Ing. Pavel Gross

* 1939

  • „Nápadů stále přibývá a mých let k jejich realizaci ubývá. Takže se dostávám do stavu, že mám projektů zhruba na příštích dvě stě let, a jistě si dovedete představit, že tady něco neštymuje, že to asi nestihnu. Taky jsem ve spojení se Srdcařema, Mirek Náplava a všichni Srdcaři – Honza Tutoky a jeho syn natočili podle mě hrozně pěkný film. Měl jsem obavy, že to bude oslava Pavla Grosse, a už jsem si říkal, že se budu stydět vyjít i na ulici, protože si budou všichni myslet, že jsem sebestředný. Ale zaprvé si vybrali oni mě, což je podivuhodné samo o sobě, a zadruhé naštěstí to dopadlo tak, že to ani nepovažuji za film o mně jako spíš o jakémsi lidském osudu, který by se mohl zfilmovat u spousty lidí, když ho dostane dobrý režisér do ruky.“

  • „Měli jsme podporu jednak pražských potápěčů a jednak oceánografického ústavu. Takže celý ten podnik dostal celkem velkorysé rozměry. Dopadlo to tak, že jsem tam strávil tři dny pod vodou, nosili mi tam v zavařovačkách jídlo, občas mi do toho natekla voda, tak to bylo slanější, a žil jsem tam prostě, jako žije člověk v kempinku. Chodil jsem do kabiny spát, vynořit jsem se nemohl, to by bylo nebezpečné, byl jsem už moc sycený inertními plyny, a třikrát denně jsem chodil na procházky po mořském dně. Po třech dnech jsem se vynořil, byl o to obrovský zájem, tisk psal, že Čech tam tráví tři dny pod vodou, takže byla veliká publikace i doma v Čechách. Potom jsem připravoval druhý projekt, Xenie 2, tam bohužel došlo k zádrhelu s podporou z jugoslávské strany, takže nebyl dokončený, jak jsme si představovali. Už jsem tam nemohl být tři dny, protože nám chyběla dekompresní komora, kterou nám slíbili v případě nehody, tak jsem tam strávil jen čtyři nebo pět hodin v kabině, zkoušel jsem technické funkce, ale nedošlo k dlouhodobému pobytu. Pak přišla okupace, takže další žádné věci nebyly.“

  • „Pak přišel konec války, přišli Američani a to bylo, jak kdyby přistáli Marťani. Američani byli vybaveni vším, přetékali zásobami. Zásobili nás kafem, děti žvýkačkami, různé limonády... nescafé jsme měli plno. Když přijeli, tak já jsem viděl, že vyběhly ženské z domů a nosily jim koláče. To oni nikdy neviděli, za války jedli jen ty své věci, na které byli zvyklí, a najednou dostali koláče! Já jsem si vylezl na tank a oni mě provezli tankem. Ze srandy vždycky říkám, že jsem osvobozoval tankem Plzeň.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    České Budějovice, 24.07.2023

    (audio)
    délka: 01:42:19
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Jihočeský kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Mám projektů na příštích dvě stě let

Pavel Gross, 60. léta.
Pavel Gross, 60. léta.
zdroj: archiv pamětníka

Pavel Gross se narodil 27. září 1939 v Plzni, vyrůstal ale na venkově, ve Šťáhlavech. Jeho tatínek byl personálním šéfem Škodovky, kterou Němci za druhé světové války bombardovali. Po válce rodina opustila rodný kraj a odešla do Prahy, kde Pavel Gross navzdory nepříznivému kádrovému posudku vystudoval průmyslovku a strojní fakultu. Od mala měl blízko ke kreslení a projevoval nadání v technice, což ho později dovedlo k myšlence vyrobit první podmořský habitat. V klubu otužilců se seznámil se svojí ženou Líbou, se kterou po sovětské invazi odešel žít do Švýcarska, kde vychovali dvě děti. V Curychu se seznámil s Čechem Jaroslavem Kohoutem a začali společně konstruovat ponorky na zakázku. Po sametové revoluci koupil chalupu v jižních Čechách, kam pravidelně v letních měsících se ženou dojíždí. V roce 2023 o něm natočil cestovatel a režisér Miroslav Náplava film Akvanaut Pavel Gross.