Eva Jaklová

* 1939

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Když jsem byla na tom balkónu a psala, zrovna měl slovo pozdější biskup Václav Malý. Václavské náměstí bylo strašně plné. Bylo tak narvané, že jsme z oken nedohlédli na konec. Naproti byl Hotel Praha, který měl na střeše takovou skleněnou zeměkouli. Stalo se, že do toho skla se dostal nějaký mladý muž, nevím, jestli fotograf nebo novinář, propadl se a těžce se zranil. Ještě nebyly mobily, jen takové vysílačky. Z protější budovy volali na náš štáb a že se stala taková věc. Viděla jsem, jak jede sanitka a dav se rozevírá akorát na tu uličku. Jak zajíždí na místo, a když toho člověka naložili, tak jak zase udělali místo na otočku. Byl to úžasný pohled! A tenkrát ten Václav Malý poděkoval lidem za to, jak se chovají, a řekl, že takovou ohleduplnou a slušnou společnost bychom chtěli vytvořit.“

  • „Když jsem se vrátila z Německa, dostala jsem pozvání k tajnému. Že to je tajná policie, to jsem věděla už jenom proto, že to všechno bylo tajné. Šli jsme – troje dveře odemkl, pak zase zamkl zevnitř. To ještě nebyla ta doba znásilňování, ještě se o tom nemluvilo, tak mě ani nenapadlo, že když jsme tam zamčení, že by se mi jako mladé holce mohlo něco přihodit. A dával mi otázky. Ptal se mě, co mě nejvíce zaujalo, když jsem překračovala hranice. A já jsem řekla: ‚Víte, nejvíce mi vadilo, že jsem v tom vagónu byla sama.‘ Abych to vysvětlila – nejdříve vlak dojel do Chebu, tam dali novou lokomotivu, pak se jelo zemí nikoho a pak teprve bylo Německo. A tak jsem řekla tomu policajtovi, že mi vadilo, že jsem v tom vagónu byla sama a z každé strany mě hlídal příslušník mé země s kalašnikovem. A že jsem z toho byla smutná, že taková věc se stane. A on mi na to řekl: ‚No ony příslušnice našeho národa jsou taky všelijaké.‘ Tak to byla jeho odpověď. Prostě jsem všechno otáčela. Tehdy jsem nevěděla nic o spolupráci s StB [Státní bezpečnost], ani jsem v té době neznala tu zkratku StB. Tak jsem si říkala, že musím raději mluvit jako blbec. A to se mi podařilo.“

  • „V roce 1967, byla nás tam celá skupina, a to jsem tedy zírala. Měla jsem tehdy roční dítě. Věděla jsem, kdo to je Havel, možná jsem věděla, kdo je Vaculík, určitě jsem věděla, kdo je Jindřiška Smetanová, ale víc ne. Tam jsem stenografovala Vaculíka, také Havla a řadu dalších. Bylo to pro mě ještě větší školení než v roce 1963 první návštěva na Západě. Pochopila jsem tam spoustu věcí a také to, že nemám už schopnost vyjádřit, co pro mě znamená svoboda. I když jsem byla ještě mladá. Ale když nejste z intelektuálního prostředí, kde byste už automaticky byli na vyšším stupínku, tak to teprve objevujete. Ale objevujete to už pozdě, protože ta doba, kdy nejvíce vstřebáváte informace, už je pryč. Pak už ty každodenní starosti, nechci říct, že udupávají člověka, ale zbavují ho rozletu.“

  • „Pak si pamatuji po roce 1948, když už jsme byli všichni pionýři, tak že jsme byli jako chudé děti z dělnické čtvrti na nějakém sjezdu ve sjezdovém paláci v parku, co se mu pak říkalo Julda Fulda [Park kultury a oddechu Julia Fučíka]. Každému dítěti přidělili jednoho papaláše a s nimi jsme šli na pódium. Ale nevím, jestli to byla akce od ROH, nebo KSČ. Dostali jsme tam balíček a bylo to poprvé, kdy jsem jedla pomeranč nebo mandarinky.“

  • „Utíkali jsme z krytu na kopec Balkán, kde jsme leželi a kolem padaly bomby. Rodiče nám drželi hlavy, protože tlakové vlny byly mohutné. My jsme to tedy přežili. Pak jsme několik dní bydleli v zahrádkářské kolonii v Hrdlořezích na konečné tramvaje [číslo] 21. Tam byla pole, třešňovka a za ní velká zahrádkářská kolonie. Bylo to možná někdy v únoru, ale bylo mimořádné teplo, a tak jsme tam několik nocí spali. Lidi z domů okolo nám nosili jídlo. Tam jsem viděla svoje rodiče poprvé a naposledy společně plakat. Protože jsme neměli vůbec nic. Utíkali jsme bez ničeho. A to je první vzpomínka na moje dětství.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 05.11.2021

    (audio)
    délka: 04:02:12
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Zapisovala slova těch, kteří ze zapsali do dějin

Eva Jaklová, 2021
Eva Jaklová, 2021
zdroj: Post Bellum

Eva Milada Julie Jaklová, rozená Vallová, se narodila 9. srpna 1939 v Praze. Její rodiče pocházeli ze sudetského kraje, z Opavy. Maminka Hedvika, za svobodna Cahelová, byla německé národnosti, tatínek Bohumil Valla byl Čech. Pamětnice má mladší sestru Janu. Vyrůstala v Praze Vysočanech, kde rodinu v roce 1945 zastihlo bombardování, před kterým utekli na blízký kopec Balkán. Po válce byla část její německé rodiny z matčiny strany vysídlena ze Sudet do Německa. V letech 1953–1957 vystudovala hospodářskou školu v Dušní ulici, odkud pak nastoupila na umístěnku na Obvodní národní výbor pro Prahu 15 (dnes Praha 4). V roce 1963 navštívila poprvé západní Německo, kam ji pozvala na svatbu sestřenice. Po návratu absolvovala výslech Státní bezpečnosti (StB). V roce 1965 se provdala a pak v letech 1966 a 1971 porodila dvě děti. V roce 1967 se jako stenografka zúčastnila IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, kde s kolektivem stenografů zapisovala projevy všech řečníků včetně Ludvíka Vaculíka a Václava Havla, ale i komunistického funkcionáře Hendrycha. Od druhé poloviny 60. let pracovala nejdříve jako externí redakční stenografka ve Svobodném slově, od roku 1984 jako jeho zaměstnankyně. Kolem 9. listopadu 1989 se jí a její kamarádce podařilo získat povolení k cestě do Berlína, kde zažila pád Berlínské zdi. Listopad 1989 prožila na balkóně Melantrichu, kde pracovala jako stenografka a zapisovala projevy řečníků k demonstrantům shromážděným na Václavském náměstí. Jako stenografka pracovala ještě v době natáčení rozhovoru v roce 2021.