvýstižnější bylo: široké lícní kosti, to mám po matce, široké lícní kosti. A ředitel pak řekl: ‚Alpínský typ, vhodný jen k vedení menších jednotek.‘ Pomyslel jsem si: K čemu to ksakru všechno je? ‚Odstoupit.‘“

  • „Měl jsem štěstí, že ve třídě byl jeden spolužák, jehož rodiče pocházeli z Plesné, což je jen šest kilometrů od Lubů. Uměl dobře česky a vždycky mi pomohl se zorientovat. Někteří ze třídy ale nakonec nemohli výuku podstoupit kvůli nedostatečným znalostem němčiny. Ptám se tedy, z jakých asi byli rodin? Ze smíšených manželství, kde byl německý otec nebo matka, kteří si řekli: musíme svého syna poslat na německou školu, aby měl větší šanci. Pokusili se o to, ale on to nezvládl. Tři další, jeden z nich se jmenoval Löwenthal, jeden by tomu ani nevěřil, že dva byli Židé a jeden poloviční Žid, se po potvrzení přijímací zkoušky několik týdnů objevovali v naší třídě. Dokud jednoho dne třídní učitel neřekl: ‚Poslyšte, od zítřka prosím zůstaňte doma, nebo můžete odejít rovnou.‘ Tak byli dva Židé humánně vykázáni z naší třídy, nikdo jim neubližoval ani nenadával – prosím, od zítřka zůstaňte doma. A Krauss, poloviční Žid, směl zůstat o čtrnáct dní nebo tři týdny déle, hrál pro nás důležitou roli, ale nakonec ředitelství rozhodlo, že škola bude úplně nežidovská, a tak vyletěli i poloviční Židé a nesměli pokračovat. Co se ale skrývá za tím, že židovští rodiče poslali své syny na německou školu. Považovali za nemožné, že se proti Židům postupovalo v pronásledování tak brutálním způsobem, a řekli si: když ho pošleme na německou školu, má větší šanci, může z něj něco být, vždyť je nadaný! Tahle víra byla rozšířená i u jiných spolužáků. Došlo k tomu, že jsme v třídní knize museli provést několik změn v příjmení. Byl tam jeden Juchlíček, po nějakém předkovi měl české příjmení, i když byl Němec, ale né, přejmenujeme ho a ode dneška se bude jmenovat Funke. Juchlíček – Funke, poněmčen. Další se jmenoval Kubíček a ten byl tenkrát vedoucím třídy, potřebovali jsme někoho, kdo na začátku výuky hlásil: ‚Pozor, hlásím, že třída ta a ta s počtem tolik a tolik žáků je připravena k výuce!‘ A Kubíček se pak najednou jmenoval Schläger. Schläger.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Karlovy Vary, 23.07.2023

    (audio)
    délka: 02:41:42
    nahrávka pořízena v rámci projektu Odsunutá paměť
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Zažil jsem válku i odsun, ale nedokážu cítit nenávist

Nikolaus Markert, Karlovy Vary, 2023
Nikolaus Markert, Karlovy Vary, 2023
zdroj: Natáčení

Nikolaus Markert se narodil 30. června 1931 v Lubech u Chebu do rodiny majitele obchodu s potravinami a benzínové pumpy, většina příbuzných ale byli houslaři či obchodníci s hudebními nástroji. Dědeček z matčiny strany byl vrchní učitel. Matka byla v domácnosti a také vypomáhala v obchodě, po pěti letech se jí narodil ještě syn Siegfried. Děti chodily do hudební školy, malý Nikolaus hrál na housle. V roce 1938 zažil v Lubech příjezd a vítání Adolfa Hitlera. První čtyři roky chodil do školy v Lubech, pak přešel na reálku do Prahy, kde bydlel strýc Ignác Markert. Praha mu vyloženě učarovala, přestože zde pobýval jen dva roky. Zažil zde různé akce Jungvolku, přejmenovávání českých spolužáků i pohřeb říšského protektora Heydricha. V roce 1940 zemřela matka Hilda, a když se otec v roce 1943 znovu oženil, přešel Nikolaus na reálku do Chebu. Zde panoval přísnější přístup profesorů, hodně mu tehdy pomohla teta nevlastní matky, která bývala učitelkou na dívčím gymnáziu ve Vídni. Ke konci války zažil bombardování Chebu, ukončení školní docházky, příjezd amerických vojáků a po válce první pracovní nasazení v někdejší truhlářské dílně vlastního strýce. Záhy však došlo k vyvlastnění a truhlářskou dílnu vedl Čech pan Petrovič, který si však německé hochy jako učně ponechal. Když vytušili, že dojde k odsunu německého obyvatelstva, Nikolaus s kamarádem postupně propašoval za hranici oblečení, obuv a nakonec i šicí stroj. V den odsunu si sbalili 30 kilogramů a byli odvezeni do tábora v Chebu. Ještě na nádraží netušili, kam pojedou – záleželo, kam bude přistavena lokomotiva, z jedné koleje se jezdilo do americké zóny, z druhé do sovětské. Nakonec odjeli do sovětské zóny přes Geru a Schleiz až do Grochwitz bei Burgk. V tomto novém domově dokončil Nikolaus Markert vyučení truhlářem, ale nejprve se čtyřikrát se skupinkou dalších mužů a hochů vrátil pro věci do Lubů. Jednou ho dokonce čeští pohraničníci přistihli, ale naštěstí vyvázl bez trestu. Později dálkově studoval na polytechnické vyšší odborné škole, kde se nakonec stal učitelem. Do Československa se vrátil již v polovině 50. let a často jezdil do Lubů, zároveň postupně navštívil příbuzné v západním Německu v Ulmu i Bubenreuthu.