Vanda Špinková

* 1935

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Nějaký pán pak přijel z Rumburku a říkal, že je tady tolik práce, v Rumburku… Opravdu bylo! Byla tu Rybena, šest velikých Bytexů, šest závodů! Desta… Bylo tady strašně práce. Tak ten pán naše přemluvil a ještě jednu rodinu. A ty dvě rodiny jsme se přistěhovali do Rumburku a všude jsme uklízeli bordel – po těch Němcích. To víte, jak se říká, že jsou Němci pořádní, ale my jsme teda měli smůlu. My jsme teda měli smůlu, to si neumíte představit ten bordel všude. Přišli jsme, kde už bylo všechno vybrané – a jenom binec.“

  • „To byla hrůza. Představte si, že máma moje jenom s námi. A teď tam bylo – nevím, kolik těch vojáků – a ten hlavní, protože jsme měli nový barák, celý noci třískal do dveří a chtěl se dostat na maminku. To byly dvě místnosti, oni byli v jedné a my jsme spali v té druhé. Já a brácha. A on třískal do těch dveří! Ta hrůza, jak se máma bála. No to si neumíte představit.“ – „Sověti?“ – „Jo, Sovět to byl. To bylo něco strašného a trvalo to… teda netrvalo to dlouho, asi přes týden určitě, už přesně nevím. Ale vím, že to byly hrozné noci, protože se na ni chtěl dobýt. No ale naštěstí se to nestalo, nic se nestalo, ale my děcka jsme brečely. A máma taky. No prostě to byla hrůza.“

  • „Gestapáci chodili v noci. Babička bydlela naproti baráku a my jsme bydleli s maminkou. A ona, když přišli, viděla auto, tak přišla taky, a my jsme se všechny držely a brečely. [Gestapáci] měli takové tyče a my ty baráky měli tak, že v kuchyni byla někde na kraji díra a tam byl sklep. To víte, lednička nebyla, nic nebylo. A tam byl sklep a oni těmi tyčemi šťourali do té díry – byly tam brambory nebo řípa nebo mrkev, prostě věci ze zahrádky – a oni tam šťourali, a kdyby tam našli jednu kostku másla nebo flašku pití, tak jsme šli do Osvětimi. Víte, co to bylo za hrůzu?“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Rumburk, 08.01.2024

    (audio)
    délka: 55:17
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy našich sousedů
  • 2

    Rumburk, 25.11.2024

    (audio)
    délka: 01:50:04
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Ústecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Poláci říkali, ať táhneme zpátky do Čech. Pro Čechy jsme byli zas Poláci

Vanda Špinková, 1953
Vanda Špinková, 1953
zdroj: archiv pamětnice

Vanda Špinková se narodila 29. ledna 1935 v polském Faustynówě, vesničce založené českými evangelíky, kteří se do Polska uchýlili po bitvě na Bílé hoře. V roce 1945 žilo ve Faustynówě třicet dva českých rodin, hovořících „staročeštinou“. Většina z nich se po druhé světové válce vrátila v rámci repatriací do Československa. Byli mezi nimi i Bedřich a Evženie Tomešovi s dětmi Rudolfem a Vandou. Po příjezdu do vlasti strávili tři týdny v internačním táboře v pražských Ďáblicích, pak se rodina přesunula na malé hospodářství do obce Pěkovice u Mariánských Lázní. Život tam byl ale těžký, po dvou letech si tak otec našel práci v severočeském Rumburku ve strojírenském podniku TOS. Vanda Špinková začala chodit do školy až ve svých jedenácti letech, po základní škole absolvovala roční cukrářský kurz v Hronově u Náchodu. V cukrárně pracovala celý život. Vdávala se brzy, v sedmnácti letech otěhotněla. Syn Václav se narodil v roce 1953, o čtyři roky později přišel na svět syn Jiří. Pamětnice ani její manžel se politicky neangažovali, pamětnice byla praktikující věřící i za komunismu. Do důchodu odešla v roce 1989. V roce 2024 žila Vanda Špinková v Rumburku.