Antonín Kerner

* 1937

Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration 0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
 
1x
  • „Vytáhli na nás zase, že za poslední rok jsme nesplnili daleko víc dodávek, i když jsme neměli vůbec možnost to ovlivnit. Od září to měla obec, ale do konce roku nám počítali, že jsme to nedodali. Třeba řepu a já nevím co všechno. Tak tátu sebrali rovnou z postu, jak byl na výkopech, odvezli ho do lágru nebo do vyšetřovačky. Byl velký soud, tady je zápis ze soudu. I matku obvinili. Dali jim to jako sabotáž. To bylo daleko horší než neplnění plánu. Táta dostal tři roky natvrdo a matka asi půl roku podmínku. U matky to zdůvodňovali, že viděla, že táta nemůže, že to dělá úmyslně, že úmyslně neplní dodávky, a přesto pro to nic neudělala. Takové úplné nesmysly.“

  • „To mně bylo patnáct, měli jsme žně, to jsme ještě měli mlátičku, to si pamatuju, od traktorové stanice na poli postavenou. To byly hrozné věci – my jsme měli třeba tenkrát traktor, kterým jsme honili mlátičku a všechno doma na dvoře. Teď nám přivezli z traktorové stanice mlátičku na pole a k tomu lokomobilu a my jsme museli shánět uhlí a topit v lokomobile, parní mašinou honit mlátičku po poli. No šílené věci s námi vyváděli. Museli jsme platit za práci, kterou po nás [požadovali]. Nebyli jsme schopní s párem koní zorat takové kvantum pozemků, tak za to, že jsme si museli sjednat traktorovou stanici na orbu, tak jsme museli zaplatit. Tak to bylo taky takové... Nešlo to odečíst z hodnoty odebraných strojů, to určitě ne.“

  • „Začalo to tím, že nám znesnadňovali hospodaření. Nesměli jsme zaměstnávat lidi. Sebrali nám traktor. Sebrali nám ještě další stroje. Tady mám seznam těch strojů, který nám vzali. Nakonec jsme si museli zaplatit orání od traktorové stanice. Museli jsme si zaplatit mlácení od traktorové stanice. Naše stroje byly jinde, odvezli je. To nám to ztěžovalo. Tak nám chodili pomáhat důchodci, starší lidi. Byli dobří, znali se s rodiči i s námi. Jim nedělalo problém jít nám pomoct na statek dělat. Takhle jsme to tloukli vlastně až do roku 1952, kdy už teda opravdu došlo k tomu, že dodávky, které nám byly předepsané, nebylo možné splnit. Ať to bylo množství obilí, brambor, a ještě si vymýšleli jiné věci, které se tu nikdy nepěstovaly, jako cibule, len. To byly úplné nesmysly, to nebylo možné tady vypěstovat. To všechno se muselo projevit v tom, že to upadalo. A nakonec to došlo tak daleko, že otec byl obviněný z narušení hospodářského plánu, že neplní dodávky a ohrožuje výživu republiky, a takové slovní obraty, které využívali. Byl trestně stíhaný a byl odsouzený k odnětí svobody na půl roku.“

  • Celé nahrávky
  • 1

    Smolnice, 01.12.2024

    (audio)
    délka: 01:04:25
    nahrávka pořízena v rámci projektu Příběhy regionu - Ústecký kraj
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Komunistům se podařila totální likvidace selského stavu

Antonín Kerner, technik Stalinových závodů v Záluží u Litvínova, 1955
Antonín Kerner, technik Stalinových závodů v Záluží u Litvínova, 1955
zdroj: pamětník

Antonín Kerner se narodil 20. července 1937 do rodiny sedláka Josefa Kernera ve Smolnici na Lounsku. Rod Kernerů tam obdělával pozemky od poloviny 17. století. Pamětník zažil příjezd takzvaných národních hostí, což byli etničtí Němci z východní, jihovýchodní a střední Evropy prchající během války před postupem Rudé armády. Pamatuje si i příjezd osvobozenecké Rudé armády. Na sklonku čtyřicátých a padesátých let při zemědělské kolektivizaci otce na šest měsíců uvěznili kvůli nesplnění povinných dodávek, později byl i s matkou odsouzen za sabotáž. Matka dostala podmíněný trest, otce odsoudili na tři roky do vězení. Po třech měsících nakonec otce propustili, musel ale pracovat v zemědělském družstvu. Pamětník a jeho sestra nesměli studovat střední zemědělskou školu, nastoupili proto oba na chemické učiliště v Meziboří. V šedesátých letech odešel pamětník z chemičky v Záluží do podniku zemědělského výkupu na Lounsku. Roku 1969 rodina získala zpět jeden z domů, který patřil k jejich statku. V 70. letech pracoval pamětník v Porcelánce Louny. Na počátku nového tisíciletí byl starostou ve Smolnici, kde žil i v době natáčení (2024) a věnoval se svým koníčkům, hlavně zahradě.