Eva Haniaková

* 1954

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Já jsem dostala také nabídku, ale to už jsem měla dvě děti, abych šla hrát do Itálie. Jenže už to bylo složité. Třeba moje spoluhráčky chodily, ale dřív to nešlo, že jste tam šel hrát a že to nebyl problém. Ty holky to řešily tím, že jim tam našli nějakého manžela, ony se vdaly, přešly tam a pak se rozvedly. Což u mě už nebyla možnost, protože už jsem měla děti. Takže také jsem mohla jít hrát do ciziny, Itálie, jedno bylo ze Skotska, a pak jsem šla do Rakouska. Tam už jsem šla oficiálně díky tomu, že pan Nehoda, to je také bývalý fotbalista Dukly a nároďáku, napsal žádost, dopis, který jsme poslali tenkrát na fotbal, kde žádá, že jsem dostala nabídku a jestli by mě pustili bezplatně. Protože tenkrát se dávalo tisíc dolarů. To bylo třicet tisíc, což v té době byly obrovské peníze. Já jsem pracovala v jeslích a měla jsem 1200 výplatu. A za třicet tisíc bych mohla jít do Rakouska. Takže on mi to domluvil, byla jsem první hráčka, která šla do Rakouska bezplatně.“

  • „První den ve škole, když jsem byla, tak jsem se odpoledne vydala na Slavii. To je na Výtoni, jak je Vyšehrad, takže čtyřka, dvacet sedmička krásně dojede až do Vršovic. A já jako holka z vesnice jsem jela sedmnáctkou, trojkou, pětadvacítkou, takže jsem si to takto objela. A od prvního okamžiku, protože viděli holku fortelnou, já měla ještě víc kil než teď, a když jsem do toho kopla, tak to letělo, takže od té doby, od roku 1969, jsem byla dvacet let ve Slavii. A tam jsem u nás jako v Čechách, to bylo tenkrát v Československu, jsem hrála jenom za Slavii.“

  • „To asi bylo tak, že malá vesnice, byly tam dva sporty. Buď lyžování, protože jsou tam kousek ne hory, ale kopce, takže se lyžovalo. Já jsem i do patnácti let závodně běhala na lyžích. A potom to byl fotbal. Fotbal byl asi takový, že se vždy domluvil hořejšek dolejšek, třeba odpoledne, protože my jsme byli ještě pět kilometrů od školy, takže tam se buď chodilo pěšky, nebo se jezdilo autobusem. A v autobuse: Tak co budeme dělat? Nechceš si kopnout? Pojď a tak. Tak jsme se sešli na místním hřišti, probíhal hořejšek dolejšek. A když jich bylo málo, tak Eva byla žádaná, Eva byla chtěná. Když jich bylo hodně, tak jdi si k těm holkám, jdi si hrát nebo jdi k plotně. Takové byly moje začátky s fotbalem. A ten trochu profesionální, to bylo v roce 1968, kdy byl dojezd Závodu míru, to se vždy jezdil takový květnový Závod míru. A my vyjeli podívat se do Liberce, protože u dojezdu byly přídavné akce, a jedna z těch akcí... jsem tam viděla holčičí tým Slavie. Tak tam jsem viděla poprvé ženský fotbal.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha Kbely, 19.03.2024

    (audio)
    délka: 01:18:04
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Svůj život jsem věnovala fotbalové Slavii

Eva Haniaková
Eva Haniaková
zdroj: Archiv Evy Haniakové

Eva Haniaková, za svobodna Hezinová, se narodila 6. května 1954 v Heřmanicích u Jablonného v Podještědí. V patnácti letech odešla studovat do Prahy střední školu společného stravování. Do té doby závodně běhala na lyžích, umístila se na čtvrtém místě mistrovství republiky zemědělských jednot. Od patnácti let začala hrát fotbal ve Slavii Praha. Byla první hráčkou, která mohla bezplatně za minulého režimu odejít hrát do Rakouska. Po návratu hrála v Česku ještě druhou ligu. Po ukončení aktivní kariéry v roce 1989 trénovala ženský oddíl na Spartě. Stala se také první ženou ve fotbalové síni slávy. Od roku 1979 žije s manželem v Praze-Kbelích, kde je úzce svázána s místní komunitou, v závěru kariéry například trénovala na kbelském Spartaku, pořádá turnaj s názvem O kbelský koláč. Od roku 2003 trénovala dvacet let ženský fotbalový tým v Podvinném mlýně. Poté, co v roce 2019 onemocněla rakovinou, napsala o tři roky později o svém životě knihu s názvem Císařovna fotbalu. S manželem mají dvě děti a dnes (2024) již také šest vnoučat.