Ingeborg Kutinová

* 1930

  • „Když přijeli Rusové, tak přišli i Američani, Francouzi a všichni a my jsme měli první barák, velkou stodolu, a všichni k nám. A tam byl jeden Američan a tomu bylo dvacet let. A když přišli Rusové, tak tady stála nějaká – tady ne, tady jsme nebydleli – lavička a já jsem tam seděla nebo co a ti Rusové rovnou ke mně. A ten Američan za nimi: ‚Hej, to je moje manželka, moje manželka.‘ Tak se mi nic nestalo, zaplaťpánbůh. Člověk by taky nebyl zrovna rád. No a jinak pak šli vždycky do lesa hledat ženské, jenom ženské.“

  • „Na celnici, tu jsme měli vždycky, to bylo tak, že tam bydlela nějaká paní s matkou a pěti dětmi, samé holky. Tu noc, když přišli Němci [sovětská armáda], potom k ránu vzala revolver a zastřelila matku a zastřelila i těch pět dětí. To bylo strašné. Slyšeli jsme to, bylo to tři metry od našeho baráku. Ráno tam všichni leželi mrtví. Jak to mohla udělat, nevím. Protože její manžel byl prý něco vyššího na té vojně, a tak měla strach, že to taky tak nějak dopadne.“

  • „Válka, to šlo všechno tak rychle... V sobotu jsem byla nakoupit, měli tenkrát otevřeno. Obchod nebyl daleko. Zapomněla jsem mýdlový prášek. Máma říkala: ‚Tak běž zítra. V neděli ti to taky dají.‘ No jo, milá Inge šla, a v neděli už neměli ani trošku cukru, neměli nic. Všechno to uklízeli – ale do sklepa nebo někam, protože si mysleli, že až nebude vůbec nic, tak půjdeme ještě my. Pak jsme měli potravinové lístky a dostali jsme dvě deka sádla za měsíc. Dvě deka… co jsi z toho mohla dělat? Vůbec nic! A pak osm deka cukru.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Petrovice , 26.08.2024

    (audio)
    délka: 01:08:27
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Ústecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Hitlera jsme nechtěli, bez něj jsme se měli dobře

Ingeborg Kutinová jako mladá dívka, 50. léta
Ingeborg Kutinová jako mladá dívka, 50. léta
zdroj: Archiv pamětníka

Ingeborg Kutinová (rozená Heidenreich) se narodila 18. května 1930 v Petrovicích nedaleko Ústí nad Labem jako jediný potomek do smíšené německo-slovenské rodiny. Maminka Anna Heidenreich se nikdy nevdala, ale žila ve společné domácnosti s Deziderem Kočišem, se kterým měla jedinou dceru. Příchod německé armády do pohraničí, které se kvůli mnichovské dohodě stalo součástí Třetí říše, zažila Ingeborg Heidenreich v Pirně, kde dočasně s maminkou bydlela. Otec často pracoval v zahraničí, ale svou družku i dceru na dálku finančně podporoval. Ingeborg vyrůstala v rodinném domě v Petrovicích, kde s nimi žila i babička. Z doby války si pamatuje na bombardování Drážďan. V roce 1945 byly Petrovice osvobozeny sovětskou armádou a nejen pamětnice, ale i všechny ženy z obce se schovávaly před přicházejícími vojáky v obavách, aby nebyly znásilněny či jinak fyzicky napadeny. Díky tomu, že pamětnice pocházela ze smíšeného manželství, rodina nebyla zařazena do odsunu Němců a mohla zůstat ve svém domě v Petrovicích. Po válce nastoupila Ingeborg Heidenreich do místní továrny Jan Dittmayer a spol. (dříve Hans Dittmayer a spol.), která se zaměřovala na výrobu knoflíků, zipů a dalších textilních doplňků. Zde pracovala až do svého odchodu do důchodu. V době natáčení, v roce 2024, žila ve svém domě v Petrovicích.