Dana Vaňková

* 1964

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • "Michal tedy ve vězení a já doma s Ondráškem. Mám takový zážitek, kdy Ondrášek stojí u ohrádky. My jsme v tom domečku měli schodiště a aby z toho schodiště nespadl, tak nahoře byla dřevěná ohrádka. A jak on stojí ty první dny a čeká odpoledne, jak tatínek přijde, lomcuje tou ohrádkou a volá: 'Tati, tati.' To mě teďka tak trošku dostalo, ale mám i krásné vzpomínky, protože přátelé mi hodně fandili a pomáhali. Společenství věřících stálo při mě. Navštěvovali mě, dávali mi podporu, abych v tom nebyla sama. Pomohl mi i pan Krumpholc nakonec, protože měl manželku dlouhodobě v nemocnici a říká: 'Podívej, já tady mám ty holky, nastěhuj se ke mně'. Tak já jsem se v té době nastěhovala asi na měsíc k němu. Vypravovala jsem holky do školy, byly to holky, co chodily ke mně do scholy, takže jsem je znala. Modlili jsme se každý večer za Michala i za celou tu dobu, aby tu komunistický režim už nebyl. Aby to bylo jinak. Ráda na to vzpomínám, protože to byl moc milý pán. Hodně zbožný a hodně mi dal. Věděl, že doba není dobrá a hodně jsme se o tom bavili."

  • "Byla to taková doba, kdy si lidé sdělovali, co se smí a nesmí. Já si vzpomínám na jeden takový okamžik s panem Krumpholcem, kdy on říká: 'Budou volby.' A my: 'No my nepůjdem, to nepůjdem.' 'To právě musíte, protože když děláte něco správného, tak abyste nebyli vidět, abyste nevyčuhovali, tak vy k těm volbám musíte. Vy se musíte obětovat a jít k těm volbám.' To bylo veliké utrpení. Šli jsme nakonec, abychom nevyčuhovali. Já jako prvovolička, dostala jsem růžičku, všichni mi tam rukou potřásali, pro mě to byl strašně nepříjemný zážitek. Volby byly povinné, my jsme tam museli jít a děkovali mi, že jsem přišla, i když jsem tam musela jít. To mám takový negativní zážitek. Růžička letěla hned do koše, i když za to nemohla. Dneska volit nemusíme, ale přesto to cítím jako občanskou povinnost. Dneska bych volby nevynechala, protože, teď budu citovat Karla Kryla, který říká, že o demokracii se musíme zasloužit. Musíme si ji pěstovat. Protože dneska ji máme a zítra tady být nemusí. A proto je potřeba chodit k volbám."

  • "Měli jsme i společenství, kde jsme jezdili opravovat kostely. Jelo se tam na týden o prázdninách. Nebo jsme jezdili na Kopeček na hřiště hrát tam volejbal nebo vybíjenou. A mě to natolik inspirovalo, ta práce s dětmi i s mládeží, ve farnosti bylo hodně holek, že budeme mít dětskou scholu. Nebyl, kdo by to vedl, tak mě tehdy oslovili a ta dětská schola vznikla. Scházeli jsme vždycky v pátek na nácvik zpěvu a potom jsme jezdili jednou za měsíc na výlet nebo na chaloupky. Na chaloupky jsme jezdili, protože nám to věřící lidé nabízeli. Nabídli nám, pojďte, přijeďte k nám, protože je potřeba tu víru udržovat v lidech i v mládeži. A protože děláte záslužnou věc, tak vám to poskytneme zdarma. Tak jsme toho využívali a jezdili jsme na takové předskautské tábory s tou scholou."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Olomouc, 27.05.2024

    (audio)
    délka: 01:03:44
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Střední Morava
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Víra byla mým zdrojem odvahy

Dana Vaňková za mlada
Dana Vaňková za mlada
zdroj: Paměť národa

Dana Vaňková, dříve Mrtvá, se narodila jako Dana Gershi Ivanovi a Marii Gershi 30. července 1964. Měla o deset let staršího bratra Ivana. Tatínek pocházel z komunistické rodiny, zkušenosti jeho otce s politickými představiteli jej však natolik odradily, že sám do KSČ nikdy nevstoupil, přestože se kvůli tomu musel vzdát práce v armádě. Maminka pracovala jako kuchařka, tatínek byl učitelem v autoškole. V šestnácti letech konvertovala ke katolické víře, nechala se pokřtít a společenství věřících se pro ni stalo zásadním prostředím. Pracovala s katolickou mládeží a poznala zde také svého prvního muže Michala Mrtvého, kterého si v devatenácti letech vzala. Manželé Mrtví provozovali ve sklepě svého domu skoro dva roky samizdatovou tiskárnu, kde rozmnožovali náboženské texty a časopisy. V roce 1986 policie Michala Mrtvého zatkla, obvinila z trestného činu rozvracení republiky a poslala do vazby. Ve vězení strávil téměř půl roku, zatímco Dana Vaňková se starala o jejich ročního syna Ondřeje. Její muž byl nakonec odsouzen za mírnější trestný čin, a to za maření státního dozoru nad církvemi k podmíněnému trestu odnětí svobody. Po propuštění se dál zapojoval do manifestací a podpisových akcí, což mu ale komplikoval důsledný policejní dozor. Manželé měli postupně čtyři syny. Po revoluci se Dana Vaňková podílela na třetí obnově Junáka. Několik let vedla dívčí skautský oddíl Střelky z 9. střediska Jana Bosca. Po desetileté péči o malé děti našla uplatnění v sociálních službách, doplnila si vysokoškolské vzdělání a v oboru pracuje dodnes. V roce 2024 byla podruhé vdaná, žila a pracovala v Olomouci.