Miloš Zídek

* 1940

  • „Když se vrátím k tomu, že jsme vylezli ve třech s Černohorským a Pavlem Kuklíkem, vyrazili dveře od místnosti, kde byly krátkovlnné vysílače, tak jsme si k nim sedli a začali jsme vysílat. Tehdy krátkovlnné vysílače byly používané ke spojení po celé Evropě tak, aby se koordinoval postup letu. Abychom věděli, kdo k nám přilétá, kdo od nás odlétá, jako záložní možnost koordinace letu. To znamená, že jsme pracovali v síti, a dodnes si pamatuju, na frekvencích 46641188 kHz, a naivně jsme volali do éteru: ‚This is Prague Control on forty six. We need your help. We need your help. We are invaded and occupied by the Russian and other army. Please help us. Please help us.‘ Tak takhle jsme to dělali dvě až tři hodiny. Samozřejmě se nám ozývaly některé stanice nazpátek s tím, že potvrzují naši zprávu: ‚We do confirm your message. We do confirm your message.‘ Ale byly to převážně stanice jako Thessaloniki, Thessaloniki, což byla Soluň, byly to stanice, jako byl Norimberk, jako byly Helsinky a tak dále. Nikdo z RVHP států to samozřejmě nepotvrzoval, tohle volání. Ale skončili jsme velice rychle. Tohle se konalo někdy mezi osmou a jedenáctou hodinou – dopoledne – a kolem patnácté hodiny odpoledne vyrazili dveře velice vehementně už příslušníci regulérní armády, žádní záložáci. Nezacházeli s námi hezky a odvedli nás do místnosti, kde nás posadili na židle – nesvázali nás teda ničím – a zůstali u nás dva chlapci se samopaly a odešli. Tam jsme byli čtyřiadvacet hodin.“

  • „A potom v dalším průběhu a nejenom v průběhu po srpnu, ale hlavně před srpnem jsem, dá se říci, byl poměrně aktivní. Takže tehdy existovala vlastně pro mě jediná forma změny a svobody, a to byl Klub tuším 231, nebo tak nějak se to jmenovalo. Ne, KAN – Klub angažovaných nestraníků. A vzhledem k tomu, že já pocházím z rodiny, která byla vždycky protikomunistická, tak to pro mě byla ta jediná vhodná aktivita. Takže přihlášky jsem dokonce rozmnožoval, roznášel a angažoval jsem se v tom tak, že jsem obcházel lidi, kterým jsem věřil, u kterých jsem věděl, že mají podobnou politickou orientaci, a žádal jsem je o to, aby se nějak angažovali a vstoupili do tohohle klubu. Kromě toho, možná jsem se už minule zmínil, že v tom Pražském jaru existoval jeden kontakt do té společnosti kolem Alexandra Dubčeka. Byl to přítel mojí vzdálené příbuzné z Ostravy, horník, který patřil do takové té skupiny dělnických kádrů a který mě pozval jako, podle jeho mínění, experta na civilní leteckou dopravu na několik schůzek do Slovanského domu, kde jsem seděl u stolu dokonce se Šikem. A vyprávěli jsme si takové ty bajky o tom, jak by se to mělo dělat v budoucnu. Samozřejmě ta jeho představa byla lichá, protože tam potřebovali nějakého odborníka na celou dopravu, to znamená železniční, lodní i leteckou, a to já jsem nebyl.“

  • „To období, které je jako vázáné na Legiobanku, vlastně skončilo mezi lety 1946 a 1947, kdy Legiobanka jako ostatně všechny finanční domy byly znárodněné. Dědeček se tam stal takovým jako polosprávcem, ale netrvalo to dlouho, protože byl záhy, to znamená po převratu v roce 1949, zatčen a uvězněn. A prakticky strávil celou vyšetřovací vazbu, která trvala téměř pět let, a později byl odsouzen v nějakém zvláštním procesu spolu s dalšími dvěma nebo třemi aktéry československého finančnictví. Byl odsouzen a nedožil se po rozsudku více jak tří neděl, protože na následky věznění zemřel. Je to pro mě příběh, který mám do dneška v paměti, dokonce v barevném obraze. Kdy ve vile v Benešovské ulici, která byla zkonfiskována, a já se k tomu vrátím, v těch padesátých letech jsme seděli v jednom pokoji a v jedné kuchyni, která nám zbyla, protože zbytek obsadila StB, a před brankou do zahrady zastavil tudor, což byla škodovka, ve které jezdila Státní bezpečnost. Z toho vystoupili dva muži, úplně klasický obraz, v kožených kabátech, klobouky hluboce do čela, a mezi sebou doslova nesli člověka, kterého já jsem znal jako velice výkonného gymnastu a sokola – mimo jiné dědeček byl starostou vinohradského Sokola – a kterého museli nést, protože jeho váha nepřesahovala čtyřicet kilo. Přinesli nám ho do pokoje a dědeček prosebným hlasem oslovil svoji manželku, které říkal Ando: ‚Ando, prosím tě, dej těm pánům nějaké peníze, oni na mě byli velice laskaví.‘ Tak Anda, babička, něco vyhrabala, pánové si to vzali, sedli do tudora a odjeli. Dědečka rychle odvezli na Karlák do nemocnice, protože dříve naším rodinným lékařem byl pan profesor Pačes, což byl šéf urologické kliniky na Karláku. No dědečka tam odvezli – a za dvanáct hodin zemřel. Důvody smrti nevím, jestli jsou důležité, ale jednu ledvinu měl rozkopanou, o druhou přišel, takže jeho orgány nebyly schopné to celé přežít.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 02.05.2024

    (audio)
    délka: 02:14:13
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 2

    Praha, 21.06.2024

    (audio)
    délka: 01:51:58
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

„Napadli nás, potřebujeme pomoc!“ vysílali jsme 21. srpna z letiště

Miloš Zídek, 1980
Miloš Zídek, 1980
zdroj: archiv pamětníka

Miloš Zídek se narodil 3. prosince 1940 v Praze. Jeho dědeček Josef Doležal, starosta vinohradského Sokola a jeden ze zakladatelů Legiobanky, byl v roce 1949 zatčen a po pěti letech ve vazbě zemřel na následky komunistického věznění. Dlouhou dobu to vypadalo, že Miloš bude tak akorát hutníkem, ale nakonec se rodině podařilo dostat ho na strojní obor s maturitou. Po vojně, kde se naučil ovládat radiolokační techniku, se stal dispečerem leteckého provozu na letišti Praha-Ruzyně. Angažoval se během Pražského jara a při srpnové invazi v roce 1968 tajně vysílal z letiště volání o pomoc. To mu později přineslo dlouhodobé potíže se Státní bezpečností, která ho vydírala a snažila se ho získat jako spolupracovníka. V roce 1974 se Miloš Zídek stal vedoucím oblastního střediska řízení letového provozu, ačkoli nebyl členem komunistické strany. Za jeho působení došlo k několika únosům letadel do západního Německa. V roce 1984 odjel i s dcerami do Severního Jemenu za svou manželkou, odbornicí v oboru radiologie, která tam získala místo v nemocnici v Saná. Oba manželé byli v Jemenu pod dohledem StB. Helena Zídková po pár měsících předčasně odjela. Miloš Zídek sám bez prostředků podnikl dramatický útěk do Československa, kde si znovu začal budovat kariéru leteckého dispečera. Po sametové revoluci působil jako expert v letecké navigaci a později přešel do soukromého sektoru, kde pokračoval v práci na modernizaci navigačních systémů. V roce 2024 žil se svojí ženou v Nižboru.