Anna Luptáková

* 1940

  • "Tatínek si nestěžoval. Říkal, že pokud máme co jíst, pokud máme chleba, že se máme dobře. Nestěžoval si, protože jako chlapec přišel v devíti letech o otce v první světové válce. Musel se starat o maminku a o dvě sestry, které byly mladší. Po tom všem, co zažil, říkal, že teď je dobře na světě. Celý život pracoval v lese mimo dvou let, kdy byl v JZD. Od devíti let jako chlapec dělal v lese, chodil do Karpat s chlapy. Tahal pilu, protože tenkrát byly jenom ty břichačky. Takže tahal pilu a chodil do Karpat. Říkal, co se tam nadřel. Takže vidět Rumunsko už nechtěl. On by se ani oženit nemohl. Pokud se neprovdaly jeho sestry, pokud je nezaopatřil, tak se nemohl ženit."

  • „I doktor tam byl. Šli jsme k doktorovi na nějakou prohlídku. Vím, že jsme byli na prohlídce. A pak přišel takový jako déšť. Pak si pamatuju, že nás odvedli do nějaké stodoly. Byla tam sláma, seno. Tak tam jsme byli. Ale jak dlouho? To nevím, možná dva tři dny, než ten vlak přijel. Asi bylo i zpoždění toho vlaku. Jídlo, které jsme měli, nám došlo.“ – „Z domova?“ – “Ano, z domova. Tak teta, nevím, jak se to dozvěděla, napekla doma chleba a přinesla nám ho tam. Takže toto si pamatuji. A pak jsme nastoupili do toho vlaku. To ale nebyl vlak, to byl…“ – „Nákladní?“ – „Nákladní jakoby… dobytčák, ano, do toho. Nevím, snad dvacet lidí nás bylo ve vagónu, všichni jsme byli příbuzní."

  • Strýc nás odvezl do sběrného tábora, nebo jak to mám říct, prostě k tomu vlaku. To si pamatuji. Bydleli jsme… ne, nebydleli jsme, byli jsme v takovém jakoby lesíku nebo parčíku. Byl tam postavený nějaký barák. Nevím, jestli byl dřevěný. Ale dřevěný asi ne. Byly tam i sprchy, ty jsme nikdy neviděli. Tekla tam také teplá voda. Chodili jsme se tam mýt, sprchovat. Pod tím lesíkem byla stráň a tam ti všichni lidé, protože nás tam bylo opravdu hodně, nebyli jsme tam sami, čekali na vlak. Na transport, až se vypraví. Čekali a mezitím se chodili koupat do řeky. Bylo totiž teplo."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Horní Planá, 25.06.2021

    (audio)
    délka: 01:50:50
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Jihočeský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Do Československa jsme se dostali za kilo cukru

Anna Luptáková
Anna Luptáková
zdroj: Archiv pamětníka

Anna Luptáková, dívčím příjmením Kortišová, se narodila 11. září 1940 jako pátá z deseti dětí rodičům Janovi a Františce Kortišovým v osadě Kremnica nedaleko Nového Šastelku v Rumunsku. Její předci pocházejí ze Slovenska a do Rumunska přišli v 19. století pracovat. Dětství prožívala v komunitě rumunských Slováků v dnešní župě Bihor. Jako ostatní děti i ona musela pomáhat rodičům se zemědělskými pracemi v malém hospodářství, které početnou rodinu živilo. Po druhé světové válce rodiče vyslyšeli výzvy československých úřadů přijet osidlovat pohraničí. Rodina v roce 1947 reemigrovala do Československa a usadila se na Českokrumlovsku v dnes již zaniklé obci Valkounov u Vyššího Brodu, s výjimkou dvouletého pobytu v nedaleké obci Lopatná. V roce 1955 se Anna přestěhovala s rodiči do domku v Lipně nad Vltavou. O rok později se coby neplnoletá vdala. Vychovala tři děti a po celý život pracovala manuálně v různých profesích. V roce 2021 žila v obci Lipno nad Vltavou.