RNDr. Eva Koutecká

* 1933  †︎ 2023

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Patřím samozřejmě mezi zastánce očkování, protože vždycky jsem fandila těm, co fandili očkování, protože vím, že každý z nich to na začátku odsral, dostali přes držku včetně velkého Edwarda Jennera, který byl první, kdo vakcinoval. Vacca znamená v latině kráva. Vzal černou kraví neštovici a natíral tím lidi. Nejdřív byli lidé blbí, zfackovali ho, zmlátili, naházeli na něj shnilá rajčata, smrdutá vejce – takhle začal Edward Jenner, který vymyslel vakcinaci. Dnes se tomu říká vakcinace, i když o krávu už nejde, ale je to proces, kdy dávám buď snížený toxin, aby měl ještě antigenní vlastnosti, nebo přímo mikroby, to záleží, čím a co se očkuje.“

  • „Takové divné dotazy měli, že jsem taková společenská, jestli bych neměla chuť na víno. Řekla jsem: ‚Víno nepiju, jsem starý Plzeňák, a my říkáme vínu, že je to zkyslé pivo a maximálně se do něj nakládají okurky. A o co jako jde?‘ – ‚No že byste mohla...‘ No tahali [ze mně], jestli bych je mohla informovat. – ‚Jste taková společenská.‘ A já říkám, že kamarádů mám dost a na pití zrovna nejsem, mám ráda kouření, kafíčko, a když pivo, tak jako společenský nápoj. – ‚Tak že byste šla někdy na pivo.‘ Říkám, že to chodím, když mám chuť. – ‚O co vám jde?‘ Chtěli nepochybně spolupráci, protože pochopili, že nejsem čistokrevný chartista, ale že jsem dobrý tahač, abych je do té party dostala. A to jsem se hlídala! Večer jsem jela za Zdeněčkem Neubauerem do bytu, on se chechtal už ve dveřích jak vůl, div nepraskl. – ‚Tak, moje drrahá, ony tě ty kurrvy taky vytáhly?‘ – ‚Ovšem, že mě ty kurvy vytáhly, chtěly vědět, s kým se stýkáš.‘“

  • „Chodily jsme po Karláku, pak jsme sešly dolů, tam byl most a byly tam tanky, měly laufy, občas jsme na ten lauf vylezly. Ale nejhorší bylo, když jsme chodily po Karlově náměstí v parku s nějakým vojáčkem, který neměl žádné vojenské vyznamenání. A potom vylezl zpoza rohu Rus a zastřelil ho, protože už byl nespolehlivý – už s námi mluvil a dozvěděl se, o co jde, že tady žádná kontrarevoluce nebyla. Takových bylo ve Stromovce pochovaných, proto Stromovka fungovala jako velký hrob těchto nebohých ruských kluků, kteří nevěděli, kde jsou, a prostě plnili rozkaz Sovětské armády.“

  • „Údajně dělal v Terezíně prosektora a pod hromadami mrtvol schovával živé lidi před transporty na východ. A tohle je to, co jsem chtěla dostat do Paměti národa, protože jsem se o tom nikde nikdy nedočetla. Jestli někde jsou o tom prameny, protože já to znám z toho, že to o něm říkali Židé, co ho znali – protože židovských přátel, co přežili, jsem znala více – ti všichni říkali toto. Takže to bylo relata refero, jak jsem koupil, tak předávám.“ – „A on o tom sám nemluvil?“ – „O svém působení za války nikdy sám nemluvil.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 15.06.2022

    (audio)
    délka: 02:10:03
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Na katedře mikrobiologie a genetiky bylo nádherné mikroklima svobody

Eva Koutecká v mládí
Eva Koutecká v mládí
zdroj: archiv Emmy Schindlerové

Narodila se 4. července 1933 v Plzni do vzdělané rodiny JUDr. Rudolfa a RNDr. Emmy Černých. Od dvou let žila s rodiči a starší sestrou Emmou v Kladně, kde její otec pracoval jako finanční ředitel v Pražské železářské společnosti. Po válce se rodina z Kladna přestěhovala do Prahy 7, kde pamětnice pokračovala ve studiu na gymnáziu. Po maturitě musela odpracovat brigádu v černouhelných dolech, až poté mohla být přijata ke studiu mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě UK. Ještě před promocí nastoupila jako laborantka na patologii motolské nemocnice, kde se věnovala lékařské mikrobiologii pod vedením zkušeného a uznávaného MUDr. Maxe Rauchenberga, který za války působil jako patolog v terezínském ghettu. V roce 1963 nastoupila jako pedagogická pracovnice na katedru mikrobiologie a genetiky Přírodovědecké fakulty UK. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 vystoupila z KSČ a mohla vést pouze praktickou výuku. Spolu s biologem a filozofem Zdeňkem Neubauerem se věnovala výzkumu bakteriálních kolonií. Kvůli kontaktům s disentem ji v 80. letech 20. století několik let sledovala Státní bezpečnost. Aktivně se účastnila sametové revoluce a v roce 1990 stála se Zdeňkem Neubauerem u znovuobnovení katedry filozofie a přírodních věd na Přírodovědecké fakultě UK. Po odchodu do důchodu soukromě vyučovala jazyky. Jako samoživitelka vychovala jednu dceru a dva syny. Zemřela 21. června 2023.