Olga Kvapilová

* 1960

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • "Maminka v té laboratoři, protože tam chodili lidi na různé odběry, tak se dala do řeči s nějakou paní, jejíž dcera studovala v Praze Školský ústav umělecké výroby. To byla škola, která nebyla pod ministerstvem školství, ale pod ministerstvem kultury, nevím proč. A to byl ústav, který dřív sloužil jako škola šlechtičen, kde se učila textilní práce děvčata z nějakých vyšších kruhů. Ale ta škola se takto přeorientovala na umělecko-řemeslnou školu přes textil. Ta paní o tom nadšeně vykládala, že její dcera tenkrát nemusela mít doporučení. Tak maminka přišla domů, informovali jsme se. Mě to nadchlo, do Prahy se dostat, to by bylo úžasné! Tak jen talentovky udělat. Tak jsem se nějak připravila a to se zadařilo. Byla to vyšší odborná, nebyla to vysoká. Bylo nás tam v ročníku asi deset a byla tam i děvčata, která se nedostala několikrát na školu nebo odešla z vysoké školy. Ale byla to prostě tvůrčí škola. I když ten textil mi tak blízký nebyl, ale byla to tvůrčí škola. Měly jsme tam hodně výtvarky, vyšívání, tkaní, krajku, restaurování, prostě byla to opravdu taková škola tvůrčí."

  • "Maminka byla v Americe. Psala nadšené dopisy, že konečně poznala bratrovy děti a svou švagrovou. Já si pamatuju, jak psala, že bydleli ve vilce a že měli na zahradě bazén. To pro nás bylo úplně nepředstavitelné! A že vždycky hupne ráno do bazénu. Maminka, která milovala plavání, to pro ni bylo úžasné, a jiné úžasné věci. Stalo se, že přišel 21. srpen. Já jsem byla doma. Nepamatuju si na ostatní sestřičky, ale pamatuji si, že jsem ráno vstala a ještě v pyžamku jsem šla do kuchyně a vidím, že babička sedí u rádia, tam se něco vypráví, potom zní hymna a babička pláče. Ptala jsem se, co se stalo, a babička říkala, že se bojí, že bude válka. To je takový můj nejdramatičtější vjem z té doby. A potom nastala velmi dramatická doba, protože když se tatínek vrátil z práce, snažil se kontaktovat maminku. Mobily nebyly, telefony jsme taky neměli, takže na poštu. Na poště to vypadalo tak, že tam byly tři budky a spojovatelka. Když jste jí nahlásili to číslo, kam chcete volat, tak za nějakou dobu vás zavolala do té budky. Čekalo tam už spoustu lidí. Šli jste do té budky a tam se přes škvrčení a sýpání ozval hlásek kdesi daleko. Teď všichni řvali do toho telefonu, protože neslyšeli, jenže vedle byla další budka, takže to rušilo a navíc to slyšeli všichni na té poště. Ale alespoň se mohli slyšet, domluvili se a situace byla taková, že maminčin bratr Jirka říkal mamince: 'Řekni Mirkovi, ať sbalí děvčata, a přileťte sem, já se o vás postarám.' Maminka byla lékařka, tak říkal: 'Ty bys našla práci hned a tatínkovi něco najdu. Můžete zatím bydlet tady. Ale jste oba mladí, šikovní, tak to dobře dopadne, hlavně jeďte pryč, protože víme, co může nastat.' Ta nadějná doba, kdy jsme se nadechli a všichni pookřáli, byla pryč."

  • "Byl dlouho na samotce. Nevím, jak dlouho, ale myslím, že to bylo pár měsíců. A říkal, co ho zachránilo, že si udělal takový pevný rozvrh ve vězení. Měl celu, pár metrů. Ale každé ráno vstal, pomodlil se, měl rozcvičku. Potom si přeříkával nějakou přednášku, jako kdyby mluvil ke studentům. Potom si zase zacvičil, pokud to šlo. Zpíval si a měl takový pevný řád. Tatínek měl takové heslo: 'Serva ordinem et ordo servabit te' – 'Zachovávej řád, a řád zachová tebe'. Ale myslím, že to bylo proto, že on byl naopak bohém. Byl takový velice otevřený k lidem, vstřícný. Dovedl si povídat jak se starou babičkou, tak s někým vzdělaným na teologické nebo filozofické otázky. Vždycky byl velice otevřený, srdečný a byl takový, že ho ten řád držel. Že si to musel uvědomovat. Jinak byl totiž veliký improvizátor. Nebál se improvizace a dovedl být systematický a mít ten řád, a zároveň byl člověk otevřený všemu."

  • Celé nahrávky
  • 1

    Olomouc, 28.05.2024

    (audio)
    délka: 01:58:24
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Střední Morava
  • 2

    Olomouc, 30.05.2024

    (audio)
    délka: 01:32:07
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Střední Morava
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Perzekuce přinášela pospolitost a velikou solidaritu. Za demokracii jsme bojovali

Olga Kvapilová zamlada
Olga Kvapilová zamlada
zdroj: Archiv pamětníka

Olga Kvapilová se narodila 1. července 1960 jako čtvrtá ze šesti dcer do rodiny lékařky a profesora filozofie a sociologie. Její tatínek Miroslav Tělupil byl v 50. letech pět let vězněný za své angažmá v katolickém sdružení Společenství. Její maminka Olga Tělupilová se mezitím sama starala o nejstarší dceru Annu. Po návratu z vězení se rodičům narodilo dalších pět dcer. Vychovávali je k víře a lásce k umění a kultuře. Vedli bohatý společenský život. Obnovili činnost Společenství, za něž byl Miroslav Tělupil zavřený. V srpnu 1968 se tváří v tvář velkému množství lidí, kteří opouštěli republiku po invazi vojsk Varšavské smlouvy, otočili na hranicích a zrušili plánovanou emigraci za strýcem do Ameriky. Olga Kvapilová vystudovala nejprve gymnázium ve Šternberku a poté Školský ústav umělecké výroby v Praze. Provdala se za Tomáše Kvapila, olomouckého disidenta a porevolučního politika, který se podílel také na třetí obnově Junáka založením 9. střediska Jana Boska. V roce 1989 se spolu zúčastnili svatořečení Anežky České v Římě. Měli pět dětí. V roce 2009 postihla Tomáše Kvapila mozková mrtvice, po které zůstal trvale ochrnut. Olga Kvapilová se o něj 14 let starala až do jeho smrti v roce 2022. V roce 2024 měla Olga Kvapilová pět vnoučat a žila v Olomouci.