„Tatínek jednoho dne řekl: ‚Já jedu do Terezína, já chci vidět dceru.‘ Tak vzal batoh, maminka mu nabalila věci, cigarety a on přijel až do brány, kde stáli čeští četníci. Tam byla německá komandatura, ale čeští četníci to hlídali. Četník ho vidí: ‚Proboha, co tady děláte?‘ Ale byly tam také, my jim říkali berušky. Němky, které prohlížely, třeba když jsme pracovaly na poli, jestli něco nepašujeme, třeba okurky. A ty berušky mu vzaly ten batoh, rozbalily, rozlámaly všechno, jestli tam něco není, a ptaly se ho: ‚Na co máš ty cigarety?‘ A tatínek, on byl jako dítě: ‚No protože já jsem zvyklý, když pro mě někdo něco udělá, dát mu cigarety.‘ Četník mu řekl: ‚Prosím vás...‘ A tatínek mu vyprávěl, jak se jmenuju, že jsem v Terezíně. Četník: ‚Prosím vás, pane, sbalte si ty věci a běžte rychle pryč, aby vás nezavřeli.‘ Tatínek jel zklamaně domů s batohem a já pak dostala nepřímo pozdrav od jednoho četníka, že tam tatínek byl.“
„Jel vlak odněkud od Plzně a tam byli lidi, kteří byli nasazeni v protektorátu na práci, někde u Plzně, tam byly závody. A oni měli vlak vypravený americkou armádou. Měli u sebe jídlo, byli zásobováni. A my jsme chtěli nastoupit do toho vlaku. A tam byl dokonce jeden známý z Frýdku, kterého jsme znali. A oni nás tam nechtěli pustit. Stál tam nějaký mladý ruský voják, on to viděl. Šel k tomu vlaku, otevřel dveře a hodil nás tam. To je takové pozitivní od těch Rusů.“
„Já jsem byla sama. Další den jsme dostali předvolání do transportu na východ. Já taky. Já jsem měla čtrnáct a půl a byla jsem sama. Já jsem tak šla, měla jsem ten lístek a potkala mě, dodnes nevím, kdo to byl, jak se jmenovala, nic, potkala mě žena, která byla asi mezi třiceti a pětatřiceti, nevím, nemám odhad. A jelikož jsem měla úžasnou potřebu s někým mluvit, ona se na mě dívala a já jí vyprávěla, že tatínek není Žid, že jsem tady sama, že mám ten lístek. Ona řekla: ‚Poslouchej, jdi na radu starších v Terezíně.‘ Tam byla rada starších, která dávala dohromady ty transporty. Němci dali jen číslo a dejte to dohromady. A já tam šla. A oni mě vytáhli z toho transportu. Ta paní, to byl můj anděl strážný. Já bych tak ráda věděla, kdo to byl. Ale já už se to nedozvím.“
Naučila jsem se, že je třeba na hrozné věci zapomenout
Eva Heferová, rozená Měkynová, se narodila v roce 1928 v Třinci. Její otec Jan byl dělník, maminka Růžena pocházela z židovské rodiny drobných obchodníků se smíšeným zbožím. Otec se po vyhlášení protektorátu odmítl rozvést, a proto skončil v pracovním táboře. Zbytek rodiny byl postupně odvážen do terezínského ghetta, pamětnice musela odjet jako první, v roce 1942. Válku nakonec přežili její rodiče, sestra i bratr, ale řada dalších příbuzných zahynula. Zpočátku byla pamětnici blízká myšlenka komunismu. Když však zjistila, že komunisté propagují antisemitské myšlenky, přidala se k organizaci Hagana, která vyhledávala v poválečné Evropě mladé Židy, poskytovala jim vojenský výcvik a připravovala je na odjezd do Izraele. V roce 1949 tam Eva Heferová odcestovala se svým mužem, kterého poznala už v Terezíně. Později se rozvedla a znovu vdala. V kibucu nakonec žila třiadvacet let a v Izraeli už zůstala.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!