Ing. Jaromír Charvát

* 1953

  • „Dokladem toho mučení a všech těch zvěrstev, co tam páchali, je i to, že se nepodařilo identifikovat deset lidí. Bylo jich tam celkem jedenadvacet a deset se ani nepodařilo identifikovat, toho mého dědu ano. Takže vlastně potom po válce, hned po tom povstání, které skončilo toho 8. května, tak následně v tom týdnu byl objeven rodinou. Mimo jiné ho objevil můj otec, který, tak jak jsem vyprávěl v tom jeho příběhu, byl v tom Klementinu. Tak se vrátil a de facto ta rodina vůbec nevěděla, kde [dědeček] je. V Praze byl zmatek, všude byli vojáci, ruští vojáci, bylo i velké nadšení, takže v téhle atmosféře oni hledali tatínka mé maminky.“

  • „Takže on mu říká: ,No, tak tady vlastně přejdete, a jste v Německu,‘ protože on se mu představil, že je anglický agent. No, prostě ten táta… Ten chlap odešel a v podstatě se nic nedělo. No, ale ovšem asi – já nevím, za jak dlouho –, ale najednou se tam objevili příslušníci StB a v podstatě ten agent byl fingovaný, takže to bylo nastražené proti němu. Takže tím pádem začala další etapa jeho života, kdy začal být pronásledovaný Státní bezpečností. První bylo, že musel z toho národního výboru odejít do uranových dolů. Takže mu byla dána možnost, že teda zůstane na svobodě, ale že půjde pracovat do uranových dolů, tak šel do Jáchymova.“

  • „Ta jeho jednotka – protože ti Němci netušili, že oni mají zbraně od té Todtovy organizace –, tak v podstatě se postavili před to Klementinum, a že udělají něco podobného jako tady s tou radnicí. Kdežto oni tam měli... protože měli ty protitankové zbraně. Měli jen tři, tu jednu odpálili – to už znám z vyprávění mého táty –, tu jednu odpálili, ale špatně, tak jim zbyly jen dvě, ale ty dvě se jim podařilo potom zničit, ten Hakl, to je to obrněné vozidlo, a jeden tank, takový lehký tank německý. Takže ti Němci odtáhli, odtáhli od toho Klementina a už se tam vlastně nevrátili.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 13.03.2023

    (audio)
    délka: 56:40
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Němci netušili, že odbojáři mají takové zbraně

Jaromír Charvát v roce 2024
Jaromír Charvát v roce 2024
zdroj: Post Bellum

Jaromír Charvát se narodil 12. prosince 1953 v Příbrami. Jeho dědeček Rudolf Dvořák se narodil v roce 1888 a v květnu 1945 odešel bojovat na barikády během Pražského povstání. Spolu s dalšími 20 lidmi byl zatčen a odvlečen do Jeleního příkopu, kde byli všichni mučeni a následně zastřeleni. Jaromírův otec Bohumil Charvát začal za války pracovat u pražských hasičů, kde se zapojil do odboje. V květnu 1945 vedl posádku hasičů, která odzbrojila tzv. Todtovu organizaci, obsadila pražské Klementinum a úspěšně ho ubránila proti Němcům. Po válce stanul Bohumil Charvát před kárným soudem kvůli obvinění z kolaborace, ale to se ukázalo jako falešné. Na podzim roku 1948 na něj Státní bezpečnost (StB) nastražila léčku, aby ho mohli obvinit. Nakonec nebyl odsouzen k odnětí svobody, ale 20 let strávil prací v uranových dolech v Jáchymově a poté v Příbrami.