Bohumír Slavík

* 1952

  • „O mně se ještě nevědělo, že jsem podepsal Chartu, a řekl jsem to Hejdovi. Od té doby to začalo být ostřejší. Do Dlážděné chodila spousta lidí, co měli co dočinění s Chartou, a brzy přišel okamžik, kdy byl Hejda vyhozen. A protože jsem tu a tam v grafice sedával a znal se s umělci, stal jsem se vedoucím grafiky. A celá osmdesátá léta jsme vykupovali díla od malířů, kteří buď vůbec nesměli, nebo mohli prodávat pouze přes Dílo, a tam je nechtěli. Takže prodávali přes nás. Samozřejmě to nesměli podepsat, tak to podepisovali jiní lidé. Třeba za Naďu Plíškovou jsem prodával já. Hejda po vyhazovu z důvodu nepotřebnosti žaloval Státní podnik Kniha. Přitom to byl on, který například začal kupovat jako úplně první dílo Vladimíra Boudníka. Taky za ním do Dlážděnky chodili Boudníkovi kamarádi. A Hejda si pozval k soudu jako svědka mě.“

  • „Nějací hrozní lidé se spolčili a udělali prohlášení. A v Baráčnické rychtě byla zrovna akce Šafránu, ty se tam konaly velice často. A byli tam lidi, kteří se mi hodili k mé zamýšlené akci, byli tam Andrej Stankovič a Jirka Pallas. No, a tak jsem jim podepsal Chartu. Ani jsem to nečetl a Vlasta Třešňák taky ne, taky to podepsal jako já.“

  • „Nejvíc chodil do Dlážděné Jiří Kolář, potom spisovatelé jako například Ivan Klíma. A taky, když nebyl zavřený, stavil se tam Ivánek Jirous a tak podobně. A všechno to začalo tou dobou, když už byla Charta. Řekl bych, že jsme museli být nějakým způsobem sledovaní, někdy se mi zdálo až nemožné, co se v Dlážděné všechno odehrávalo. Myslím na ty, kteří tam přišli, a tím nemyslím kamarády, ale zákazníky grafiky, kde vše kumulovalo. Vepředu se prodávaly knihy, do grafiky vždy někdo přinesl pivo a seděli tam různí lidé a vedli různé řeči a tehdy mě to tak nenapadalo, ale dnes si říkám, že být zákazníkem v grafice, ale mít přitom jiné úmysly, mohlo být dost dobré.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 31.07.2024

    (audio)
    délka: 02:01:42
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
  • 2

    Praha, 27.08.2024

    (audio)
    délka: 29:08
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Chartu jsem podepsal, aniž bych ji četl, naprosto jsem jejím autorům důvěřoval

Bohumír Slavík
Bohumír Slavík
zdroj: Archiv pamětníka

Bohumír Slavík se narodil 5. ledna 1952 do pražské rodiny. Od svého dětství žije nepřetržitě na pražských Vinohradech. Vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu. Šedesátá léta prožil jako roky společenského a kulturního uvolnění, a proto pro něho byly události roku 1968 nejen šokem, ale též formovaly jeho další postoje. Po maturitě začal studovat práva, ale studium nedokončil. Pracoval jako letištní dělník, byl krátce zaměstnán v Památníku národního písemnictví, kde se poprvé setkal s výtvarným uměním a jeho tehdejšími tvůrci. Veden zájmem o tento obor přestoupil do antikvariátu Dlážděná, jehož prostředí jej ovlivnilo na celý život. Po absolvování vojenské služby se do téhož antikvariátu vrátil a zde také podepsal Chartu 77. Poté byl sledován Státní bezpečností (StB) jako nepřátelská osoba, byl na něho veden spis a několikrát byl vyslýchán v souvislosti se svými styky s undergroundem a ostatními signatáři. Roku 1978 založil kapelu Žabí hlen, která se též dostala do hledáčku StB. V roce 1983 založil kapelu Big Romantic Pigs a zároveň v polovině osmdesátých let onemocněl tuberkulózou. Po vyléčení se vrátil do antikvariátu Dlážděná, později pracoval v antikvariátech v Karlově ulici, kde jej zastihl listopad 1989. V letech 1991 až 1995 pracoval v nakladatelské prodejně Pražské imaginace, kde se dál stýkal s umělci, například s Bohumilem Hrabalem. V roce 1993 napsal spolu s Vladimírem Zadrobílkem knihu Žabohlenění, která mapuje historii kapely Žabí hlen. V roce 1995, po uzavření Pražské imaginace, začal pracovat v antikvariátu Ztichlá klika, kde působil spolu s básníkem Ivanem Wernischem bezmála dvacet let. V té době se velmi přátelil s Ivanem Martinem Jirousem. Celý svůj profesní i soukromý život spojil Bohumír Slavík s uměleckým světem, sám píše básně. V roce 2024 žil na Vinohradech.