„‚Umíš německy, žil jsi tam tolik let, tak jim to řekni!' Vzpomněl jsem si z výcviku v Německu, že jsou zvyklí na vojenský dril. Tak jsem vylezl s kapslovou pistolkou, která se dala koupit v každém hračkářství, a spustil jsem na ně hodně nahlas, aby byli v pozoru a pak jsem jim řekl, že jsou zajatí. Tak jsme od nich získali dalších padesát pušek, což se nám nesmírně hodilo. Ukázalo se, že tito většinou starší vojáci, byli z Vídně. Tak jsem si s nimi mohl pak i docela přátelsky popovídat o Vídni.“
„Tam se konečně za našimi legionáři objevil náš ministr obrany Rastislav Štefánik, který sjednal pro všechny odvoz domů do Prahy. Mezi prvními se vrátil otec, v roce 1919. Dokončil si studia, oženil se s maminkou a bydleli ze začátku v Unhošti, protože tam učila."
„Do Dvojky jsem nastoupil ve čtyřicátém roce. O Vánocích jsem dostal od Jestřába tuto přezdívku, protože jsem hlídal oddílový zpěvník a nesměl jsem chybět u žádného zpívání. On si toho všimnul a dal mi přezdívku Song. Rok 1940 byl pro skauting přelomový, protože k 28. říjnu byla veškerá skautská činnost v naší republice zakázána. Pro Jestřába byla Dvojka jako jeho dítě a nemohl bez ní existovat. Pro nás to mělo ohromnou výhodu, že se nám přes tu válečnou hrůzu takto společně podařilo projít."
Doprovázeli mě andělé strážní, kteří na mě dohlíželi
Jan Pavlásek se narodil 27. října 1923 v pražských Dejvicích v protestantské rodině diplomata a legionáře Vladimíra Pavláska. Díky pobytu na ambasádách v Německu a Rakousku měl Jan výbornou němčinu. Od roku 1931 byl oddaným skautem, v sekci přezdívaným Song. Během druhé světové války, navzdory zákazu skautingu, pomáhal Jaroslavu Foglarovi vést Pražskou Dvojku. V říjnu 1942 byl povolán do Německa na nucené práce - sloužil u hasičů v Hamburku a během roku 1943 tam zažil spojenecké bombardování. Na jaře 1945 se připojil k Pražskému povstání a následně sloužil u Revolučních gard. Vystudoval gymnázium v Praze a Fakultu veterinárního lékařství v Brně. V roce 1950 se oženil a usadil v Bystřici nad Pernštejnem, kde se věnoval veterinární práci. Zároveň pokračoval ve vedení mládeže ve smyslu skautské výchovné metody. V roce 1970 přišel kvůli nemoci o manželku Jaroslavu. Strávil 43 let se svou druhou manželkou Miluši. Při obnovení skautingu v Bystřici nad P. byl 14. prosince 1989 zvolen vedoucím skautem. V roce 2016 obdržel nejvyšší skautské vyznamenání, Bronzovou medaili sv. Jiří. Jan Pavlásek zemřel 20. února roku 2022.
Hrdinové 20. století odcházejí. Nesmíme zapomenout. Dokumentujeme a vyprávíme jejich příběhy. Záleží vám na odkazu minulých generací, na občanských postojích, demokracii a vzdělávání? Pomozte nám!