Jan Teichmann

* 1937

  • „Doma už byli koně zapřažení, vůz byl připravený. Přijel jsem a teta s matkou už čekaly. Vzaly mi tašku, já položil kolo a jeli jsme ven na pole. Aby se něco nezameškalo. Ze školy jsem šel přímo do práce. Večer potom už byla tma, bylo pozdě. Jak jsem se mohl učit, když jsem byl unavený a chtělo se mi spát? A pak to skončilo všechno. Ale nebylo to špatné. Nemám špatné vzpomínky. – Nenapadlo vás ani na chvíli, že byste se na to vykašlal? – To nešlo. Bylo to v rodině. Pokud si najmete nějaké lidi, stojí to peníze. Ale když to děláte sám, je to zadarmo. Takové to bylo. Tak jsme to dělali a bylo to.“

  • „Tu větu mám stále v paměti, jak maminka říkala: ,Co teď budeme dělat?´ Byly Vánoce, koláče napečené. Otec ještě nebyl mrtvý, ale ležel těžce nemocný. ,Co budeme teď dělat?´ Matka neměla velké ponětí o tom, jak se pracuje na poli, protože měla děti. A teď zůstala sama. Já byl nejstarší, ale měl jsem jenom deset roků. A co teď? Kdo to bude dělat? Musela si najmout lidi, kteří jezdili s koňmi. Nevím, jestli už jsme měli koně, nebo ještě ne… Nebylo to příjemné. Matka musela být skutečně schopná, že to všechno zvládla. Jak u toho dobytka, tak na poli. A také s rodinou.“

  • „Každý příslušník rodiny si mohl vzít jeden pytel těch nejnutnějších věcí. Ty jsme měli připravené a čekali na auto. Jak to auto přijelo zezadu k sousedům, tak nám bylo řečeno, že teď neodjedeme. Až v příštím transportu. Tak se zase všechno vybalilo a bylo po všem. A potom už odsun nebyl. Bylo zjištěno, že nemůžeme jít do Německa, protože rodiče byli ve smíšeném manželství. – Přemýšlel jste o tom od té doby? Nenapadlo vás, že by bylo lepší, kdybyste do toho Německa odjeli také? – No, víte… Ten první čas v tom Německu to ti lidé neměli jednoduché. Protože jim bylo řečeno, že kdyby byli slušní lidé, tak je nikdo nevyhodí. Z domova.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Ostrava, 24.10.2024

    (audio)
    délka: 02:18:41
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Moravskoslezský kraj
  • 2

    Ostrava, 25.10.2024

    (audio)
    délka: 02:31:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Moravskoslezský kraj
  • 3

    Třebom, 06.12.2024

    (audio)
    délka: 01:05:19
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Moravskoslezský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

S bílou vlajkou na vozíku, z války do války

Jan Teichmann, přibližně polovina 60. let
Jan Teichmann, přibližně polovina 60. let
zdroj: archiv Jana Teichmanna

Jan Teichmann přišel na svět 22. května 1937 do rodiny německého otce Emila Teichmanna a české matky Marie rozené Daňkové. Otec byl sedlák, jehož rod hospodařil v Třebomi od 17. století. Na jaře 1947 uprchla rodina před frontou Ostravsko-opavské operace do vnitrozemí a dočasný azyl získala v Budišově nad Budišovkou. Po návratu do Třebomi byl statek prázdný, Teichmannovi přišli o majetek i zvířata. Podle Benešových dekretů byl rodině zabaven statek i pole, hrozil odsun. Vzhledem k původu matky nakonec do odsunu nemuseli, dostali přidělenu část půdy a mohli znovu hospodařit. V roce 1947 otec s nemocným srdcem zemřel. Jan Teichmann se s matkou ujal hospodářství. Koncem 50. let byla matka přinucena vstoupit do zemědělského družstva a Jan poté nastoupil do práce v armaturce v Dolním Benešově. V době natáčení v roce 2024 žil v rodném domě s vnukem a jeho rodinou v Třebomi.