Jan Syrovátka

* 1957

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Já jsem jako kluk věděl, že v šuplíku jsou nějaké medaile. Věděl jsem, že tam je maminčina medaile a věděl jsem, že tam je tatínkova medaile. Tatínek po té válce za tu odbojovou činnost dostal nějakou medaili, možná i dvě, nejsem si jistý, dneska jsou pravděpodobně někde v Brně v nějakém muzeu. A maminka měla taky medaili, a to já jsem nevěděl za co. A moc o tom nemluvila, až jednou jsem tady uklízel podkrovíčko malého domečku, který tady stával, a vypadlo na mě tohleto a máma mi to pověděla. Už jsem byl dospělý, tak se přiznala, že na konci války, když začalo pražské povstání, ona pracovala jako zdravotní sestra u pana doktora Valšíka dole ve Vysočanech. A teď se střílelo a doktor Valšík ji potřeboval, se s ním domluvila, že bude pomáhat v té nemocnici, která je tam zmíněná, trošinku nevím, jestli to byla ta lékárna, kterou tady zmiňuji, prostě s těmi léky, které byly k dispozici, se potřebovala dostat skrze tu německou uzávěru a jak to udělat? Měla uniformu Hitlerjugend, to je něco jako třeba pionýři v socialismu nebo skauti dneska, ale Hitlerjugend byli od slova Hitler, byli to Hitlerovi chlapci, ještě nezletilí kluci, kteří se cvičili ve zbrani a byli všude, kde byly německé posádky. Tak moje maminka získala uniformu jednoho člena Hitlerjugend, protože oni se toho zbavovali, zahazovali to, chtěli válku, nechtěli být identifikovaní. A oblečená za kluka, jenže maminka měla krásné dlouhé vlasy, tak se nechala ostříhat a přes německou uzávěru přecházela na tu stranu, kde byli povstalci. No a mě úplně mrazí ještě teď, když si vzpomenu, že jí mohli Němci střelit, že poznali, že to není jejich člen a mohli jí prásknout taky ti z těch barikád, protože viděli tu uniformu. Maminka to přežila a dostala za to vyznamenání.“

  • „To je fotka z druhé světové války a tady je fotka z koncentračního tábora Osvětim, kde tedy skončil pro… Bydlel v Brně, tam se setkal s válkou a podílel se na odbojové činnosti. Pokud vím, tak zajišťovali lidem, kteří neměli dokumenty, měli být buďto odsunutí už třeba do koncentráku, možná Židé nebo jiní lidé, kteří se ocitli bez dokumentů, tak působil ve skupině, která jim dokumenty opatřovala. No a za to skončil v koncentráku s razítkem návrat nežádoucí. Jenže jsem tady, tak tatínek se vrátil a díky jiným spoluvězňům, kteří mu pomohli ke konci války se dostat do jiného koncentračního tábora, což byla šance přežít, že neskončil v Osvětimi v plynové komoře.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Praha, 08.03.2024

    (audio)
    délka: 04:09:00
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Člověk nemusí být nejlepší, ale musí být šťastný a já šťastný jsem

Jan Syrovátka, 70. léta
Jan Syrovátka, 70. léta
zdroj: Archiv pamětníka

Jan Syrovátka se narodil 11. února 1957 v Praze jako nejmladší ze tří synů manželů Syrovátkových. Otec Oldřich byl spisovatelem, psal knížky pro děti. Za války působil v brněnském odboji. Za svou činnost byl vězněn v koncentračním táboře Osvětim, absolvoval i pochod smrti do Buchenwaldu. Maminka Jiřina, rozená Drtinová, pomáhala v době pražského povstání jako zdravotnice. Za svoji odvahu při přechodu přes německou uzávěru do vnitřní Prahy s léky byla vyznamenaná. V letech 1968–1970 navštěvoval Jan Syrovátka skautský oddíl Jaroslava Foglara, později jej vedl pod hlavičkou Socialistického svazu mládeže (SSM). V srpnu 1968 byl svědkem příjezdu okupačních vojsk do Senotína v jižních Čechách a do Prahy. Maminka byla vyloučena z komunistické strany, v zaměstnání ji podržel její vedoucí. Vystudoval zahradnické učiliště v Malešicích a Střední zemědělskou školu v Mělníku, kde z politických důvodů nesložil maturitní zkoušku a musel ji složit o rok později, kdy už byl na vojně. Vojenskou službu absolvoval v Brně jako údržbář letadel, později byl v Hradci Králové a Plzni jako člen vojenské kapely. Po návratu z vojny se oženil a se ženou Zuzanou mají tři děti. Až do revoluce pracoval jako vedoucí střediska pro mládež v Němčicích u Strakonic a zároveň jako místní hospodský. V listopadu 1989 se účastnil demonstrací na Václavském náměstí v Praze. Po revoluci začal se ženou podnikat v oboru zahradnictví a to jej živí dodnes. V době natáčení v roce 2024 žil v Praze.