Marie Fryblíková

* 1928

  • „Tatínek o vězení nikdy nemluvil. Nikdy ani slovíčko. Pamatuju si, že když byl zavřený, přišel k nám človíček se vzkazem, že tatínek pozdravuje a že tehdy a tehdy máme jít na procházku na Šiplberk, že se bude dívat. Tak jsme opravdu [s matkou a sestrou] šly a viděly jsme tam něco světlého v okně. Jestli to byl tatínek, to jsme nevěděly, protože to bylo velmi daleko. Potom zase když maminka nesla prádlo a dostala od tatínka psaníčko, tak psal, jak vzpomíná, jak se mu zdává, jak ji vidí v růžových šatech… Poznaly jsme, že nás viděl.“

  • „Nevím, jestli to bylo v roce 1930, nebo 1931, kdy byl vyhlášen nábor do státní policie, tak se tatínek přihlásil a stěhovali jsme se do Brna. Tím pádem se pro maminku všechno změnilo, protože jsme bydleli na předměstí, kde nebylo kulturního vůbec nic a kde maminka žila jenom pro nás, pro kuchyni a pro tatínka. Zůstal u policie asi do roku 1940. Nevím, jestli odešel, nebo ho vyhodili, protože byl zavřený. Němka ho zažalovala, protože ji jednou na Starém Brně zatknul za nějaký přestupek, a tak se mu pomstila. Tatínek byl zavřený na Špilberku. Maminka jako výjimečná hospodyně všechno snesla a vydržela. Nemůžu si na svůj život naříkat.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Varnsdorf, 13.11.2023

    (audio)
    délka: 49:00
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
  • 2

    Varnsdorf, 19.07.2024

    (audio)
    délka: 01:09:34
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Ústecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nacisti otce zavřeli kvůli jeho práci. Jeho dcera v té své musela vstoupit do KSČ

Maturitní foto Marie Matonohové
Maturitní foto Marie Matonohové
zdroj: archiv pamětnice

Marie Fryblíková, rozená Matonohová, přišla na svět 23. srpna 1928 v Olomouci. Její otec Emanuel Matonoha bojoval v první světové válce, nejprve v rakousko-uherské armádě. Poté, co padl do zajetí, se nechal naverbovat k československým legiím a v závěru války bojoval na italské frontě. Pracoval jako cukrovarník, ve třicátých letech jako strážmistr v Brně, kam se s rodinou přestěhoval. Během druhé světové války jej nacisti věznili na Špilberku kvůli tomu, že dříve zatkl kvůli přestupku německou občanku. Marie Fryblíková ke konci války absolvovala nucené pracovní nasazení v ocelárnách. V roce 1949 odešla pracovat jako učitelka do České Kamenice. Po nátlaku ze strany ředitele školy vstoupila do KSČ. Vdala se za Bořivoje Fryblíka a vychovali dceru Alici. V roce 1979 ovdověla, později odešla do důchodu a na nějaký čas se vrátila do Brna. V roce 2024 žila ve Varnsdorfu, kde její dcera pracovala také jako učitelka. Příběh pamětnice jsme mohli zaznamenat díky podpoře z města Varnsdorf.