RNDr. Michal Wagner CSc.

* 1940

  • „A ta plátna byla uložena v bankách ve Francii. A tam přišla přes advokáta, který nehájil dědečkovy zájmy, ale prozradil to. To byla žena, která nakupovala pro Hitlera i Göringa různé obrazy, tak jí to prozradil a bylo to zabaveno za směšný pakatel. A první odmítnutí bylo, že dědeček byl vlastně kolaborant a že tudíž nemá nárok na to o nic žádat. To, že dědeček byl členem oboje, a to významný člen odboje, který varoval Rusko před tím útokem atd., tak to bylo dílo hlavně mého syna. Ten našel odtajněné záznamy v Kongresu Spojených států o odboji a o tom, jak Stalin infiltroval demokraticky zvolené orgány Spojených států. Tato výpověď byla odtajněna, myslím, roku 1980, nebo kolem toho data. Lukáš, můj syn, to našel a pořídil kopii, poslal mi to a poté ministerstvo národní obrany uznalo poměrně rychle, že dědeček byl členem odboje a že se na něj myšlenka kolaborace nevztahuje a že tenhle důvod je pochybný. Čili, když se tohle podařilo, tak pokus o restituci byl de facto přiznán, ale s tím, že musím znovu o to bojovat ve Francii.“

  • „Potom jsem našel kamarádku ze školy. A to byla před tím 68. rokem členka rodiny komunistické aristokracie. Ona byla vnučka Stanislava Kostky Neumanna a byla neteř toho Stanislava Neumanna, který se pak stal kolaborantem. Ale ona sama byla beze strachu z estébáků, což všichni ostatní kolem mě zřejmě měli. A mě rodiče vždycky v těch 60. letech, kdy můj otec byl vězněn v Ilavě za podvracení republiky atd., varovali, takže jsem věděl, že varování před tím, že někdo může být estébák, nebyla prázdná výstraha, bylo to něco velice reálného. Ale tahle moje kamarádka jménem Šárka nebyla ani tak nebojácná, jakože neměla strach, byla v té větvi komunistické strany, která si vážila postav jako byl Kriegel, Dubček, Mlynář, atd. Tu jsem našel doma, domluvili jsme se, že skutečně je nejlepší nějaký druh protestu dělat. A ona mě zavedla do skupiny, která připravovala později vyšlý text dokumentu zvaný The Czech Black Book. To byla skupina v podstatě levicových intelektuálů, kteří sbírali dokumentaci, protože si byli vědomi, jak důkladně v minulosti za stalinismu ničil Stalin archivy, ve kterých byly záznamy o jeho zločinech a zločiny dalších lidí, čili, že je velice důležité pořídit záznam, co se děje, protože Rusové budou lhát.“

  • „Oni, necelý rok před tím, než provedli zatčení celé té skupiny, tak si zavolali mého otce a nabídli mu spolupráci s estébáky. A on tenkrát se mnou mluvil, to už jsem byl na vysoké škole, a ptal se… No, já jsem mu říkal, že mně nevadí, když přijdu o vysokoškolské studium, že je to úplně v pořádku, ať jim odporuje, že si ho budu dále vážit a že je blbost, aby mě zachraňoval. Takže on to odmítl a potom, když ho sebrali, tak než začal protokol, kde mu dokazovali krádež alkoholu a další takovýhle věci, než začali s politickými obviněními, tak první, co mu řekli, bylo: ,Tak to jste si nemyslel, když jste nám odmítl spolupráci, jak rychle vás sem dostaneme.‘ To mu řekli, to není nikde v záznamu, to mi jenom vyprávěl, jak se radovali, že ho tak rychle dostali. A teprve potom začal vlastní výslech, který nejdřív šel po linii toho, dokázat mu různé krádeže, lumpárničky, atd., a když to absolutně selhalo a oni viděli tu absurditu sami, tak teprve potom začal politický výslech.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 05.04.2024

    (audio)
    délka: 01:38:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 2

    Praha, 11.04.2024

    (audio)
    délka: 01:47:57
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 3

    Praha, 10.05.2024

    (audio)
    délka: 01:45:27
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
  • 4

    Praha, 16.05.2024

    (audio)
    délka: 01:39:49
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy 20. století TV
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Dostaň se z této země, tady pro tebe není naděje

Michal Wagner
Michal Wagner
zdroj: Archiv pamětníka

Michal Wagner se narodil 9. června 1940 v Praze Bubenči. Jeho nejbližší rodina se ve válečných letech významně zapojila do protinacistického odboje. Dědeček Josef Škvor, obchodní ředitel plzeňské Škodovky, osobně informoval Moskvu o plánech Německa zaútočit na Sovětský svaz a pamětníkův otec Vladimír Wagner byl zapojen do přípravy „chlebíčkové aféry“ premiéra Eliáše. Po únoru 1948 se jako buržoazní milionářská rodina ocitli v nemilosti komunistického režimu. Vyvrcholením byl vykonstruovaný proces v roce 1962 a odsouzení otce za rozvracení republiky. Pamětník vystudoval organickou chemii na přírodovědecké fakultě a nastoupil místo v biochemické laboratoři plzeňské nemocnice. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy se stal členem skupiny mladých levicových intelektuálů, dokumentující průběh srpnových události. Koncem roku 1968 využil nabídky stipendijního pobytu na pensylvánské univerzitě, kam se svou ženou a synem odletěl poslední den v roce. Ve Spojených státech působil na několika prestižních univerzitách, ve farmaceutické společnosti a mnoho svého času věnoval také aktivitám ve svépomocných organizacích. Na prosazení jejich myšlenek v českých podmínkách se spolupodílel po svém návratu do vlasti v roce 1991. V roce 2024 žil v Praze.