„Vím, že tam byl takovej teploměr a tam jeden můj kolega byl schovanej, tak tam vykoukl a oni ho zastřelili. Já jsem, když jsem slyšel tu střelbu, tak jsem byl doma, tak jsem nikam nešel, to je o hubu.“
„Pak jsem chodil přes pole do Chvalenic k babi druhé a ty tam měli asi tři důstojníky ubytovaný. No a vím, že tam babi říkala, že jeden je z Texasu ze Saint Antonia a chodil jí vždycky dojit krávy. Byl z farmy. A vím, že třebas jsem se přeřekl a řekl jsem chewing gum, jo žvýkačka, tak mi dal celou krabičku žvýkaček. No a tam na vsi vyndavali potom potraviny, co přivezli, kuřata a já nevím, banány, no prostě haldy potravin, a to víš, když to viděli lidi, tak to bylo hrozný.“
„Měl jsem takovej kufírek na hračky a s tím jsem jezdil vlakem s našima a v tom jsem vozil maso, poněvadž to Němce nenapadlo na nádraží, že bych tam něco měl, mysleli si, že tam mám hračky. Tak to vím, že vždycky jsme si o tom vyprávěli. Měli jsme z toho legraci. Byly samý možný kontroly. A taky se stal takovej příběh vedle na Chlumě. Představ si, že v roce 44, když bylo vlastně skoro konec války, tam dělali Němci razii a našli tam u pana Bečváře, že zabil prase načerno. To se nesmělo. Tak nějak se domluvil ten náš četník s tím vrchním Němcem tady, že z toho nic dělat nebudou. Jenže byl tam nějakej Kaštánek, takovej horlivec, kterej šel na gestapo, zavolal. A pana Bečváře odvezli do Prahy a příští rok začátkem března nebo tak ho zabili. Divím se, že měl dva kluky a že toho Kaštánka nezabili.“
Táta mi dal flašku šnapsu, ať od amerických vojáků seženu brokovnici
Ctibor Štádler se narodil 30. července 1936 v Praze. Vyrůstal v Karlíně, ale hodně jezdili k prarodičům ve Střížovicích, odkud si také vozili jídlo. Ke konci války se rodina do Střížovic přestěhovala a byla tam i během osvobození americkou armádou. Po válce se stěhovali na pár let do Prahy a později do Plzně. Ctibor odešel na vysokou školu do Liberce, kde byl i během okupace v srpnu 1968, která zde byla velmi krvavá. Přijal nabídku vstupu do strany a mohl tak cestovat po západní Evropě. V roce 1973 se s manželkou přestěhoval do Plzně, kde se jim narodil syn. Ctibor Štádler zemřel 17. února 2024.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!