Ольга Романова Olga Romanova

* 1966

  • "A stalo se z něj vězení. A upřímně řečeno, jsem za to osudu strašně vděčná. Uvědomuji si, že mě má osud rád – už jen proto, že se jedná o vězení. Protože ze všech hrozných zkoušek, kterými člověk může projít, je vězení tou nejlehčí. Mnohem horší je nemoc a smrt dětí, mnohem horší je například rakovina. Je to mnohem horší, víte – člověk každý den pomalu umírá, a vy ho nemůžete zachránit. A děje se to stovkám lidí. Nebudeme o tom číst, prostě víme: dneska odpadne tohle, zítra tamto – zkrátka tiše odejdete. Je to smutné, ale děje se to milionům lidí před vámi a milionům lidí po vás. Bohužel, lidi nemoci moc nezajímají, nechtějí o nich přemýšlet – prostě odevzdat peníze a zapomenout na to. Ale vězení je vždycky dobrodružství. Vždycky se tam něco děje. A co víc, z každého vězení, i z toho doživotního, se dá dostat ven – na rozdíl od smrtelné nemoci. Takže samozřejmě při vší té tragičnosti a dramatičnosti příběhů – ve vězení je vždy něco, čemu se dá zasmát – a já se ráda směju –, je tam vždy něco, z čeho lze mít radost. Zázraky se dějí. Ano, samozřejmě že je mnohem, mnohem úžasnější, když se uzdraví dítě s rakovinou – to je super! Ale víte, když ke mně přijde děsivý trestanec bez zubů a začne se mnou spolupracovat a já ho z nějakého důvodu zaměstnám a dám mu přezdívku 'Petrucha – sedm vycházek, tři útěky' – podle jeho životopisu, a když se z něj stane známý bojovník za lidská práva Petr Alexandrovič Gurjanov, jsem na to velmi hrdá. Myslím, že je to zázrak."

  • "Ne, tehdy ještě nebyl bod, odkud není návratu. A bod, odkud není návratu, je dobrá otázka. Domnívám se, že bodem, odkud není návratu, je rok 1993. Říjen 1993 – útok na parlament. Tehdy jsem byla na Jelcinově straně. Měla jsem za to, že útok na parlament je zcela namístě. Zatknout viceprezidenta bylo z mého pohledu zcela namístě. A zcela namístě pro mě také bylo, že úřady reagovaly tak tvrdě. A teď se za to stydím. Dvakrát. Když mluvíte o vině Rusů vůči Ukrajině, tak přesně vím, kde je moje vina. Nesu vinu na roce 1993 a nesu vinu na roce 1996. Protože Jelcinovy volby, kterým jsem fandila, jsem velmi dobře vnímala a přesně jsem chápala, o co jde, přesně jsem viděla, že to byly nečestné volby. Ale přesto jsem se jich všemožně účastnila na Jelcinově straně. A právě ony vedly k Putinovi. Byly to ony. Je velmi těžké mluvit o historii v podmiňovacím způsobu, ale kdyby se tehdy dostal k moci Zjuganov, slízl by rok 2008. A v roce 2008 byla světová krize – to bylo nevyhnutelné. A pak by komunismus v Rusku navždy zkrachoval, myslím si to. Ale znovu – to je podmiňovací způsob. Život mě prostě zase naučil, že lhát se nemá."

  • "A v roce 2011, když začaly protesty, kterých jsem se účastnila od samého začátku jako řadová občanka, za mnou přišel Sergej Parchomenko, starý kolega a přítel z počátku mé novinářské činnosti, a řekl mi: 'Potřebujeme v organizačním výboru někoho, kdo by se zabýval penězi, ty máš vzdělání, jdi do toho.' A tak jsem se dostala do pozdější Koordinační rady ruské opozice, tehdy to byl Organizační výbor pro veřejná shromáždění. Tam byli všichni budoucí členové Koordinační rady opozice. A to byla nejlepší doba. Tehdy se mezi opozicí nekonaly žádné volby a všichni si byli rovni. Ve štábu zasedali Němcov a Udalcov, Kasparov a Navalnyj, Bilunov, kterého jsme všichni znali, a třeba Děmuškin, už jsem zapomněla, jak se říkalo nacionalistům, kteří pak byli zavření. Bylo tam hodně lidí. Ano, nacionalisté zasedali spolu s liberály, demokraté zasedali společně s komunisty, a dokonce i stalinisté – Udalcov je stalinista. A nějak to bylo všechno nekonfliktní. A když jsem poslouchala, co Udalcov říká – neviděla jsem žádné rozpory například v jeho postojích. Navíc si velmi dobře pamatuji, že tehdy podle průzkumů a hlasování v KS byli dva lídři: Udalcov a Navalnyj. A ve volbách do Koordinační rady opozice mě Němcov porazil o jeden hlas, což znamená, že jsme si tehdy byli rovni. Boris měl velký negativní rating. Měli bychom si to pamatovat, protože smrt samozřejmě rodí mnoho legend."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 17.11.2023

    (audio)
    délka: 03:07:08
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Věřím ve vzkříšení lidí k novému životu

Olga Romanova v roce 2023
Olga Romanova v roce 2023
zdroj: Post Bellum

Olga Romanova je známá ruská novinářka a aktivistka za lidská práva. Narodila se 28. března 1966 ve městě Ljuběrcy v Moskevské oblasti v tehdejším SSSR. Vystudovala Moskevský finanční institut a pracovala v bance VTB a ve společnosti Sojuznefteexport. Od roku 1989 působí jako novinářka, autorka sloupků tiskové agentury IMA-Press a dopisovatelka amerického časopisu Institutional Investor. Od roku 1997 působí jako televizní novinářka, autorka analytického pořadu „Ve skutečnosti“ na TV Centrum, autorka a moderátorka pořadu „Pátá kolona“, poté každodenního analytického pořadu „24 s Olgou Romanovovou“ na Ren TV. Od roku 2008 se zabývá právy vězňů v Rusku a založila nadační fond „Uvězněné Rusko“ na pomoc odsouzeným a jejich rodinám. Od roku 2011 se účastnila protestů proti Vladimiru Putinovi, pro něž se vžilo označení „Bílá revoluce“, stala se členkou organizačního výboru veřejných shromáždění, poté Koordinační rady ruské opozice. V březnu 2013 se účastnila individuálních protestů, tzv. „piketů“, za propuštění členek ruské skupiny Pussy Riot Marie Aljochinové a Naděždy Tolokonnikovové. Po domovních prohlídkách v jejím moskevském bytě v roce 2017 očekávala zatčení, opustila proto Rusko a dnes (2023) žije v Německu. V exilu pokračuje ve své lidskoprávní a charitativní činnosti na podporu ruských politických vězňů a jejich rodin prostřednictvím švédských grantů a ruských darů. V České republice založila charitativní nadaci „Za naši a vaši svobodu“, která provádí převody peněz vězňům v Rusku. Od počátku invaze Ruské federace na Ukrajinu je členkou koordinačního štábu pro výměnu válečných zajatců při velitelství ukrajinských ozbrojených sil (AFU).