Jiří Fréhar

* 1938

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „A teď jsem šel a potkal jsem tři kluky, kteří šli s plakáty. Měli kbelík s lepidlem a šli nahoru a ulicemi lepili plakáty s hesly jako: ‚Lenine, vstávej, Brežněv se zbláznil‘, taková krásná hesla. A pak se ode mě oddělili, šli do jiný ulice, já jsem pokračoval rovně dál na Spořilov. Bylo pusto a prázdno a občas se ozývala střelba. Neměl jsem dobrý pocit. Nade mnou se otevřelo okno někdo říká: ‚Člověče, kam jdete?‘ Nějaká ženská vykoukla z okna. Já říkám: ‚No, jdu na Spořilov, já tam bydlím.‘ A ona: ‚Tam nechoďte, teď říkali, že tam je nějaký postřelený, nechoďte tam.‘ Já říkám: ‚Děkuju, děkuju za zprávu, opatrujte se.‘ A zavřela okno.“

  • „Vím, že tam bylo stavěno nové divadlo. Němci tam stavěli divadlo hned za dvorkem. Byla to zatím cílová stavba, ale byl tam sklep, takže když byly nálety, takže utíkali do sklepa toho rozestavěného divadla. A pamatuji si velice dobře, když byly nálety spojeneckých vojsk, tak pro děti byly ty osvětlovací rakety ohromující, které osvětlovaly místo, na které bombardují. V tom Vyškově to bylo dost časté, poněvadž právě kvůli tomu letišti tam piloti často zaměřovali své útoky. No a jednou si pamatuju, že to bylo před Štědrým večerem a šli jsme s otčímem z nákupu od pekaře. On koupil housky a já jsem nesl vánočku. A teď byl ten nálet, teď jsme viděli ty rakety a padaly bomby a prudký vichr od těch, najednou padla blízko bomba, tak byl prudký vzduch a hodil mě do chodby, jak byly otevřené dveře, a já jsem tu vánočku zlomil. A já si pamatuju, že jsem dostal za to facku.“

  • „Pro mě to nebyla temná doba. Já jsem dosti sportoval a navíc ještě si mě vybral pan učitel, ne můj třídní, ale na doporučení si mě vybral do sokolovny. Tam byla knihovna a já jsem mu dělal takovou službu v knihovně. To byla bezvadná práce, jako třeba jak lidi si tam chtěli půjčovat knížky, tak já jsem ze začátku vždycky si tu knížku buď přečetl, když mně o ní někdo něco hezkého řekl, takže já jsem četl krásné knížky, které třeba najednou byly zakázané. To jsou padesátá léta. Museli jsme vyřazovat nějaké knížky. Takže jsme je vyřazovali, ale to byly tak hezké knížky, tak jsem si několik knížek vzal a nechal jsem si je doma. Takže já jsem se napájel i tou knihovnou.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 14.07.2021

    (audio)
    délka: 01:56:37
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 2

    Praha, 19.07.2021

    (audio)
    délka: 01:58:25
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Za lidi v kostýmech jsem se jako dítě styděl

Jeho urozenost pan Měšťák v Severomoravském divadle Šumperk, rok 1960
Jeho urozenost pan Měšťák v Severomoravském divadle Šumperk, rok 1960
zdroj: Archiv pamětníka

Jiří Fréhar se narodil 29. ledna 1938 v Brně. Vyrůstal ve Vyškově v době druhé světové války, zažil bombardování města. Po válce se s rodinou odstěhoval do domu po odsunutých Němcích na Jesenicku, později žil s rodinou v Uničově. Absolvoval Školu důstojnického dorostu v Kremnici, maturoval v roce 1956 a krátce pobyl i na navazujícím studiu v Leteckém technickém učilišti. Poté odešel do civilu. Vystudoval DAMU a později působil jako divadelní režisér. V roce 1968 hostoval v Severomoravském divadle v Šumperku, v době okupace zkoušeli hru Jízdní hlídka. V sedmdesátých letech působil jako šéf činohry v Olomouckém divadle, několikrát se prostřednictvím družby podíval do Sovětského svazu. V osmdesátých letech přesídlil do Prahy, působil v Divadle E. F. Buriana. V roce 1982 vstoupil do Komunistické strany Československa. V roce 1987 se stal ředitelem Realistického divadla, kde prožil sametovou revoluci.