Petr Benesch

* 1945

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • "Když měl hned začátkem ledna první koncert v Praze Jarda Hutka. Bylo to odpoledne v Lucerně. Skončil po dvou hodinách, vyvětralo se a přišel Karel Kryl. A taky - dvouhodinový koncert, nebo dvě a půl hodiny. To jsem taky natočil. Ten Hutkův koncert vydal Supraphon, ale protože ty jejich nahrávky byly hrozně mizerné, tak to firma Galen vydala ještě jednou z mých digitálních nahrávek. A já jsem ty Krylovy nahrávky nabídl Supraphonu. Oni že si to vezmou, ale pan Karel Deniš přišel s tím, že mi za to moc dát nemůžou, protože se Kryl už neprodává. Tak mi dali pár korun, my jsme se rozdělili, tyhle práce jsme dělali doma ve třech lidech. Já zaměstnával ještě dva další lidi. Rozdělili jsme se, každý jsme dostal asi 1500 korun za dvoj CD Karla Kryla, které se nebude prodávat. Uplynulo asi půl roku a Karel Deniš mě pozval na křest zlaté desky."

  • "Zasloužili se o to Jiří Šosvald, ten jako dal motiv tomu, Jaroslav Velínský řečený kapitán Kid, napsal hodně písniček. Často je na těch fotkách, protože jsem mu natočil asi sedm CD, nebo desek ještě. Byli jsme velcí kamarádi. Ti Portu v té době podporovali. V roce 1967 to šlo, v roce 1968 to bylo úplně uvolněné. V letech 1969 a 1970 to ještě pořád vydrželo v Ústí a pak to bolševik zakázal. Tak jsme se stěhovali. Celá Porta se stěhovala a pod svá křídla nás vzala Karviná. V roce 1971 byla Karviná. Další rok to tam bylo zakázané, tak to na svá bedra vzal Sokolov, hornické město."

  • "Matka byla ze sedmi sourozenců, dvě sestry zabili v koncentráku a ostatní žili v Americe a v Kanadě. Matčina nejlepší přítelkyně z dětství byla Helena, rozená Peroutková, to je známé jméno, a vzala si za manžela Otokara Hůlku. Ten s Ferdinandem Peroutkou ubytovávali v New Yorku Čechy, kteří emigrovali. Takže to byla matčina nejlepší přítelkyně. S tou si neustále dopisovala, ona sem dokonce jezdila, když už potom mohla, byla v důchodu. Jezdila do Prahy, do Čech, do Vídně, potkávaly se s matkou všude možně. Matčiny sestry sem za ní taky jezdily. Takže byl stále kontakt se zahraničím. My jsme si komunismus nějak moc neoblíbili."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 20.04.2022

    (audio)
    délka: 01:04:12
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

V roce 1989 jsem zvučil Václavák i Letnou

Mladý Petr Benesch, rok 1965
Mladý Petr Benesch, rok 1965
zdroj: Archiv pamětníka

Petr Benesch se narodil 10. srpna 1945 v Praze. Jeho matka Erna pocházela z Rakouska, otec Jan část života strávil ve Vídni. Od roku 1938 Beneschovi žili v Praze. Část jejich příbuzných zemřela v koncentračním táboře a část se odstěhovala do Ameriky. Vyučil se telefonním montérem a absolvoval dva roky střední školy zaměřené na slaboproud. Po vyučení nastoupil ve firmě Druchema. V rámci své pracovní pozice měl možnost vycestovat do Itálie a Dánska. V osmdesátých letech na něj Státní bezpečnost jako na prověřovanou osobu vedla spis. Později se začal věnovat hlavně nahrávání hudby a zvukařině. Byl u vzniku hudebního festivalu Porta, nahrával písně Jaroslava Hutky či Karla Kryla. V jeho archivu jsou tisíce hodin nahrávek trampské a country hudby z doby socialismu. V listopadu 1989 pomáhal zvučit projevy na Václavském náměstí a na Letné. V roce 2022 žil v Praze.