Aglaia Morávková

* 1936

  • „Já jsem byla tak zblblá taky z toho komunistického běsnění. Já jsem napsala tatínkovi strašný dopis. Jako že si tu vinu odsedí a takový krávoviny jsem psala. A to už jsem byla snad v Praze v divadle. To prostě… Nikdy jsme o tom, potom když se vrátil, nemluvili. A dodneška se za to stydím nepředstavitelně. Takovej stupidní dopis! Ta propaganda zblbla i mě, která vlastně komunismus odskákala. Neuvěřitelný!“

  • „On už nesměl vyrábět, protože to se posílalo, to se dávaly puncy na výrobky, že je to pravé zlato, že jo. A on už nesměl vyrábět. Ale on vyráběl – bez punců, pro lidi. A nějaký dědek k němu chodil sedat do obchodu, to bylo na náměstí, si pronajímal místnost, tatínek, teď tam mají nějaké umělecké předměty nebo co. A chodíval tam sedat a zřejmě, prostě to byl špion, no.“

  • „Ale zážitek hrozný na konci války, když potom vyhazovali Němce z republiky. Tak tam v jednom hostinci nějak byla taková skupina, kterou posílali pryč. A maminka zjistila, jak je to hrozné. Tam bylo nějaké nemocné miminko, tak maminka přinesla oblečení a fusak, prostě se snažila pomoct. A ten hrozný zážitek: my jsme měli u nás… maminka potom mívala služebné, protože odjížděla a nechtěla, abychom byli pořád sami. Anebo vyučovala doma, měla Tanzsaal a vyučovala doma. Tak jsme měli služebnou, která mamince pomáhala. Většinou ji okrádaly, protože maminka měla do těch tanečních všelijaké róby a hedvábné punčochy, tak to jí vždycky ukradly. A tohleto byla Němka, tedy mluvila česky, protože jinak bych jí byla nerozuměla. A oni ji chtěli prostě… Nechali ji pomáhat mamince nějaký čas a pak, že už ji tedy odlifrují. Já jsem to poslouchala všechno a strašně jsem se zlobila na rodiče, že si ji nenechali, že ji nezachránili. A ona strašně plakala a prosila naše, aby si ji nechali jako služku. Ale odvlekli ji potom.“ („Nechtěli si ji nechat, rodiče?“) „Asi to nešlo. Asi to nešlo, prostě ty Němce oni lifrovali pryč a asi to nešlo.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Přes Messenger, 08.08.2022

    (audio)
    délka: 01:41:35
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Střední Morava
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Přijeli jsme do Švédska a hned jsme dostali dopis, že nás propouští z divadla

Aglaia Morávková v roce 2022
Aglaia Morávková v roce 2022
zdroj: Během natáčení

Aglaia Morávková se narodila 10. června 1936 v Chrudimi jako nejstarší ze čtyř dětí. Její otec Ferdinand Morávek byl zlatník, zároveň s maminkou dávali taneční hodiny. V roce 1948 rodiče vstoupili do KSČ, záhy se však se stranou rozešli. Ferdinand Morávek poté musel narukoval k Pomocným technickým praporům. Děti nemohly studovat. Aglaiu, jež se spolu se sestrou Consuelou zabývala ochotnickým divadlem, však díky přímluvě profesorky Klementiny Rektorisové přijali na FAMU. Její otec se po propuštění od PTP odmítal vzdát své živnosti a v době, kdy studovala ve čtvrtém ročníku, byl v roce 1959 zatčen a odsouzen ke třem a půl letům vězení. Propuštěn byl nakonec v září 1962. Aglaia působila v letech 1961–1968 jako herečka v Městských divadlech pražských a ztvárnila také několik filmových rolí. Po sovětské okupaci odešla se svým mužem, scénografem Jindřichem Duškem, a malým synem do Švédska. Na svou hereckou kariéru již nenavázala a až do penze pracovala jako ošetřovatelka dětí v mateřské školce. V roce 2022 žila v Göteborgu.