„Jezdila jsem 2 týdny, když vypukla revoluce. Dne 5. května jsem nastupovala službu ráno ve 4.30 hodin. Všechno tehdejší dění jsem prožívala v tramvaji. Když volal Rozhlas o pomoc, že se ho Němci chtějí zmocnit, aby Češi nemohli vysílat zprávy a pokyny, že se tam všude střílí, vezli jsme z Kačerova muže na pomoc. To už se stavěly barikády. Naposledy jsme se střetli s německými vojáky před pankráckou věznicí. Měli postřílet vězně, většinou politické, ale to už nestihli. Před soudem nastal hrozný boj. Ranění, mrtví, Češi, Němci, stále se střílelo, stavěly barikády. Co jsem viděla naposled, byl německý důstojník stojící ve vojenském autě, který na mě mířil samopalem. Trochu jsem se sehnula - a víc nevím. Byl 5. květen 1945!
Mám prostřelená záda, kulka zůstala hrotem na plíci v blízkosti srdce a levá ruka byla 4x prostřelená. Prodělala jsem 3 operace, aby kulku ze zad a střepiny z ruky odstranili.
Když jsem se zotavila, splnil se můj velký sen od mládí. Mohla jsem vstoupit do kláštera. Za okupace se totiž nesmělo přijímat, tak jsem musela čekat. 27. 8. 1945 jsem byla přijata a hned 1. 9. 1945 jsem nastoupila do ošetřovatelské školy. Po převzetí diplomu jsem dostala řeholní šat a jméno sestra Marie Monika. Po složení řeholních slibů, jedná se o tři sliby: čistoty, chudoby a poslušnosti a čtvrtý slib o vytrvalosti do konce života. 15. 8. 1949 jsem pracovala ve Fakultní nemocnici na Vinohradech.
V době, kdy jsem ještě ležela v nemocnici, jsem obdržela vyznamenání – Válečný kříž, který mým jménem převzal můj tatínek, protože jsem se nemohla osobně dostavit. Je to pro mne velké vyznamenání.
Nelituji a nikdy jsem nelitovala, že jsem vstoupila do kláštera a celý svůj život zasvětila Bohu. Jsem šťastná a s nikým bych neměnila. Buď Bohu chvála a dík!“